شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


زگیل چیست؟

زگیل چیست؟

زگیل ها معمولاً زائده های كوچك، خشن و سختی بر روی پوست هستند كه از نظر رنگ مشابه با بقیه پوست هستند. آنها معمولاً با علائم دیگری همراه نیستند، مگر در مواردی که زگیل در کف پا قرار دارد که ممکن است دردناک باشد. اگر چه زگیل ها معمولاً در دست و پا ها ظاهر می شوند، در سایر نقاط بدن نیز ممکن است ظاهر شوند. متخصصان پوست هنوز نمی دانند که چرا برخی افراد نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستند. کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان دچار زگیل می شوند، زیرا سیستم ایمنی بدنی آنها هنوز در برابر انواع بیشماری از ویروس ها تقویت نشده است. زگیل ها اغلب بعد از چند هفته یا چند ماه بدون درمان از بین می روند. اما در مواردی که زگیل درمان نشود، مردم تصمیم می گیرند که اقدام به برداشتن زگیل کنند و آنها را بردارند.
مزایای برداشتن زگیل

مزایای برداشتن زگیل

بیشتر زگیل ها بی ضرر هستند و نیازی به انجام درمان ندارند. اما، برداشتن زگیل از بدتر شدن، سوزش و خارش و درد آن جلوگیری می کند، خصوصاً زگیل کف پا (یا پاشنه) که هنگام راه رفتن دردناک است. زگیل هایی که در دست و صورت ظاهر می شوند، برای برخی آزار دهنده و شرم آور است؛ زیرا ظاهر ناخوشایندی دارد. این افراد می توانند با برداشتن زگیل، بدون احساس خجالت به فعالیت های خود ادامه دهند. خصوصاً اگر این نگرانی وجود داشته باشد که زگیل به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد، باید زودتر برای رفع آن اقدام کرد.

روش های برداشتن زگیل

پزشک ممکن است یکی از روش های زیر را بر اساس موقعیت زگیل، علائم و ترجیح شما پیشنهاد کند.

برداشتن زگیل با روش اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک داروی لایه بردار قوی برای برداشتن زگیل است.

اسید سالیسیلیک هنگام ترکیب با روش انجماد مؤثرتر است.

برداشتن زگیل با روش اسیدهای دیگر

پزشک ممکن است اسید تری کلرواستیک را امتحان کند؛ سطح زگیل را تراشیده و اسید را به آن تزریق می کند.

برداشتن زگیل با روش جراحی جزئی

پزشک بافت آسیب دیده را جدا می کند. اما ممکن است جای زخم باقی بماند.

روش برداشت زگیل با لیزر

در درمان با لیزر برداشتن زگیل با سوزاندن پالس رگ های خونی انجام می شود. سرانجام بافت آلوده می میرد و زگیل از بین می رود.

برداشت زگیل با روش کوتر

این درمان نوعی سوزاندن موضعی با دقت بالا می باشد. این سوزاندن، با جریان برق کنترل شده و دستگاه مخصوص انجام می گیرد. بدین ترتیب که یک صفحه ی فلزی مخصوص در محلی نزدیک ضایعه قرار داده شده، و سوزنی ظریف اطراف خود خال یا زگیل وارد می شود. بدین ترتیب، محل ضایعه به دقت سوزانده شده و خال یا زگیل از بدن برداشته می شود.

در این فرآیند اشعه لیزر مورد استفاده قرار نمی گیرد. این عمل نیز، در یک جلسه و در زمانی کمتر از ۲۰ دقیقه قابل انجام است. در این فرآیند از پماد بی حسی استفاده می شود.

برداشت زگیل با روش کرایوتراپی(انجماد)

روش کرایو، روشی نوین در برداشت ضایعات پوستی می باشد که ممکن است یک یا چند جلسه زمان نیاز داشته باشد.

در این روش مانند برداشتن خال از انجماد درمانی برای حذف زگیل استفاده می شود در این روش از نیتروژن مایع استفاده می شود که دمایی حدود ۱۹۶- درجه سانتیگراد دارد. نیتروژن مایع، در مخزن مخصوصی نگهداری می شود و توسط لوله ی واسط و فلاکس، به سری خاص (Liquid Nitrogen Spray) مرتبط شده و در زمان انجام عمل، از آن خارج می شود.

برای برداشت خال یا زگیل، این گاز توسط دستگاه مذکور، به محل شلیک می شود و باعث انجماد فوق العاده سریع آن می شود.

کاربرد این روش، بیشتر برای skin tag ها یا ضایعات پوستی برآمده می باشد و درد و پیامد خاصی ندارد با انجماد در اطراف زگیل تاول ایجاد می کند. سپس، بافت مرده طی یک هفته یا بیشتر از بین می رود. این روش نیازی به بی حسی و یا بیهوشی ندارد. این روش بدون خونریزی بوده و در حین انجام آن، درد خاصی حس نمی شود. هم چنین، این روش در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است و در مقایسه با روش های قبل، روشی بروز و مدرن به حساب می آید.

انواع زگیل

ضایعات پوستی به دو نوع پاپول (ضایعه پوستی برآمده) (Papule) و نوع دیگر که به آنها ماکول (ضایعه پوستی هم سطح با پوست) (macule) تقسیم می شود. زگیل نیز نوعی ضایعه پوستی است که در قسمت های مختلف بدن رشد می کنند و شکل ظاهری خاصی دارند و به موارد ذیل عموما دسته بندی می شوند.


زگیل معمولی
زگیل های معمولی بصورت برجستگی های سفت، خشن و به رنگ گوشت، اغلب در قسمت پشت دست ها، انگشتان ، اطراف ناخن ها و پاها ظاهر می شوند. ممکن است نقاط سیاه رنگی داشته باشند.

عکس گرافیکی زگیل معمولی
زگیل مسطح
زگیل های مسطح معمولاً روی صورت، ران ها یا بازو ها رشد می کنند، کوچک و دارای سطح صاف هستند و می توانند صورتی ، قهوه ای یا کمی زرد باشند.


عکس گرافیکی-زگیل مسطح
زگیل رشته ای یا انگشتی شکل
این زگیل ها رشد سریعی دارند و مانند نخ های براق و نوک تیز هستند. در اطراف دهان یا بینی و گاهی روی گردن یا زیر چانه رشد می کنند و همرنگ پوست هستند.


عکس گرافیکی زگیل رشته ای یا انگشتی شکل
زگیل کف پا یا پاشنه
فشار ناشی از راه رفتن باعث می شود تا این نوع از زگیل ها داخل پوست رشد کنند و از آنجا که سفت و ضخیم هستند، برخی آنها را با کالوس ( پینه) اشتباه می گیرند. برای تشخیص آن ها به دنبال نقاط سیاه روی کف پا باشید.عکس گرافیکی زگیل کف پا یا پاشنه
زگیل تناسلی یا HPV
از شایع ترین موارد ضایعات پوستی، ضایعه‌‌ی پوستی حاصل از HPV است. HPV (human papilloma virus) ویروسی است که توسط رابطه جنسی ناسالم منتقل می شود و باعث ایجاد زگیل ناحیه تناسلی (genital warts) می گردد. این ویروس معمولا در خانم ها بیشتر از آقایان اثر گذار است. این ویروس و در نتیجه زگیل آن، نیاز به درمان و توجه به موقع دارد، در غیر این صورت، احتمال سرطانی شدن آن بالاست. تنها روش درمان و کنترل این زگیل، استفاده از روش کرایو فریز است.

عکس میکروسکوپی زگیل تناسلی یا HPV
˃ ˂

مراجعه به پزشک برای برداشتن زگیل تناسلی

این ضایعه، با توجه به علت انتقال آن که امری شخصی و محرمانه است کمتر بیان می شود و فرد انتظار دارد که محل مراجعه و پزشک مورد نظر خود را در این زمینه، امین خود بداند، بنا بر این، یک کلینیک تخصصی پوست و مو و پزشک متخصص درماتولوژیست، بهترین محل برای درمان این بیماری است.

مراجعه به پزشک برای برداشتن زگیل تناسلی
هم چنین، این ضایعه نیاز به چندین جلسه درمان دارد و فرآیندی کاملا تخصصی است، این فرآیند بدون درد و خونریزی بوده و در زمان حدود ۱۰ دقیقه قابل انجام است. به همین دلایل، کلینیک تخصصی پوست و مو، بهترین محل برای درمان این نوع از ضایعات پوستی می باشد.

نکته ای مهم در این مورد قابل ذکر است و آن این که، برداشتن این نوع زگیل، با روش کوتر به هیچ وجه روش مناسبی نیست. بعضی مراکز، استفاده از کوتر را به اشتباه، روش لیزر معرفی می نمایند؛ اما همان طور که شرح این روش ذکر شد، در این روش از لیزر استفاده نمی شود. استفاده از روش کوتر، برای زگیل تناسلی، باعث انتشار بیشتر ویروس عامل این زگیل در اطراف محل و محیط می شود، اما در استفاده از روش کرایوتراپی، چنین خطری وجود ندارد.

یادآوری و تأکید می شود که تشخیص نوع زگیل، فقط در تخصص پزشک متخصص پوست و مو می باشد و مطالبی که مطرح شد، برای افزایش اطلاعات عمومی بیماران می باشد.
زگیل واگیر دارد و ممکن است از یک قسمت بدن به قسمت دیگر، و یا به بدن فرد دیگری منتشر شود.

برای جلوگیری از انتشار زگیل به سایر قسمت های بدن:
زگیل خود را مالش و خراش ندهید و سطح آن را برندارید. زگیل های خود را خشک نگه دارید. هنگام اصلاح کردن پوست با تیغ، سعی کنید تیغ با زگیل تماس پیدا نکند و خراشیده نشود.
زگیل را پوشیده نگه دارید. از ابزار هایی مانند ناخن گیر یا موچین که با زگیل تماس داشته است، در سایر نقاط بدن استفاده نکنید.
برای جلوگیری از انتقال زگیل به شخص دیگر:
در مکان های عمومی مانند استخر، سالن ورزش کفش بپوشید. سطحی را که با زگیل ها در تماس بوده است، تمیز کنید. حوله یا سایر وسایل شخصی را به طور مشترک با دیگران استفاده نکنید.

جلوگیری از انتشار زگیل به سایر قسمت های بدن
زگیل ها در اثر عفونت با گونه ای از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند. این ویروس بسیار شایع است و بیش از 150 نوع دارد، اما فقط تعداد محدودی از آن باعث ایجاد زگیل می شوند. عواملی که خطر ابتلا به زگیل را افزایش می دهد شامل استفاده از دوش عمومی، کار با گوشت، اگزما و سیستم ایمنی ضعیفی است. از آنجا که سیستم ایمنی بدن هر فرد به ویروس پاسخ متفاوتی نشان می دهد، هرکسی که با این ویروس در تماس باشد، دچار زگیل نمی شود. پوستی که اندکی آسیب یا خراش دیده است، آسان تر به زگیل مبتلا می شود زیرا این ویروس قادر است از طریق خراش یا بریدگی وارد لایه ی رویی پوست شود.
به همین دلیل افرادی که دارای بیماری مزمن پوستی مانند اگزما هستند، یا عادت به ناخن جویدن دارند، مستعد ابتلا به زگیل هستند.

عواملی که باعث ایجاد زگیل می شود
اثراتی که بعد از برداشت زگیل در افراد دیده می شود، ممکن است کاملا متفاوت باشد.
ممکن است ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته، قرمز و متورم شده و تاول ایجاد می کند، سعی نکنید تاول خود را از بین ببرید زیرا این کار می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قراردهد.
تمیز نگه داشتن محل درمان و مراقبت از آن در مقابل صدمه، مالش و تماس با اشیاء، مراقبت هایی ابتدایی است که در این درمان، توجه به آنها لازم است.
اگر علائم عفونت مانند تب، تورم، حساسیت را مشاهده کردید، به پزشک خود مراجعه کنید و بدون اطلاع پزشک معالج، از دارو استفاده نکنید. بسته به نوع زگیل، ممکن است پزشک متخصص پوست و مو، دارو یا داروهایی متفاوت با آنچه شما می پندارید تجویز نماید.

مراقبت های بعد از برداشتن زگیل
زگیل ها اغلب با محلول اسید سالیسیلیک یا کرایوتراپی درمان می شوند. اینها بهترین روش های درمانی هستند. در کرایوتراپی متخصص پوست با استفاده از نیتروژن مایع، زگیل را منجمد می کند. این ماده بسیار سرد است و سلول های موجود در لایه رویی پوست را از بین می برد. اما این سلول ها پس از درمان زگیل خود را بازیابی و بازسازی می کنند و مشکلی پیش نخواهد آمد. کرایوتراپی معمولاً کمترین صدمه را می زند و ممکن است موقتا در ناحیه ی تحت درمان تاول ایجاد شود.
افرادی که دچار مشکل دیابتی یا بیماری شریانی محیطی هستند، باید در برداشتن زگیل به روش کرایوتراپی محتاط باشند و حتماً با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا این روش درمانی می تواند منجر به مواردی مانند آسیب عصبی یا ضعف بهبود زخم در پاهای آنها شود. همچنین به مبتلایان به بیماری رینود (Raynaud's disease) توصیه می شود این روش درمانی را انجام ندهند.

عوارض احتمالی برداشتن زگیل
شیوه های درمانی زگیل، براساس محل و عوامل دیگر متفاوت هستند، اما هدف اکثر آنها تخریب اپیدرم زگیل (لایه رویی پوست) و ویروس موجود در آن است. بعد از درمان، پوست تاول می زند و تحریک می شود و در نهایت دچار ضعف می شود. پوست ناحیه درمان شده مرده است و ویروس نیز از بین رفته است، بنابراین دیگر مسری نیست. اما متأسفانه، حتی اگر پوست اطراف ناحیه درمان ممکن است طبیعی به نظر برسد، اغلب ویروس هنوز در آن وجود دارد. بنابراین آن قسمت از پوست می تواند حتی پس از درمان مسری باشد. از آنجا که زگیل ها با تماس پوست به پوست پخش می شوند، بهترین راه برای جلوگیری از شیوع بیشتر، پوشیده نگه داشتن آن طی درمان است.
در مورد درمان زگیل تناسلی (HPV) باید گفت، درست است که درمانی برای آن وجود ندارد، اما این زگیل و ویروس، قابل کنترل است، برای همین باید در سریعترین زمان ممکن، بر این امر اقدام نمود. ممکن است برخی از ویروس ها پس از برداشتن زگیل در پوست بمانند و بعداً دوباره ظاهر شوند.

آیا برداشتن زگیل موجب پخش شدن زگیل می شود؟

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

9 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال (4 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار