شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟

در حال حاضر تزریق بوتاکس (Botox) یکی از پر طرفدارترین درمان های زیبایی شناخته شده است، بوتاکس در حقیقت از سم «بوتولینوم» (Botulinum toxin) تشکیل شده است که ما امروزه، آن را با نام تجاری «بوتاکس» آن را می شناسیم. نام تجاری بوتاکس، یک محصول آمریکایی است و به علت محبوبیت و ماندگاری تجاری آن، امروزه به جای نام علمی بوتولینوم به کار می رود.
این ماده از سم باکتری کلستریدیوم تشکیل شده است که زیر پوست انسان تزریق شده و مانع حرکت ماهیچه های زیر پوست، در آن ناحیه می شود. بدین ترتیب، ماهیچه های مربوط به آن قسمت، ناتوان شده و کشش و انقباضی که باعث بروز چین و چروک روی پوست هستند از بین می رود. در نتیجه، این عمل، می تواند درمانی برای رهایی از چین و چروک ها و همچنین جوانسازی پوست و حتی کاهش تعرق در افراد تلقی شود.

انواع بوتاکس

تزریق بوتاکس دیسپورت

دیسپورت (Dysport)

«دیسپورت» نیز نام تجاری دیگری از بوتولینوم است که محصول کشور انگلستان می باشد و جزو بهترین محصولات است. تزریق بوتاکس از نوع دیسپورت حاوی بوتولینوم نوع A می باشد. بعد از تزریق این ماده به پوست فعالیت های عصبی عضلات موجود در آن ناحیه به طور موقت مسدود می گردد، از این متد به منظور درمان و پیشگیری از چین و چروک های صورت استفاده می شود. تأثیرات این نوع تزریق را در بازه ی زمانی بین 2 تا 7 روز می توان مشاهده کرد.

تزریق بوتاکس مسپورت

مسپورت

مسپورت در حقیقت نام تجاری ایرانی بوتولینوم است، در تزریق بوتاکس از نوع مسپورت این ماده به پوست صورت تزریق می شود تا درمان و یک راه پیشگیری برای چین و چروک های موجود در پوست صورت باشد. می توان گفت که این ماده تقریبا شبیه دیسپورت است، اما هزینه و قیمت کمتری دارد.

تزریق بوتاکس زئومین

زئومین (Xeomin)

زئومین، دیگر نام تجاری بوتولینوم است که محصول کشور آلمان می باشد.

تزریق بوتاکس نرونوکس

نرونوکس (Neuronox)

از دیگر نام های تجاری بوتولینوم، نرونوکس است که محصول کشور کره است..

˃ ˂

مقایسه انواع بوتاکس ها

از بین نام های تجاری که ذکر شد، دیسپورت، مسپورت، زئومین و نورنوکس دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان، برای استفاده و تزریق دارند. باید خاطر نشان کرد که کنیتوکس، مجوز قانونی برای تزریق ندارد.

بوتاکس در کدام از نقاط بدن انجام می شود؟

تزریق بوتاکس در قسمت های مختلف صورت که بالای بینی هستند انجام می شود: بوتاکس بین ابروها و خطوط پیشانی، بوتاکس اطراف چشم ها، بوتاکس در ابروها و تزریق بوتاکس در بالای بینی.
بوتاکس، گاهی در زیر بغل، برای از بین بردن کلی تعرق زیر بغل نیز استفاده می شود. بدنسازان و ورزشکاران که به پرورش اندام می پردازند، برای جلوگیری از تعرق زیاد زیر بغل در زمان ورزش، به دنبال بوتاکس زیر بغل هستند. هم چنین، دیگر افراد نیز برای جلوگیری از لک افتادگی در اثر عرق زیر بغل، به تزریق بوتاکس زیر بغل مبادرت می ورزند. بدین ترتیب، حدود نیمی از سال، تعرق زیر بغل صورت نمی گیرد و نگرانی های ناشی از آن بر طرف می گردد. در ادامه به شرح هریک از آنها خواهیم پرداخت.

عکس گرافیکی-بوتاکس بین ابروها و خطوط پیشانی

بوتاکس بین ابروها و خطوط پیشانی

این تزریق بوتاکس به طور مستقیم بین عضلات ابرو و خطوط پیشانی بر روی عصب های موجود در این نواحی انجام می شود و هدف از این کار کاهش خطوط اخم در این نقاط است. استفاده از این نوع تزریق می تواند خطوط ما بین ابرو ها ـ که آنها را با عنوان «خطوط 11» می شناسیم ـ را رفع نماید. باید یادآوری نمود که برای خطوط عمیق پیشانی، تزریق بوتاکس به تنهایی کارآمد نیست و نیاز به تزریق ژل و یا فیلر نیز می باشد.

عکس گرافیکی-بوتاکس اطراف چشم ها

بوتاکس اطراف چشم ها

استفاده از این تزریق بوتاکس برای کاهش خطوط اطراف چشم می باشد که آنها را با عنوان خطوط «پنجه کلاغی» می شناسیم. این خطوط، در زمان خندیدن، کاملا مشخص می شوند. از این تزریق بوتاکس برای اصلاح پلک های نامتقارن یا ابروهای نامتقارن نیز استفاده می شود.

عکس گرافیکی-تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق بوتاکس در زیر چشم ها

ممکن است بعضی مراکز درمانی، برای از بین بردن چین و چروک های زیر چشم به صورت موقت، و یا جوانسازی پوست، و کاهش تیرگی ها، یا حتی گودی زیر چشم، تزریق بوتاکس را پیشنهاد بدهند. بوتاکس در این قسمت، نمی تواند برای از بین بردن تیرگی استفاده می شود، همین طور، بوتاکس، برای پر کردن گودی زیر چشم نیز استفاده نمی گردد (یادآوری می شود که بوتاکس، فیلر و پرکننده نیست). تزریق بوتاکس در این نواحی غیر قانونی است و در کلینیک جلوه ماندگار، در چنین محل هایی تزریق بوتاکس انجام نمی گیرد. در این منطقه‌ی صورت، از تزریق ژل مخصوص زیر چشم استفاده می شود.

بوتاکس در ابروها

عکس گرافیکی-تزریق بوتاکس ابرو

این تزریق بوتاکس به منظور از بین بردن خطوط اخم استفاده می شود که باعث بالا رفتن حدودی ابرو (لیفت سطحی ابرو) نیز می گردد. پایین بودن ابرو ها سبب می شود چین و چروک بیشتری بر نواحی صورت پدید آید؛ در نتیجه افرادی که دارای ابروهای افتاده هستند می توانند از این نوع بوتاکس برای رفع تقریبی افتادگی ابروی خود استفاده نمایند، اما این بالا رفتن، موقت و ناچیز است و در واقع، لیفت محسوب نمی شود.

تزریق بوتاکس در بالای بینی

عکس گرافیکی-تزریق بوتاکس بینی

این تزریق بوتاکس در اطراف عضله ی بینی (خط چندش) صورت می گیرد؛ این خطوط، زمانی که فرد از چیزی بدش می آید و به اصطلاح چندش می شود، به وضوح دیده می شوند و در گذر زمان، جای آنها در بالای بینی باقی می ماند. ناحیه دقیق این تزریق، ما بین خط دو ابرو و وسط بینی است. تزریق بوتاکس در این ناحیه، باعث کمتر شدن اثر این خطوط می شود.

تزریق بوتاکس در خطوط بالا و پایین لب

عکس گرافیکی-تزریق بوتاکس در خطوط بالا و پایین لب

هم چنین، ممکن است شما تبلیغ تزریق بوتاکس برای خطوط موجود در اطراف لب (که در اثر لبخند پدید می آیند و برخی از آنها به صورت خطوط عمودی در اطراف لب دیده می شوند)، را نیز ببینید. تزریق بوتاکس در برخی از این نواحی صورت، غیر قانونی نیست، ولی در کلینیک جلوه ماندگار، در چنین محل هایی تزریق بوتاکس انجام نمی گیرد. در این محل ها، بیشتر از تزریق ژل استفاده می شود.

˃ ˂
بوتاکس در کدام از نقاط بدن انجام می شود؟
بوتاکس در کدام از نقاط بدن انجام می شود؟

تزریق بوتاکس در چانه

تزریق بوتاکس در چانه نیز ممنوع بوده و در کلینیک پوست و مو جلوه ماندگار، در چنین محل هایی تزریق بوتاکس انجام نمی گیرد. تغییرات در ناحیه چانه، توسط تزریق ژل صورت می گیرد.

تزریق بوتاکس در فک و گردن

از نواحی دیگر بدن که تزریق بوتاکس در آنها ممنوع است، فک و گردن می باشد.

تزریق بوتاکس در زاویه ی فک

تزریق بوتاکس، در زاویه و یا ناحیه فک نیز ممنوع می باشد.

تاثیر بوتاکس بعد از تزریق

می دانیم که بوتاکس ها تاثیرات موقت دارند و لازم است تزریق بوتاکس ها را به صورت متوسط دو بار در سال تکرار نمود، این نوع تزریق سبب کاهش چین و چروک های موجود در صورت می شود و بعد از گذشت مدت زمان خاص تاثیر آن کم تر و کم تر خواهد شد و لازم است برای تزریق مجدد اقدام نمود.

مراقبت های قبل از انجام بوتاکس

افرادی که قصد دارند برای تزریق های بوتاکس اقدام نمایند نیاز است که مصرف آسپیرین ها و همچنین ایبوپروفن ها را قبل از درمان کنار بگذارند چراکه استفاده از این دارو ها مانع لخته شدن خون می شود و در نتیجه ممکن است میزان کبودی بعد از تزریق افزایش یابد.

مراحل انجام بوتاکس

تزریق بوتاکس ها به منظور کاهش چین و چروک های موجود در صورت انجام می شود، این تزریق توسط پزشک متخصص انجام می شود و نحوه‌ی تزریق به این گونه است که مواد بوتاکس به صورت مستقیم به عضله‌ی مرتبط تزریق می شود. این عمل با سوزن های بسیار نازک و مخصوص صورت می پذیرد و در نواحی مختلف صورت انجام می شود، تزریق بوتاکس حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد و نیازی به بی حسی نیز ندارد. البته برای افرادی که حساسیت زیادی در تزریقات دارند، می توان از پماد بی حسی موضعی نیز استفاده نمود.

روش تزریق بوتاکس صورت

روش تزریق بوتاکس

یکی از خدمات پوست و زیبایی که امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه افراد قرار گرفته است تزریق بوتاکس می باشد، لازم به ذکر است که روش تزریق بوتاکس روی صورت افراد، بسته به محل تزریق مواد متفاوت می باشد و این تزریق تنها باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام شود.

مراقبت های بعد از بوتاکس

تا حدود ۶ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، لازم است از خم کردن سر خودداری نمود. هم چنین، فرد، نباید تا حدود ۶ ساعت بخوابد یا سر خود را افقی کند. این توجه، مخصوصا زمان صحبت کردن با موبایل لازم است. در خصوص مراقبت های بعد از بوتاکس باید گفت که بعد از تزریق بوتاکس باید از تماس با محلی که در آن بوتاکس انجام شده است خودداری نمود و تا جای ممکن فعالیت های بدنی را کاهش داد. بعد تزریق بوتاکس، باید از مصرف بیش از حد الکل نیز اجتناب نمود و از ماساژ صورت، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم و غیره نیز خودداری کرد. این موارد، باید تا مدت 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس رعایت شوند.

عوارض بعد از تزریق بوتاکس

خوشبختانه، برای تزریق بوتاکس، عوارض خاصی گزارش نشده است. اگر مراجعه کننده، مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را به طور صحیح رعایت نکند، ممکن است به عارضه‌ی «پتوز» (افتادگی یا عدم تقارت پلک ptosis) دچار شود. باید خاطر نشان کرد که تزریق نادرست بوتاکس که توسط افراد غیر متخصص انجام شود نیز می تواند باعث و عامل این عارضه باشد.
راه های از بین بردن اثر بوتاکس

راه های از بین بردن اثر بوتاکس

باید دانست که راهی برای از بین بردن اثر بوتاکس وجود ندارد و کسانی که بنا به هر دلیلی نیازی نمی بینند که بوتاکس در صورت آنها وجود داشته باشد لازم است مدت زمان 4 تا 6 ماه صبر کنند تا بعد از این مدت، تمام آثار بوتاکس در صورت آنها ناپدید خواهد شد.

ماندگاری اثر بوتاکس

بوتاکس ها اثر دائمی و ماندگار در صورت افراد ندارند و به طور معمول عمر آنها تا بین 4 تا 6 ماه است و بعد از گذشت 6 ماه نیاز است که تجدید شوند. صلاحدید پزشکان پوست و مو این است که تزریق بوتاکس، بیشتر از ۲ بار در سال انجام نشود. لازم است این عمل جوانسازی پوست توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام گیرد. باید دانست که در ورزشکاران که متابولیسم بالایی دارند ماندگاری بوتاکس کمتر از افراد دیگر خواهد بود.

محدوده سنی تزریق بوتاکس

محدوده سنی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس بعد از حدود سن ۲۰ سالگی به بعد می تواند انجام پذیرد، اما لازم است که فرد مراجعه کنند، حتما توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شود. باید دانست که قبل از حدود 25 سال سن، انجام این کار ضرورتی ندارد و لازم نیست نگران ایجاد چین و چروک بر پوست صورت بود. تزریق بوتاکس به نسبت لیزر موهای زائد در رده های سنی بالا تر صورت می گیرد.

چه کسانی نباید بوتاکس انجام دهند ؟

افرادی که بیماری های پوستی خاص می باشند می بایست قبل از تزریق حتما پزشک متخصص را از این امر آگاه نمایند تا در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک، تزریق برای آنها انجام نشود.
در کل باید دانست که تمامی چین و چروک های پوست با بوتاکس برطرف نخواهند شد برای این منظور لازم است از مراقبت های پوستی بیشتری بهره گرفت و گاهی تزریق فیلر به افراد در کنار تزریق بوتاکس پیشنهاد می شود.

هزینه تزریق بوتاکس صورت

هزینه بوتاکس صورت

گرانترین بوتاکس، همان محصول آمریکایی بوتاکس می باشد که در ایران مصرف نمی شود. بعد از این نام تجاری، دیسپور انگلستان، قیمت بالاتری دارد. بدین ترتیب، زئومین، نرونوکس و مسپورت در رده های بعدی قیمت قرار دارند. نرونوکس و مسپورت با توجه به قیمت مناسب و کیفیت خوبی که دارند، طرفداران زیادی نیز به خود جلب کرده اند.


دیدگاه‌ها

(1) زهره شمشیرگران 1399-05-13 23:42
امتیاز این نظر: +2

حتما بیایید ژل اینجا تزریق کنیدفوق العاده هستن تیم خوب
کیفتش عالی بود من 1سال هست تزریق کردم واقعا راضی هستم نه گوله گوله شد و نه سری جذب شد
قیمتتون خیلی عالی بود
امیدوارم همیشه پایدار باشید

(2) المیرا 1399-05-15 19:27
امتیاز این نظر: +3

عالی بود.حتما برای گرفتن وقت مزاحمتون میشم

(3) مهدي 1399-05-16 00:04
امتیاز این نظر: +2

شما عالي هستين،انشالاه هميشه ماندگار بمونيد

(4) مهسا 1399-05-18 18:03
امتیاز این نظر: +3

من از بوتاكسي كه انجام دادم كاملا رضايت دارم تمام نكات بهداشتي و نحوه كار درست تو كلينيك جلوه ماندگار رعايت ميشه،موفق باشين

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

8 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار