شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


پاک کردن تاتو با لیزر

تاتو

تاتو (که به طور سنتی، به آن خال کوبی نیز گفته می شود) از جمله خدمات پوست و زیبایی و به معنای ایجاد یک طرح دائمی روی پوست است که از طریق تزریق جوهر توسط سوزن به لایه دوم پوست انجام می شود.

خال کوبی ها یا تاتو ها قبلاً به صورت دستی انجام می شدند؛ اما امروزه هنرمندان حرفه ای تاتو از ماشین های خال کوبی استفاده می کنند. استفاده از ابزار آلات دقیق برای تاتو منجر به امکان زدن طرح های دقیق و منظم روی پوست شده است.

روش های پاک کردن تاتو یا خالکوبی بدن


در کلینیک پوست و مو از روش های مختلف حذف خال کوبی استفاده می شود :

پاک کردن با لیزر


روش های پاک کردن تاتو یا خالکوبی بدن
روش لیزر کیو سوئیچ یا (Q-switching) ، دستگاه لیزر کیو سوئیچ تولید کشورهای مختلفی، از جمله کره، چین یا آمریکا است و همین گزینه، در قیمت دستگاه و هزینه خدمات پاک کردن تتو مؤثر است.

در این روش، اشعه لیزر به صورت بسیار باریک و با شدت، مولکول های جوهر تتو را خرد می کند. به این ترتیب، سیستم لنفاوی بدن به مرور، این مولکول های خرد شده را برای دفع، از محل خارج نموده و در نتیجه، تتو در گذر زمان پاک می شود. بنا بر این، در این روش، به چندین جلسه درمان برای پاک شدن تتو نیاز است و ممکن است فقط باعث کم رنگ شدن تتو شود.

این روش در تتوهای تمامی قسمت های بدن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این روش پاکسازی با این که گرانتر است ولی اثرات جانبی کمتری دارد.


میکرودرم ابریژن


در این روش از دستگاهی استفاده می شود که با چرخش سریع روی پوست، لایه بیرونی پوست را می ساید.

کرایوسرجری (سرما درمانی)


این روش برای از بین بردن رنگدانه ها، لایه‌های پوست را منجمد می کند. از مواد انجماد کننده برای ایجاد نوعی سرمازدگی روی پوست استفاده می شود که بعد خراشیده می شود..

برداشت پوست با جراحی


در این روش با بریدن ناحیه تاتو شده، آن را برداشته و سپس زخم بخیه می شود.

پاک کردن با از بین بردن جوهر


در این روش، با استفاده از محلول مخصوص، در طی جلسات مختلف، قسمتی از رنگ جوهر زیر پوست برداشته می شود. در واقع، این محلول جوهر را به خود جذب کرده و به مرور، آن را پاک می کند.
پاک کردن اثر کامل تاتو با لیزر بعد از چند جلسه
پاک کردن تاتو با لیزر بعد از چند جلسه
قبل از پاک کردن تاتو با لیزر
آیا بعد از پاک کردن تاتو جای آن می ماند؟
آیا بعد از پاک کردن تاتو جای آن می ماند؟
در پاک کردن تاتو با لیزر، چنانچه از پروتکل های مناسب لیزر استفاده شود و مراقبت های بعد از درمان توسط بیمار رعایت شود، جای زخم باقی نخواهد ماند. مگر این که خال کوبی از قبل با زخم همراه بوده باشد.

لیزر رنگدانه خال کوبی را در پوست هدف قرار داده و تجزیه می کند و خال کوبی بدون ایجاد زخم در پوست پاک می شود؛

بنابراین در پایان کل درمان به نظر می رسد که در هرگز خال کوبی نکرده اید اما اگر جای زخم از قبل وجود داشته باشد، لیزر رنگدانه را در بافت زخم تجزیه می کند و پس از اتمام روند حذف خال کوبی، جوهر از محل مورد نظر حذف می شود اما احتمالاً جاهای زخم از خال کوبی اصلی باقی می ماند. در سایر روش های پاک کردن تاتو جای زخم باقی می ماند و این احتمال وجود دارد که جای زخم دائمی باشد.
 
کدامیک از تتو ها را می شود پاک کرد؟
کدامیک از تتو ها را می شود پاک کرد؟
برخی افراد بعد از انجام خدمات زیبایی مانند تتو یا تزریق بوتاکس، به دلایلی مانند تغییر مد یا تحول در سبک زندگی، مایلند به حالت طبیعی خود برگردند.

زمانی خال کوبی دائمی در نظر گرفته می شد؛ اما امروزه انواع تاتو را می توان پاک کرد. نوع پوست، همانطور که در میزان موفقیت خدمات زیبایی پوست مانند کاشت ابرو تاثیرگذار است، در پاک شدن تاتو نیز تاثیر دارد. به همین خاطر محو کردن تاتو از پوست های تیره یا پوست های داری شرایط خاص مانند اگزما مشکل تر است.

همچنین پاک کردن خال کوبی جدید نسبت به خال کوبی قدیمی دشوارتر است. عمق خال کوبی، محل خال کوبی روی بدن، مقدار و رنگ جوهر استفاده شده در خال کوبی نیز دراین روند اهمیت دارد؛ پاک کردن خال کوبی با رنگ تیره، آسانتر از پاک کردن خال کوبی به رنگ های روشن مانند سبز و قرمز و آبی است. نیز اهمیت دارد.
˃˂

طریقه پاک کردن تاتو با استفاده از لیزر


آیکون شروع پاک کردن تاتو با استفاده از پرتوهای نورآیکون کم رنگ شدن رنگدانه های تاتو بعد از لیزر
لیزرها با استفاده از پرتوهای نور، رنگدانه های خال کوبی را از بین می برند و به پاک کردن تاتو کمک می کنند.

انرژی نوری که به پوست هدایت می شود، توسط ذرات جوهر خال کوبی که در درم پوست است جذب می شود و جوهر به قطعات کوچک تر خرد می شود.


آیکون حرکت دادن لیزر تاتو برای تغییر رنگ رنگدانه های تاتو بر روی طرحآیکون نقش پاک کردن ماکروفاژها در رنگدانه های تاتو
سپس سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن جوهر در طی هفته های بعدی فعالیت می کند و آن را از ناحیه خال کوبی دور می کند.

به این ترتیب که سلول های بیگانه خوار ( ماکروفاژها Macrophage) که نقش پاک کردن بدن از عنصرهای خارجی را ایفا می کنند، جوهر های خرد شده را می بلعند و دفع می کنند.تاثیر رنگ پوست برای پاک کردن تاتو

تاثیر رنگ پوست برای پاک کردن تاتو


میزان موفقیت در پاک کردن خال کوبی یا تاتو ابرو با لیزر به عواملی از جمله رنگ پوست بستگی دارد.
به طور معمول، جوهرهای سیاه و رنگ های تیره با استفاده از لیزرهای کیوسوئیچ کاملاً از بین می روند در حالی که از بین بردن رنگهای سبک تر مانند زرد و سبز بسیار دشوار است.
رنگدانه خال کوبی به رنگ تیره که توسط کربن و جوهر سیاه ایجاد شده اند، تمام طول موج های ارسالی از لیزر را جذب می کند و نتایج بهتری را در حذف خال کوبی نشان می دهند؛
رنگ های دیگر فقط با استفاده از لیزرهای انتخاب شده بر اساس رنگدانه ها، قابل درمان هستند و به جلسات درمانی بیشتر نیاز دارند و البته کمتر به نتایج مطلوب در روند محو کردن تاتو منجر می شوند.


انواع لیزر برای پاک کردن تاتو

انواع لیزر برای پاک کردن تاتو


از آنجا که طول لیزر با موج های مختلفی برای درمان خال کوبی های رنگی مورد نیاز است، نمی توان از یک سیستم لیزر به تنهایی برای از بین بردن تمام جوهرهای موجود و ترکیب رنگ ها استفاده کرد.
تحقیقات کنونی بر روی لیزرهای پیکو سکند (picosecond) متمرکز شده است که ممکن است در از بین بردن تاتو موفق تر از لیزرهای کیوسوئیچ باشد.
در حال حاضر برای پاک کردن تاتو از سه نوع لیزر استفاده می شود که عبارت اند از :
لیزر کیوسوئیچ ان دی دیاگ Q-switched Nd:YAG
لیزر کیوسوئیچ روبی Q-switched ruby
لیزر کیوسوئیچ الکساندریت Q-switched alexandrite

لیزرهای کیوسوئیچ روبی و الکساندریت برای از بین بردن رنگدانه های سیاه، آبی و سبز مفید هستند.
از لیزر کیوسوئیچ ان دی دیاگ با طول موج 532 نانومتر برای از بین بردن رنگدانه های قرمز و با طول موج 1064نانومتر برای حذف رنگدانه های سیاه و آبی استفاده می شود.

مراقبت های قبل از پاک کردن تاتو


آیکون اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم قبل از پاک کردن تاتو
2 تا 4 هفته قبل از اقدام به پاک کردن تاتو، از قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن و مصرف محصولات برنزه کننده اجتناب کنید. زیرا اثر بخشی لیزر درمانی را کاهش داده و عوارض بعد از درمان را افزایش می دهد.
آیکون تمیز کردن پوست قبل از پاک کردن تاتو با لیزر
پوستی که قرار است تحت درمان قرار گیرند، باید تمیز و عاری از هرگونه لوسیون، آرایش و ضد آفتاب باشد. اینها باید قبل از شروع درمان کاملاً شسته شوند.
آیکون خودداری از اپیلاسیون قبل از پاک کردن تاتو
مصرف داروی آکوتان و سایر داروهای حساس کننده پوست، برای مدت حداقل 6 ماه پیش از شروع درمان باید قطع شود. در طول دوره درمانی نیز نیابد از این دارو ها استفاده شود.
آیکون عدم استفاده از داروی آکوتان قبل از پاک کردن تاتو با لیزر
قبل از اقدام به خدمات زیبایی پوست مانند حذف تاتو و لیزر موهای زائد، باید از اپیلاسیون به مدت 2 هفته قبل و بعد از درمان برای جلوگیری از حساسیت پوستی خودداری شود، اما تراشیدن مو قبل از شروع درمان بلامانع است.
تعداد جلسات درمانی به عواملی بستگی دارد

پاک کردن تاتو در چند جلسه صورت می گیرد؟


مشخص نیست تاتو طی چند جلسه به طور کامل برداشته می شود. برداشتن خال کوبی، به نوع خال کوبی و توانایی بدن در از بین بردن جوهر از پوست بستگی دارد.
پاک کردن تاتو در چند جلسه صورت می گیرد؟
پاک کردن تاتو برای غالب افراد به 5 تا 8 جلسه درمانی نیاز دارد. برخی حذف کامل تاتو را بعد از 3 یا 4 جلسه مشاهده می کنند؛ برخی دیگر در صورت وجود جای زخم قابل توجه یا استفاده از روش لایه برداری، به 10 جلسه درمانی نیاز دارند.

برای اینکه پوست زمان کافی برای بهبودی بین درمانها و سیستم ایمنی بدن زمان کافی برای دفع جوهرهای خرد شده داشته باشد، باید شش تا هشت هفته بین جلسات لیزر فاصله باشد. برای رسیدن به نتایج ایده آل، توصیه می کنیم سه ماه بین درمانها صبر کنید.

تعداد جلسات درمانی به عواملی بستگی دارد


نوع پوست
لایه بندی تاتو
محل روی بدن
رنگ جوهر
مقدار جوهر
زخمهای باقی مانده از خال کوبی
عوارض پاك كردن تاتو

عوارض پاك كردن تاتو

پاک کردن تاتو با عوارض جانبی زیر همراه است:

پوست درمان شده با قرمزی، حساسیت، ورم، تاول، زخم یا کبودی همراه خواهد بود.

جای خال کوبی پاک شده در معرض خطر عفونت است.

بعید است که خال کوبی به طور کامل برداشته شود. البته رنگهای خاصی نسبت به سایر رنگها به طور مؤثرتر حذف می شوند. به عنوان مثال خال کوبی های آبی و سیاه به خوبی به درمان با لیزر پاسخ می دهند.

ممکن است دچار هیپوپیگمانتاسیون (Hypopigmentation) بشوید؛ به این معنی که پوستی که معالجه می شود نسبت به پوستی که اطراف آن قرار دارد، کمرنگ تر است. شما همچنین می توانید دچار هایپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) بشوید؛ که باعث می شود پوست درمان شده تیره تر از سایر نقاط باشد. خال کوبی زیبایی مانند لب، خط چشم و ابرو ممکن است بعد از درمان تیره تر شوند، اما با جلسات درمانی اضافی محو می شوند.

مراقبت هاي بعد از پاك كردن تاتو با ليزر


برای کاهش التهاب و ناراحتی از کمپرس سرد استفاده کنید.

مراقبت هاي بعد از پاك كردن تاتو با ليزر

تا بهبودی کامل روزانه از کرم ترمیم کننده که ممکن است پزشک متخصص برای شما تجویز کرده باشد، روی ناحیه زخم بمالید و سپس با یک گاز استریل روی آن را بپوشانید.

اگر ناحیه درمان شده پوسته پوسته شد، پوسته ها را جدا نکنید.

روزانه ناحیه درمان شده را شسته و خشک کنید. تا زمانی که زخم بهبود نیافته است، از شنا یا استفاده از وان خودداری کنید.

حداقل 2 تا 7 روز بعد از درمان، از تمرینات بدنی که باعث ایجاد تعریق می شود بپرهیزید.

از قرارگرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. یا هنگامی که ناحیه درمان در معرض آفتاب است از لایه ای ضخیم کرم ضدآفتاب SPF30 با زینک اکسید استفاده کنید.
خواب و استراحت کافی داشته باشید و میزان مصرف آب را دوبرابر کنید برای اینکه سیستم ایمنی بدن شما قوی بماند و بدن شما بتواند سموم را دفع و با عفونت مبارزه کند.

دیدگاه‌ها

(1) محبوب 1400-03-03 03:32
امتیاز این نظر:0

این ادرس لیزر تاتو هستش؟

نقل قول - گزارش به مدیر

(2) مدیر روابط عمومی 1400-03-04 13:11
امتیاز این نظر:0

به نقل از محبوب:
این ادرس لیزر تاتو هستش؟


با سلام
برای اطلاع از خدمات کلینیک، می توانید با شماره ۰۲۱۴۱۴۰۹ تماس داشته باشید، و یا فرم درخواست مشاوره را در سایت پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

نقل قول - گزارش به مدیر

چه دیدگاهی دارید؟ آن را به اشتراک بگذارید


امتیاز این مطلب

4 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه / بهینه سازی و سئو: ریراکو
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگارتماس با کلینیک جلوه ماندگاربرو اول صفحه