شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود


ژل های حجم دهنده به عنوان یکی از خدمات پوست و زیبایی، موادی حاوی هیالورونیک اسید هستند. این ماده به صورت طبیعی نیز در پوست انسان وجود دارد و کمترین ناسازگاری را با پوست انسان نشان می دهد. این ژل ها برای کاهش چین و چروک پوست و همچنین حجم دادن به گونه، لب ها و چال های پوستی استفاده می شوند. سفتی مناسب و چسبندگی خوب به بافت زیر جلدی و همچنین یکدست بودن در جذب از مهمترین خواص این ژل ها هستند. تزریق ژل ها در محل، منجر به انبساط بافت می شود.

انواع ژل صورت


یکی از رایج ترین فیلر ها، ژل است که در انواع و نام های تجاری مختلف موجود می باشد.

از معروف ترین ژل های مورد استفاده، ژل هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid Gel) است. نوع دیگر، ژل پاژ (ژل پلی آکریل آمید Polyacrylamide gel) است.

هیالورونیک اسید


ژل هیالورونیک اسید از جنس پلیمر دیساکارید (قند دیمری) است و بعد از گذشت زمان (حدود شش ماه تا یک سال) جذب بدن و سپس دفع می شوند.

به همین دلیل، این نوع ژل، نیاز به تخلیه از موضع تزریق ندارد. این ژل برای نواحی مختلف صورت کاربرد دارد، اما بیشتر در ناحیه صورت از آن استفاده می شود. به عنوان مثال، در خطوط اخم عمیق، خطوط افقی عمیق پیشانی (که تزریق بوتاکس توانایی ترمیم آن را ندارد) و گودی شقیقه ها از تزریق ژل استفاده می شود. هم چنین، گودی زیر چشم، بینی های عروسکی شکل، گونه و لپ، لب، چانه و زاویه سازی فک (به طور کلی عمل face modeling) مواردی است که در آن، از ژل هیالورونیک اسید استفاده می شود.

ژل هیالورونیک اسید برای تصحیح و تغییر طرح لب و خط لبخند و خط بغض (خط گریه یا خط سن) نیز استفاده می شود.

ژل پاژ


ژل پاژ، از جنس پلی آکریل آمید است که در صنعت مواد شیمیایی، نوعی لخته ساز می باشد.

این ژل، ماندگاری طولانی دارد و بیش از چندین سال در بدن باقی می ماند. باقی ماندن این ماده خارجی در بدن، باعث بروز عفونت و عارضه های پوستی می شود. به همین دلیل، افرادی که از این ژل استفاده می کنند، نیاز به تخلیه ی این ژل پیدا می کنند که نیاز به جراحی و بخیه دارد.

خوشبختانه، استفاده از این نوع ژل منسوخ شده است و استفاده از ژل هیالورونیک اسید کاملا جایگزین آن شده و این اثر سوء را از بین برده است. هم چنین، ژل های پاژ مجوز و تأیید وزارت بهداشت و درمان را ندارند ولی ممکن است در کلینیک ها و مراکز غیر مجاز از آنها استفاده شود.

تفاوت انواع ژل‌های صورت


برای تزریق ژل با انواع مختلفی از ژل‌ها رو به رو هستیم که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. ژل‌ها را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:
ژل های جذب شونده

ژل هایی که جذب می شوند
(هیالورونیک اسید)

از جنس پروتئین هایی شبیه پروتئین های بدن هستند که پس از شش ماه تا یک سال، به طور طبیعی و خود به خود جذب بدن می شوند. این ژل‌ها، فاقد هر گونه عوارض جانبی (side effect) می باشند. نکته مهم در مورد این نوع ژل این است که دقت شود ژل مورد استفاده از این نوع دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان بوده و مارک های بدون مجوز آن، توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار نگیرد.
ژل های بدون جذب

ژل هایی که جذب نمی شوند
(ژل پاژ)

این ژل‌ها ماندگاری بین ۳ تا ۱۰ سال دارند و هرگز جذب بدن نمی شوند. استفاده کننده از این ژل‌ها، پس از مدت انقضاء و آغاز علائم عفونت (علائمی مانند التهاب، قرمز شدن محل تزریق، درد در منطقه و ...) برای تخلیه آن نیاز به عمل جراحی دارد. این نوع ژل، پس از تزریق ممکن است با احتمال بالایی، از محل تزریق جابجا شود و یا حرکت کند.
˃ ˂
مراحل تزریق ژل به صورت

مراحل تزریق ژل به صورت


پیش از هر اقدامی ابتدا باید پزشک متخصص پوست و مو متقاضی تزریق کردن ژل را معاینه کند. بررسی سوابق بیماری ها و داروهای مصرفی فعلی و همچنین بررسی وضعیت پوست فرد برای تشخیص امکان پذیر بودن و مهیا بودن شرایط تزریق الزامی است.

در صورتی که تمام شرایط برای تزریق کردن ژل آماده باشد و تصمیم گیری از سوی فرد انجام گیرد، ناحیه ی مد نظر با کرم های بی حس کننده، بی حس می شود و تزریق با سوزنی بسیار نازک تر از سوزن های معمولی در محیطی استریل انجام می شود. ممکن است در زمان اتمام تزریق پزشک برای فرم گیری بهتر ژل کمی ناحیه ی تزریق را ماساژ دهد.

مدت زمان لازم برای تزریق کردن ژل بسته به شرایط متقاضی بین 15 تا 45 دقیقه است. مهارت و دانش پزشک تزریق کننده و تشخیص وی در انتخاب محل دقیق برای تزریق است که زیبا تر شدن تزریق ژل را تضمین می کند.
نکات قبل از تزریق ژل

نکات قبل از تزریق ژل


هرگونه دارویی حاوی استیل سالیسیتیک اسید، باید از دو هفته پیش از تزریق متوقف شود.

همچنین مصرف ویتامین ای و مکمل های گیاهان دارویی و طبیعی مانند سیر، جنسینگ و جینگکو نیز در این مدت زمان ممنوع است. اگر از این مواد استفاده می نمایید، لازم است در زمان معاینه، این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

حدود 3 تا 5 روز پیش از زمان تزریق ژل متقاضی باید از مصرف ایبوپروفن، دارو های مسکن ضد التهابی قوی، روغن ماهی و هرگونه نوشیدنی الکلی خودداری نماید. البته در صورت ضرورت استفاده باید در این خصوص با پزشک مشورت صورت گیرد.

مزایای تزریق ژل


به منظور کاهش چین و چروک های پوستی شما می توانید از تزریق فیلر و ژل و چربی بهره بگیرید. تزریق کردن ژل از سازمان FDA تأییدیه ایمنی و سلامت دارد.

مزایای تزریق ژل

1 ژل بلافاصله پس از تزریق نتایج مثبت خود را نشان می دهد.

2 روش تزریق تهاجمی نیست و نیاز به عمل جراحی و بیهوشی ندارد.

3 دوره ی نقاهت و استراحت پس از تزریق کردن ژل نیاز نیست.

4 درصد بالایی از افراد، از نتایج حاصل از تزریق کردن ژل رضایت دارند.

5 تزریق کردن ژل بر تحرک عضلات صورت برای اخم و لبخند اثر گذار نیست.

6 در صورت عدم رضایت از تزریق، معمولا امکان برگشت و اصلاح نتیجه وجود دارد.
ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل


ماندگاری ژل دائمی نیست و مدت زمان معینی دارد. بسته به نوع مواد اولیه برای تزریق ممکن است ماندگاری تزریق ژل بین ۶ ماه تا یک سال باشد.

پس از این دوره می توان مجدداً تزریق را تکرار کرد. استفاده از کرم ضد آفتاب و مراقبت از پوست می تواند مدت زمان ماندگاری این پر کننده ها را افزایش دهد.

چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند


چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس، روماتیسم و سندروم نفروتیک از جمله بیماری هایی هستند که منع تزریق کردن ژل را ایجاب می کنند،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
افرادی که دیابت دارند و انسولین مصرف می کنند،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
خانم های باردار و شیرده،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
مبتلایان به حساسیت ها شدید و همچنین آسم،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
مصرف کنندگان داروهای آسپرین و وارفارین و کسانی که سابقه سکته دارند،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
افرادی که دچار مشکلات انعقاد هستند،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
کسانی که سابقه مصرف اکوتان در یکسال قبل از تزریق را دارند،
چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند
و همچنین افرادی که اختلالات روانی دارند، نباید ژل تزریق کنند.
چه مقدار ژل تزریق می شود؟

چه مقدار ژل تزریق می شود؟


مقدار ژلی که به لب ها تزریق می شود با توجه به تصمیم و با مشورت پزشک متخصص انجام می گیرد. در مواردی که برجستگی بیشتری مطلوب باشد، مقدار ژل مورد نیاز برای تزریق بیشتر خواهد بود. برای مثال حدود سه سی سی ژل برای تزریق به لب های باریک، و حدود یک سی سی برای لب های برجسته تر، در نظر گرفته می شود.
اگر بعد از تزریق ژل پشیمان شوم چه باید بکنم؟

اگر بعد از تزریق ژل پشیمان شوم چه باید بکنم؟


همانطور که گفته شد، ماندگاری ژل های تزریقی دائمی نیست. یکی از ژل های پرکاربردی که برای تزریق استفاده می شود، ژل هیالورونیک اسید است. این ماده به صورت طبیعی در بافت های بدن وجود دارد و عامل حل کننده ی آن، آنزیمی به نام هیالورونیداز معرفی شده است.

تزریق کردن 5 تا 50 واحد هیالورونیداز می تواند در مدت یک تا دو هفته سبب صاف شدن برجستگی ناشی از ژل شود. البته افرادی که برخی از داروهای خاص را مصرف می کنند و یا به نیش زنبور حساسیت دارند اجازه ی استفاده از این آنزیم را ندارند.
از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل

از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل


تورم بعد از تزریق کردن ژل و یا انجام هر گونه عمل زیبایی دیگری طبیعی است. تورم پس از تزریق کردن ژل ممکن است بین چند ساعت تا چند روز طول بکشد و طولانی شدن مدت زمان تورم به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای کاهش تورم:

مایعات زیاد بنوشید، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید،
در ناحیه تحت درمان با اجازه پزشک از یخ استفاده کنید،
سر خود را هنگام خوابیدن در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید.
غذاهای فرآوری شده، فست فود و شور مصرف نکنید،
دارو های رقیق کننده ی خون استفاده نکنید،
سیگار نکشید، و به اندازه کافی استراحت کنید.
کدام بهتر است ژل یا چربی

کدام بهتر است ژل یا چربی؟


تزریق فیلر، در واقع تزریق یک ماده پر کننده (filler)، در محلی از بدن، زیر پوست، برای پر کردن ناحیه، با یک هدف خاص است. استفاده از پر کننده، در اکثر موارد برای تغییر ظاهر پوست و زیبایی و در مواردی، برای درمان یا بهبود کیفیت پوست کاربرد دارد.

ماده ای که به عنوان فیلر از آن استفاده می شود، ممکن است چربی (fat)، ژل (gel) یا گاز (gas) باشد. روش دیگری که برای پر کردن از آن استفاده می شود، پروتز گذاری است که در مراکز جراحی انجام می گیرد.

تزریق چربی، بیشتر برای کل صورت استفاده می شود. در این روش، چربی، از ناحیه ای از بدن که چربی زیاد و اضافه دارد، استخراج شده و در ناحیه دیگر تزریق می گردد. ماندگاری روش تزریق چربی، کوتاه و حدود ۳ ماه می باشد و بعد از آن، نیاز به تزریق مجدد می باشد.

برای تزریق چربی، لازم است که چربی مورد نیاز، از بدن خود فرد تأمین گردد. بعد از برداشت، چربی، سانتریفوژ شده و آماده تزریق گردد. استفاده از این روش، ماندگاری کمتری دارد و احتمال ایجاد مشکلات و عوارض جانبی در اثر زخم و درد ایجاد شده، وجود دارد.

مزیت استفاده از ژل این است که در مقایسه با چربی تورم و درد بسیار کمتری دارد. برای تزریق چربی نیاز است که فرد به اتاق عمل برده شود، اما به دلیل آماده بودن ژل در مطب و به صورت سرپایی نیز می توان ژل تزریق کرد.

چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟


چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟
اگر از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت نکنید و زیاد در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید،
چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟
غذا های سالم و مفید برای پوست مصرف نکنید،
چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟
روی (Zn) مورد نیاز بدن را تأمین نکنید،
چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟
استرس داشته باشید،
چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟
و ورزش نکنید،
باید بدانید که مدت ماندگار ژل کوتاهتر از زمان مورد انتظار خواهد شد.
راه های جلوگیری و درمان سفت شدن ژل صورت

راه های جلوگیری و درمان سفت شدن ژل صورت


استفاده از یخ پیش از تزریق، ممانعت از خونریزی و کبود شدن حین تزریق، عدم استفاده از هر گونه داروی رقیق کننده و حتی مکمل های ویتامینی از دو هفته پیش از زمان تزریق و هم چنین توجه به توصیه های پزشک متخصص کمک می کند تا سفت شدن ژل در صورت پس از تزریق ایجاد نشود.

در صورتی که چنین مشکلی ایجاد شود با اجازه ی پزشک می توان محل مورد نظر را به منظور رفع سفتی، ماساژ داد.

بهترین مارک ژل برای تزریق صورت


امروزه، فقط ژل های هیالورونیک اسید دارای مجوز رسمی وزارت بهداشت و درمان هستند. البته ممکن است ژلی از نوع هیالورونیک اسید باشد، منتهی نام تجاری آن، مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان نباشد.

از نام های تجاری این نوع ژل، می توان از رووفیل (Revofil) ساخت کشور کره، نورامیس (Nouramis) ساخت کشور کره، آلاینا (Alayna) ساخت کشور آلمان، آیدیا (idea) ساخت کشور ایتالیا، پرفکتا (perfectha) ساخت کشور فرانسه، ژوویدرم (juvederm) ساخت کشور فرانسه، استایلج (stylage) ساخت کشور فرانسه، تئوسیال (Teosyal) ساخت کشور سوئیس نام برد.

این محصولات در مدله ای مختلف عرضه می شوند و ممکن است از نظر تراکم و گرانروی و و سایر خصوصیات فیزیکی ژل با هم متفاوت باشند که استفاده از آنها و محل کاربرد آن ها، بسته به تشخیص و نظر پزشک متخصص پوست و مو خواهد بود. به عنوان مثال، شرکت رووفیل، محصولی با نام مدل آکواشاین (aquashine) دارد که برای جوانسازی پوست دست از آن استفاده می شود.

بهترین مارک ژل برای تزریق صورت
یک از انواع جدید ژل، ژل الانسه (Ellansé) است که برای جوانسازی استفاده می شود. این نام، نام تجاری محصولی کاملا نوین است که از نظر ماندگاری، اثری طولانی تر (حدود ۳ تا ۴ سال) از ژل های هیالورونیک اسید دارد و عملکرد آن، تحریک خود پوست و بافت ها برای تغییر شکل یافتن و تولید کلاژن (یکی از انواع پروتئین بدن) (collagen) است. این ژل، از نوع هیالورونیک اسید نبوده و در ساخت آن، از نوعی از «مواد مصنوعی زیست تخریب پذیر» (biodegradable synthetic material) استفاده شده است. این ماده پلی لاکتیک اسید polycaprolactone (PCL) نام دارد.

در حالی که ماندگاری ماده ی این ژل، حدود ۱۲ هفته است، اما باعث تولید کلاژن در ناحیه تزریق شده و باعث نرم شدن پوست و جوانتر شدن ناحیه می شود. کلاژن تولید شده توسط بدن، جای ژل تزریقی را نیز گرفته و تغییر شکل ظاهری پوست را نیز حفظ می کند. خوشبختانه این نوع ژل، تأییدیه CE اروپا و وزارت بهداشت و درمان را نیز دارا است.
عوارض احتمالی تزریق ژل

عوارض احتمالی تزریق ژل


تزریق کردن ژل با کمی تورم و در برخی از موارد کبودی همراه است که در مدت زمان کوتاهی پس از تزریق رفع خواهند شد. پیشتر توضیح دادیم که بعضی از افراد نیز برای تزریق کردن ژل ممنوعیت دارند و در صورت انجام این عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

تزریق ژل های بدون جذب ممکن است زیر پوست گلوله هایی ایجاد کنند.

مراقبت بعد از تزریق ژل


1 پس از تزریق نباید به ژل گرما داده شود و نباید از کمپرس داغ استفاده کرد. برای مثال پس از تزریق کردن ژل به لب نباید تا یک هفته مایعات داغ نوشید.

2 حد اقل تا 24 ساعت پس از تزریق استفاده از لوازم آرایش ممنوع است.

3 دست کم تا 24 ساعت پس از تزریق استفاده از سیگار ممنوع است.

4 پس از تزریق کردن ژل به لب بوسیدن تا 24 ساعت ممنوع است.

5 پس از تزریق کردن ژل، در صورت تجویز پزشک متخصص، از سفالکسین استفاده می شود.

6 ماساژ دادن محل تا دو هفته پس از تزریق ممنوع است.

7 چرب کردن موضع با ویتامین آ استریل چشمی، یا هر دارویی که متخصص تجویز کند تا یک هفته پس از تزریق و روزی دو بار لازم است.

امروزه بهره مندی از خدمات زیبایی نظیر تزریق پر کننده ها، لیزر موهای زائد و ... کیفیت زندگی و شادابی را افزایش داده است.

دیدگاه‌ها

(1) لیلا 1399-05-12 23:41
امتیاز این نظر: +2

برای تزریق زل تماس میگیرم/خیلی مفید بود

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

11 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار