شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکسافتادگی پلک بعد از بوتاکس که به آن پتوز (Ptosis) نیز می‌گویند عارضه ای است که افراد بعد از تزریق بوتاکس به آن دچار می‌شوند اما ابتلا به آن در تمامی افراد اتفاق نخواهد افتاد و تنها درصد نادری از افراد دچار آن خواهند شد که در ادامه به شرح کاملی از آن خواهیم پرداخت.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلک بعد از بوتاکس به چه صورت خواهد بود؟

افتادگی پلک بعد از بوتاکس سبب می‌شود که از لحاظ ظاهری چهره‌ی فرد دستخوش تغییراتی شود. با ابتلا به این عارضه، شاهد عدم تقارن در صورت خواهیم بود که می‌تواند برای افراد ناخوشایند باشد، چون از لحاظ زیبایی، تقارن در چهره یکی از عوامل و فاکتورهای مهم و غیر قابل انکار می‌باشد.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه مدت زمانی همراه فرد خواهد بود؟

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه مدت زمانی همراه فرد خواهد بود ؟

باید دانست که افتادگی پلک یا پتوز (Ptosis)نمی تواند دائمی و همیشگی باشد و به صورت موقت وجود آن را درچهره‌ی افراد شاهد خواهیم بود. خوشبختانه این عارضه بعد از گذشت چند هفته رفع خواهد شد و نیازی به نگرانی در این خصوص وجود ندارد. افتادگی پلک به صورت متوسط در بازه‌ی زمانی بین 4 تا 6 هفته به صورت خود به خود رفع خواهد شد، اما باید گفت که در موارد نادر این ماندگاری به بیشتر از 6 هفته هم طول خواهد کشید.

آیا همه‌ی افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می‌شوند؟

یکی از عوارض جانبی نادر تزریق بوتاکس، افتادگی پلک می‌باشد ولی باید گفت که تمامی افرادی که این تزریق ها را انجام می‌دهند دچار این عارضه نخواهند شد. به صورت کلی این عارضه به ندرت در افراد پیش خواهد آمد و نیازی به نگرانی در این خصوص وجود ندارد. در صورتی که فرد مبتلا به این نامتقارنی صورت در اثر تزریق بوتاکس شود بعد از گذشت مدت زمانی خاص شاهد رفع آن به صورت خود به خود خواهیم بود.

چه چیزی سبب افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می‌شود؟

چه چیزی سبب افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می شود ؟

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) در تزریق بوتاکس عاملی است که نقش اصلی را در معجزه‌ی بوتاکس دارد. این ماده، با فلج کردن عضلانی قسمت های مورد نظر، نتایج دلخواهی را حاصل خواهد شد. متأسفانه باید گفت که در عمل، پزشک به صورت 100 درصد نمی تواند کنترلی بر این مورد که مواد بوتاکس بعد از تزریق به کجا خواهند رفت داشته باشد. به همین دلیل قسمتی اندکی از مواد تزریق شده می‌تواند به قسمتی از پلک ها نقل مکان کنند و سبب افتادگی پلک به صورت موقت شوند.


دلیل افتادگی پلک از نظر علمی

ماهیچه‌ی بالا برنده پلک بالا، ماهیچه ای در کاسه چشم می‌باشد که وظیفه آن بالا و پایین کشیدن پلک می‌باشد. می‌توان گفت این ماهیچه هم مانند درب گاراژی می‌باشد که هر دو چشم شما را محافظت می‌نماید. متأسفانه با وارد شدن احتمالی قسمتی از مواد بوتاکس بعد از تزریق به این نواحی نامتوازنی و یا همان افتادگی پلک را شاهد خواهیم بود.

توجه به چه مواردی می‌تواند ریسک ابتلا به افتادگی پلک بعد از بوتاکس را کاهش دهد؟

توجه به چه مواردی می تواند ریسک ابتلا به افتادگی پلک بعد از بوتاکس را کاهش دهد ؟ (2)

موارد زیر از مهم ترین فاکتور هایی هستند که می‌توانند ریسک افتادگی پلک بعد از بوتاکس را کاهش دهند. لازم به ذکر است که نمی توان مدعی بود که با در نظرگیری موارد زیر فرد به صورت 100 درصد از این افتادگی های احتمالی در امان خواهد بود. موارد زیر تنها خطر مواجه شدن با این مورد را کاهش خواهد داد:

- تزریق صحیح بوتاکس در محل مناسب توسط پزشک متخصص پوست و مو

- تزریق صحیح با در نظر گیری عمق تزریق

- استفاده از برند های معتبر و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان برای تزریق

- رعایت مراقبت هایی که پزشک متخصص گوشزد می نماید (مانند خم نکردن سر و یا عدم استفاده از موبایل، نخوابیدن و دراز نکشیدن بعد از تزریق بوتاکس، بلند نکردن اجسام سنگین به مدت یک روز، استحمام نکردن تا ۲۴ ساعت، ماساژ و مالش ندادن منطقه تزریق، ورزش نکردن)

آیا افتادگی پلک به خودی خود برطرف خواهد شد؟

به صورت معمول افتادگی های پلک بعد از چند هفته به صورت خود به خود برطرف خواهند شد، اما باید دانست که راه های درمانی نیز وجود دارد که بتوان روند درمان این عارضه را سرعت بیشتری بخشید. برای برخی از افراد این درمان ها می‌تواند مفید واقع شود.


عوامل موثر در افتادگی پلک

به گفته‌ی دکتر Todd Minars دلیل افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس، می‌تواند به خاطر تزریق بیش از حد مواد و یا تزریق بیش از حد نزدیک مواد به پلک باشد. در واقع مهاجرت مواد حاصل از تزریق بوتاکس می‌تواند سبب این افتادگی های به صورت موقت شود.معجزه ای به نام بوتاکس

معجزه ای به نام بوتاکس

به اعتقاد برخی ها، بوتاکس را می‌توان معجزه‌ی مدرن نامید؛ با یک تزریق ساده و کوچک در هر سه یا چهار ماه، می‌توانیم شاهد نتیجه ای متفاوت و باورنکردنی باشیم و چین و چروک های اطراف پلک و همچنین پیشانی را برطرف کرده، پوستی جوان تر و زیباتر داشته باشیم. سهولت و سرعت انجام این عمل توانست به محبوبیت این تزریق ها بی افزاید.

دلیل محبوبیت بوتاکس

نتیجه‌ی عمل تزریق بوتاکس به سرعت خود را نشان خواهد داد و فرد به راحتی شاهد برطرف شدن نقص بر روی صورت خود خواهد بود، از این رو این روش توانسته در میان افراد محبوبیت ویژه ای کسب نماید. شکی در این خصوص وجود ندارد که عمل تزریق در کلینیک های زیبایی از مهم ترین و رایج ترین اقداماتی است که افراد برای جوانسازی و زیبایی به آن روی آورده اند.

تجربه‌ی پزشک متخصص پوست در هنگام تزریق بوتاکس

تجربه ی پزشک متخصص در هنگام تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به قسمت های مورد نظر نیاز به مهارت و تخصص خاصی دارد و به همین دلیل است که هشدار هایی در این زمینه وجود دارد که این عمل زیبایی را به افراد متخصص بسپارید. تجربه‌ی پزشک متخصص به هنگام تزریق مواد بوتاکس می‌تواند سبب شود این تزریق در قسمت درستی صورت بپذیرد و ریسک افتادگی پلک بعد از بوتاکس کاهش یابد. باید دانست که یافتن محل درستی برای تزریق و اطلاع از میزان عمق تزریق از مهم ترین عواملی است که به هنگام تزریق باید به آن توجه شود. در واقع باید گفت که تخصص در زمینه‌ی ماهیچه های موجود در صورت برای پزشک متخصصی که عمل تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد لازم و ضروری می‌باشد و در غیر این صورت شاهد تزریقی موفق و بدون نقص داشته باشید.

اهمیت استفاده از برند های معروف و شناخته شده برای تزریق بوتاکس

برای اجتناب از این افتادگی پلک بعد از بوتاکس لازم است تا قبل از اقدام برای تزریق از پزشک متخصص خود در خصوص نوع برند مواد تزریق شونده مشاوره ای بگیرید. می‌دانیم که مواد بوتاکس در برند های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند که کیفیت بالای این مواد می‌تواند خطرات و عوارض جانبی مرتبط به این کار را در حد چشمگیری کاهش دهد.

زمان از بین رفتن افتادگی پلک به چه عاملی بستگی دارد؟

میزان مهاجرت مواد بوتاکس به قسمت های که مد نظر ما نبوده است عاملی مهم در تعیین زمان از بین رفتن این افتادگی ها می‌باشد. می‌توان گفت هر چه میزان این انتقال مواد بیشتر باشد برای از بین رفتن آنها مدت زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

آیا افتادگی پلک بعد از بوتاکس خطرناک می‌باشد؟

باید دانست که این افتادگی ها یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس می‌باشد ولی خوشبختانه این عارضه خطرناک نخواهد بود و بعد از گذشت مدت زمانی خاص رفع خواهد شد.

استفاده از قطره‌ی چشم برای بهبود افتادگی چشم

استفاده از قطره ی چشم برای بهبود افتادگی چشم

برخی از دکترها برای کاهش میزان افتادگی پلک بعد از بوتاکس قطره های چشم را برای بیماران خود تجویز می‌نمایند. لازم به ذکر است که استفاده از این قطره های چشم نمی تواند به عنوان یک راه درمان برای این افتادگی های چشم محسوب شود، اما در برخی موارد می‌تواند به روند درمانی و تسریع این روند کمک نماید.

البته قطره اپراکلونیدین نیز توسط برخی پزشکان متخصص، برای درمان افتادگی پلک تجویز می شود که برای استفاده از آن، می بایست به پزشک متخصص چشم مراجعه نمود.

تجویز خودسرانه‌ی دارو برای رفع افتادگی پلک ممنوع!

مسلما تجربه‌ی افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس برای افراد خوشایند نخواهد بود و همه‌ی افراد به دنبال راه حلی برای رفع این افتادگی ها هستند. دیده شده است که افراد برای رهایی از این افتادگی ها به صورت خودسرانه داروهایی را برای خود تجویز می‌نمایند. یکی از هشدارهای مهمی که در این مبحث باید به افراد داد این است که تجویز دارو ها تنها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد و این عمل تنها بعد از معاینات اولیه صورت خواهد گرفت.

آیا درمان های خانگی می‌تواند برای رفع افتادگی پلک میسر باشد؟

می‌دانیم که در بسیاری از موارد، استفاده از درمان های خانگی می‌تواند برای حل بسیاری از مشکلات مفید واقع شود اما آیا با استفاده از درمان های خانگی می‌توان وجود افتادگی پلک را رفع نمود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر؛ متاسفانه درمان این افتادگی های پلک نیاز به تخصص پزشکی دارد و استفاده از درمان های خانگی نمی‌تواند در این امر مفید واقع گردد.

افتادگی در پلک ها در هر دو پلک اتفاق می‌افتد یا در یکی از پلک ها

افتادگی در پلک ها در هر دو پلک اتفاق می افتد یا در یکی از پلک ها

افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس می‌تواند هم در دو پلک و هم در یکی از پلک ها اتفاق افتد. باید گفت که نوع و میزان این افتادگی های پلک به میزان مواد انتقال یافته به قسمت های دیگری است که درهنگام تزریق مد نظر ما نبوده است.


آگاهی لازم قبل از اقدام به تزریق بوتاکس

تقارن در صورت یکی از مهم ترین موارد موثر در زیبایی فرد می‌باشد از این رو برهم خوردن این تعادل می‌تواند تاثیر جدی بر زیبایی شما داشته باشد. باید توجه نمود که برند بوتاکس، محلی که شما برای تزریق بوتاکس انتخاب می کنید و پزشک متخصص پوست که این عمل را برای شما انجام می دهد، مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند شما را دچار عارضه‌ی افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس بکنند.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام برای عمل های جراجی زیبایی و یا تزریق های مرتبط با زیبایی، تخست اطلاعات لازم در آن زمینه‌ی خاص را کسب نموده و عوارض جانبی آن را بشناسید و بعد از آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تزریق بوتاکس در مراکز نامعتبر ممنوع!

در سال های اخیر انجام عمل بوتاکس رواج بیشتری پیدا کرده است از این رو در برخی از آرایشگاه ها و حتی باشگاه ها افراد خدماتی همچون بوتاکس را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. نکته‌ی قابل توجه این است که برخی از افراد بر این باورند که این عمل تزریقی ساده می‌باشد و تخصص خاصی برای این تزریق نیاز نمی باشد. اما لازم است این هشدار داده شود که انجام این تزریق، نیاز به تخصص و دانش و البته تجربه دارد و بدون این موارد ذکر شده سلامت فرد در ریسک بزرگی قرار خواهد گرفت. در نتیجه لازم است که این عمل بوتاکس تنها در مراکز معتبر و شناخته شده خدمات پوست و زیبایی صورت گیرد.

آیا حمام کردن بعد از بوتاکس می‌تواند تاثیری بر افتادگی پلک داشته باشد؟

آیا حمام کردن بعد از بوتاکس می تواند تاثیری بر افتادگی پلک داشته باشد ؟

فردی که اقدام به تزریق بوتاکس نموده است، نباید تا حداقل ۱۲ ساعت، استحمام نماید. برخورد آب گرم به محل تزریق بوتاکس (و عدم رعایت بقیه مواردی که به عنوان مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس مطرح شد)، باعث بروز افتادگی پلک می شود.

آیا مراقبت های نادرست بعد از بوتاکس می‌تواند سبب افتادگی پلک شود؟

باید گفت بله! بخش اعظم مشکلات افتادگی پلک افرادی که عمل تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند به دلیل عدم رعایت نکات و مراقبت های بعد از تزریق است. نیاز است افراد نسبت به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس اطلاعات لازم را داشته باشند. این مراقبت ها شامل نحوه‌ی شستشوی صورت، نحوه و زمان استحمام، عدم استفاده از برخی مواد شیمیایی مرتبط با پوست و برخی دیگر از بایدها و نبایدها می‌باشد که رعایت آنها لازم و اجباری است. باید گفت که این مراقبت ها تاثیر بسزایی بر بروز عارضه افتادگی پلک خواهند داشت؛ چرا که افتادگی پلک بعد از بوتاکس بر اثر جابه جایی مواد تزریق شده صورت می‌گیرد.

منبع: zwivel


دیدگاه‌ها

(1) مریم 1400-01-23 22:11
امتیاز این نظر: +4

ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون

(2) مدیر روابط عمومی 1400-01-24 14:57
امتیاز این نظر: 0

به نقل از مریم:
ممنون از توضیحات کامل و مفیدتونمتشکر از شما و پیامتان
در صورت نیاز می توانید با شماره ۰۲۱۴۱۴۰۹ نیز تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان همکاران ما بهره ببرید.

(3) هنگامه یگانه 1400-03-25 02:32
امتیاز این نظر: +1

سلام من یه ماهه بوتاکس زدم ومتاسفانه افتادگی پلک پیدا کردم ودوبینی ایا دارویی هست که بشه استفاده کنم تا این مسکلاتم حل بشه؟؟؟

(4) مدیر روابط عمومی 1400-03-29 12:21
امتیاز این نظر: +3

به نقل از هنگامه یگانه:
سلام من یه ماهه بوتاکس زدم ومتاسفانه افتادگی پلک پیدا کردم ودوبینی ایا دارویی هست که بشه استفاده کنم تا این مسکلاتم حل بشه؟؟؟


سلام خدمت شما
برای حل این مشکل، قطره های دارویی وجود دارد که پیشنهاد می شود برای استفاده از آن، حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید. بعد از حدود ۲ هفته استفاده، مشکل شما حل می گردد.

(5) Guest 1400-06-22 14:40
امتیاز این نظر: +1

مطالب کامل و مفید است
سپاسگزارم

(6) لیلی 1400-08-01 22:09
امتیاز این نظر: -3

سلام.من تقریبا یک هفته بعد از بوتاکس زدنم افتادگی پلک پیدا کردم و از اون موقع ۶ ماهی میگذره.از روز اولم خیلی بهتر شده ولی بعصی وقتا هی میفته و دوباره عادی میشه..خیلی نگرانم چون شنیدم امروز که میتونه یک بیماری خودایمنی باشه..ممنون میشم جوابمو بدید

(7) مدیر روابط عمومی 1400-08-04 17:39
امتیاز این نظر: 0

به نقل از لیلی:
سلام.من تقریبا یک هفته بعد از بوتاکس زدنم افتادگی پلک پیدا کردم و از اون موقع ۶ ماهی میگذره.از روز اولم خیلی بهتر شده ولی بعصی وقتا هی میفته و دوباره عادی میشه..خیلی نگرانم چون شنیدم امروز که میتونه یک بیماری خودایمنی باشه..ممنون میشم جوابمو بدید


با سلام
لطف بفرمایید برای تشخیص این مسأله (که ممکن است بیماری خودایمنی باشد) برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید تا خدمت شما باشیم.
برای هماهنگی می توانید با شماره ۴۱۴۰۹ (پنج رقمی تهران) تماس بگیرید.

(8) بهنوش 1400-08-13 02:04
امتیاز این نظر: +1

سلام من ۶ماهه بوتاکس زدم وکمی افتادگی پلک دارم .۳ماه دیگه عروسیمه خیلی ناراحتم آیا راهی هست؟

(9) مدیر روابط عمومی 1400-08-19 19:20
امتیاز این نظر: -1

به نقل از بهنوش:
سلام من ۶ماهه بوتاکس زدم وکمی افتادگی پلک دارم .۳ماه دیگه عروسیمه خیلی ناراحتم آیا راهی هست؟


با سلام خدمت شما
پیشنهاد ما استفاده از قطره ی آپراکلونیدین است.

(10) فاطمه 1400-08-24 20:01
امتیاز این نظر: -3

سلام من بوتاکس زدم رویه چشمم شدید پف کرد بعد منتظر موندم تا به مرور پفش از بین بره ولی نرفت الان ۷ ماهه گذشته پفش کمتر شده ولی بجاش چروک شده. مثل بادکنکی که بادش خالی بشه و چروک میشه. ممنون میشم کمکم کنید

(11) مدیر روابط عمومی 1400-08-24 20:44
امتیاز این نظر: +2

به نقل از فاطمه:
سلام من بوتاکس زدم رویه چشمم شدید پف کرد بعد منتظر موندم تا به مرور پفش از بین بره ولی نرفت الان ۷ ماهه گذشته پفش کمتر شده ولی بجاش چروک شده. مثل بادکنکی که بادش خالی بشه و چروک میشه. ممنون میشم کمکم کنید


با سلام و تشکر از تماس شما
استفاده از آر اف فرکشنال، کرم های مخصوص شب و دور چشم، مزوهای پوستی (مثل مزوهای شبه بوتاکس و مزوهای جووانساز آنتی رینکل) می تواند کمک مناسبی برای شما باشد.
در صورت نیاز می توانیم به صورت حضوری در خدمت شما باشیم: ۰۲۱۴۱۴۰۹

(12) سارا 1400-08-30 19:15
امتیاز این نظر: +2

سلام ببخشید من بوتاکس کردم و افتادگی پلک پیدا کردم اما در صبح ها کمتره و به مرور و هر چی به شب نزدیکتر میشم پلکم افتاده تر میشه خواستم ببینم که آیا طبیعیه؟؟؟

(13) مدیر روابط عمومی 1400-09-07 21:36
امتیاز این نظر: -3

به نقل از سارا:
سلام ببخشید من بوتاکس کردم و افتادگی پلک پیدا کردم اما در صبح ها کمتره و به مرور و هر چی به شب نزدیکتر میشم پلکم افتاده تر میشه خواستم ببینم که آیا طبیعیه؟؟؟


با سلام و تشکر از تماس شما
افتادگی پلک طبیعی نیست و لازم است توسط پزشک متخصص پوست و مو بررسی شود. ممکن است لازم باشد از اپراکلونیدین استفاده کنید.

(14) ستاره 1400-09-29 23:01
امتیاز این نظر: +1

سلام من ۱۲ روزه بوتاکس کردم پلکم افتاده چشم راستم بیشتر و درد داره ایا راه حلی هست یا همینطور میماند ؟خیلی نگرانم

(15) مدیر روابط عمومی 1400-10-02 11:55
امتیاز این نظر: +1

به نقل از ستاره:
سلام من ۱۲ روزه بوتاکس کردم پلکم افتاده چشم راستم بیشتر و درد داره ایا راه حلی هست یا همینطور میماند ؟خیلی نگرانم


با سلام و تشکر از تماس شما
افتادگی پلک طبیعی نیست و لازم است توسط پزشک متخصص پوست و مو بررسی شود. ممکن است لازم باشد از اپراکلونیدین استفاده کنید.

(16) افسانه 1400-11-23 21:14
امتیاز این نظر: -1

سلام من پلک چشم سمت چپ افتاده در اثر بوتاکس خیلی بد شد خیلی ناراحتم باید چکار کنم

(17) مدیر روابط عمومی 1400-12-06 20:47
امتیاز این نظر: 0

به نقل از افسانه:
سلام من پلک چشم سمت چپ افتاده در اثر بوتاکس خیلی بد شد خیلی ناراحتم باید چکار کنم


با سلام
افتادگی پلک طبیعی نیست و لازم است توسط پزشک متخصص پوست و مو بررسی شود. ممکن است لازم باشد از اپراکلونیدین استفاده کنید.
لطف بفرمایید برای هماهنگی ویزیت، با شماره ۰۲۱۴۱۴۰۹ تماس داشته باشید.

(18) سارا 1400-12-27 14:03
امتیاز این نظر: 0

سلام من یک ماه قبل بوتاکس کردم و ۱۰ روز پیش برای ترمیم رفتم ولی بعد از ترمیم خیلی پلکم افتاده شده.الانم شب عید خیلی زشت شده و دیدم هم اذیت میشم.لطفا راهنمایی کنید من الان چیکار کنم که بهتر بشم؟خیلی اعصابم خورد شده؟الانم دکتر ها نیستن که حضوری برن

(19) مدیر روابط عمومی 1401-01-14 13:15
امتیاز این نظر: +2

به نقل از سارا:
سلام من یک ماه قبل بوتاکس کردم و ۱۰ روز پیش برای ترمیم رفتم ولی بعد از ترمیم خیلی پلکم افتاده شده.الانم شب عید خیلی زشت شده و دیدم هم اذیت میشم.لطفا راهنمایی کنید من الان چیکار کنم که بهتر بشم؟خیلی اعصابم خورد شده؟الانم دکتر ها نیستن که حضوری برن


با سلام خدمت شما
مناسب است از پزشک متخصصی که برای شما تزریق انجام داده است، پیگیر راه حل باشید. البته ممکن است یکی از راه های پیشنهادی ایشان، استفاده از اپروکلونیدین باشد، اما حتما از ایشان مشورت بگیرید.

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

11 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار