شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژلاحتیاط در زمان و چگونگی شستن صورت بعد از تزریق ژل یکی از مراقبتهای پس از تزریق است که باید آن را رعایت کرد. به طور معمول توصیه می‌شود تا در ساعات اولیه تزریق، از شستن صورت خودداری شود. یکی از دلایل احتمالی آن، جلوگیری از ایجاد عفونت در محل تزریق در اثر تماس با آب است

و مورد دیگر جلوگیری از ایجاد فشارهای موضعی در محل تزریق به واسطه‌ی انجام شست و شو می‌باشد. این مراقبت ها به طور موثری می‌تواند نتیجه تزریق را بهبود دهد تا شکل دلخواه حاصل شود. معمولا توصیه می‌شود شستن صورت حداقل پس از گذشت 24 ساعت از انجام تزریق باشد و به آرامی و بدون فشار به صورت انجام شود. بهتر است از آب خیلی گرم نیز برای شست و شو استفاده نکنید تا تورم و کبودی تشدید نگردد.

نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل

مراقبت های پس از تزریق

برای این که بهترین نتیجه از تزریق ژل حاصل شود باید مراقبت‌های لازم بعدی به دقت تمام و به طور کامل انجام شود. معمولا پزشک مربوطه، تمام دستورالعمل‌های پس از مراقبت را به فرد متذکر می‌شود تا اطمینان حاصل شود که یک درمان ایمن و موثر انجام شده است. به یاد داشته باشید، تجارب فردی بعد از تزریق، در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. هم چنین مهم است بدانید که ممکن است چندین بار انجام تزریق نیاز باشد تا قسمت‌های مختلف صورت مثل لب به اندازه و شکل دلخواه تبدیل شود. باید توجه کرد پس از گذشت حدود یک روز، شستن صورت بعد از تزریق ژل مانعی نخواهد داشت اما هم چنان در هفته‌های ابتدایی پس از تزریق از استحمام طولانی مدت و به ویژه با آب گرم باید خودداری شود.


استفاده از کمپرس های گرم و سرد پس از تزریق

استفاده از کمپرس های گرم و سرد پس از تزریق

بلافاصله پس از تزریق می‌توان از کمپرس یخ استفاده کرد. بعد از تزریق در قسمت های مختلف صورت، احساس کمی تورم طبیعی است و استفاده از مقداری یخ برای کمک به فرد در کاهش تورم ایجاد شده موثر خواهد بود اما باید مراقب باشید که آن را روی محل تزریق فشار ندهید. در صورت لزوم هر 5 تا10 دقیقه، و فقط تا سه ساعت بعد از تزریق، استفاده کنید. با توجه به این که شستن صورت بعد از تزریق ژل و خیس شدن محل تزریق توصیه نمی‌شود، بهتر است از این کمپرس ها با احتیاط استفاده کرد.


ماساژ دادن یا ماساژ ندادن محل تزریق

معمولا توصیه می‌شود که محل تزریق پس از انجام آن ماساژ داده نشود. یکی از مواردی که شستن صورت بعد از تزریق ژل را محدود می‌کند همین اهمیت ماساژ ندادن و فشار وارد نکردن بر محل تزریق است که ممکن است در حین شست و شوی صورت رخ دهد. در موارد خاصی که ماساژ نیاز باشد حتما باید به توصیه پزشک انجام شود. ماساژ دادن می‌تواند سبب پخش فیلر یا ژل شده و در شکل نهایی حاصل از تزریق مشکل ایجاد کند.


مراقبت های مورد نیاز هنگام خوابیدن

مراقبت های مورد نیاز هنگام خوابیدن

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل نیز بسیار مهم است و بر روند بهبودی و شکل نهایی و هم چنین مقدار تورم صورت تاثیرگذار است. ضروری است که در ساعات اولیه، از ایجاد فشار بر محل تزریق جلوگیری و حتی الامکان از دراز کشیدن و حالت خوابیده خودداری شود. اما با توجه به این که در خواب شبانه ممکن است به طور ناخودآگاه این محل مورد فشار قرار بگیرد، باید در این مورد بسیار مراقبت کرد.


پرهیز از انجام ورزش پس از تزریق

ورزش می‌تواند سبب تحریک ژل یا فیلر تزریق شده و پخش آن شود علاوه بر این با افزایش ضربان قلب، امکان ایجاد تورم و کبودی در صورت نیز بیشتر می‌شود. به این ترتیب به جز محدودیت در شستن صورت بعد از تزریق ژل، انجام ورزش نیز تا ساعاتی با محدودیت رو به رو خواهد بود.


تزریق‌های پوستی با چه هدفی انجام می‌شود؟

تزریق‌های پوستی با چه هدفی انجام می‌شود؟

بسیاری از علائم مشهود پیری را می‌توان، با نازک شدن بافت‌های صورت و ایجاد خطوط در اطراف بینی و دهان و پیشانی مشاهده کرد. علاوه بر این کاهش حجم نیز در پوست صورت با افزایش سن پدیدار می‌شود. جدا از تاثیرات افزایش سن و پیری، بسیاری از افراد تمایل دارند تا در ناحیه‌ای از صورت خود تغییراتی ایجاد کرده و به نوعی حجم آن را زیاد کنند. تزریق فیلر در قسمت‌های مختلف صورت مثل لب، گونه ها و خطوط و چین و چروک‌های صورت می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی روی زیباتر شدن چهره افراد داشته باشد. سالانه بیش از 1 میلیون زن و مرد این روش درمانی محبوب برای جوان سازی صورت را انتخاب می‌کنند که می‌تواند یک روش مقرون به صرفه برای جوان‌تر به نظر رسیدن بدون جراحی باشد.


مراحل انجام تزریق

قبل از تزریق، ممکن است از یک ماده بی‌حس کننده موضعی استفاده شود تا درد ناشی از تزریق را تسکین دهد. نگه داشتن یخ روی محل مورد نظر مثل لب قبل از تزریق نیز به بی‌حس شدن ناحیه تزریق کمک می‌کند و همان طور که گفته شد، به طور بالقوه به کاهش کبودی و تورم کمک می‌کند. پس از علامت گذاری دقیق نواحی برای تزریق، از سوزن‌های بسیار ظریف برای تزریق استفاده می‌شود جهت سوزن ها و زمان نگه داری آنها در پوست موارد مهمی هستند که توسط پزشک باید در نظر گرفته شوند. پس از تزریق، نباید هیچ فشار شدیدی بر ناحیه تزریق وارد شود. از لوازم آرایشی نیز در ساعات اولیه نباید استفاده کرد.


تزریق در لب

تزریق در لب

در واقع اکثر فیلرهای پوستی موادی ژل مانند، مثل اسید هیالورونیک هستند و برخی فیلرهای دیگر مثل چربی، ممکن است حالت ژل مانند نداشته باشند. از انواع فیلرها مثل چربی یا ژل می‌توان برای تزریق لب و حجم دهی آن استفاده کرد، اما لازم است قبل از انتخاب ژل یا فیلر با تفاوت فیلر لب با ژل لب آشنایی داشت. از تفاوت های فیلر یا چربی با ژل در مورد تزریق لب می‌توان به نوع تامین فیلر مربوطه و هم چنین دوره نقاهت و مراقبت‌های پس از تزریق اشاره کرد. علاوه بر این، نوع فیلر یا ژل در ایجاد شکل نهایی لب بسیار تاثیر گذار است. معمولا از ژل بیشتر در تزریق لب استفاده می‌شود. در هنگام استفاده از فیلرهای چربی، قبل از انجام تزریق، به لیپوساکشن از ناحیه‌ای از بدن نیاز است تا چربی را از این قسمت خارج کرده و برای تزریق آماده کنند. در ضمن معمولا از چربی برای تزریق به لب استفاده نمی‌شود.


تزریق در پیشانی

تزریق انواع فیلرها در پیشانی معمولا با هدف از بین بردن چین و چروک و خطوط پیشانی انجام می‌شود و به همین دلیل در میان افراد میانسال بسیار پر طرفدار و پرکاربرد است. در واقع با استفاده از تزریق انواع فیلرها فرو رفتگی ها و چین و چروک‌های پوست پر می‌شوند. این روش در مقایسه با تزریق بوتاکس ممکن است از کارایی بیشتری برخوردار باشد. این نوع تزریق‌ها معمولا ماندگاری زیادی نیز دارند. باید توجه کرد که مقدار فیلر باید به درستی تعیین شده و استفاده شود تا برجستگی در پیشانی ایجاد نشود. تنظیم تقارن در پیشانی در هنگام تزریق نیز بسیار مهم است. مراقبت های پس از تزریق پیشانی را نیز باید به طور کامل انجام داد و از ایجاد فشار و همین طور شستن صورت بعد از تزریق ژل تا چند ساعت خودداری کرد.


تزریق انواع فیلر در زیر چشم ها

تزریق انواع فیلر در زیر چشم ها

افراد زیادی ممکن است درگیر کبودی و گود رفتگی زیر چشم هایشان باشند که اکثرا ژنتیکی است. با استفاده از فیلرهای پوستی می‌توان این تیرگی و گود رفتگی را از بین برد. اگرچه پس از تزریق معمولا برای یک یا دو روز این ناحیه کمی قرمز و کبود به نظر می‌رسد ولی خیلی زود و به طور قابل توجهی روشن‌تر خواهد شد.


کانتورینگ صورت با استفاده از تزریق انواع فیلرها

کانتورینگ صورت یک روش غیر جراحی برای تقویت و تعریف زاویه ها، خطوط کلی و ساختار صورت است. این روش بیشتر با استفاده از ترکیب فیلرهای پوستی و تزریقات ضد چروک (بوتاکس) انجام می‌شود. معمولا نواحی گونه ها، چانه و خط فک بیشتر مورد توجه هستند. اما در هر فردی ممکن است نیاز به تزریق در همه این نواحی نباشد. مقدار فیلر مورد نیاز نیز برای هر شخص نیز کاملاً متفاوت است. به منظور برجسته تر کردن استخوان های گونه، فیلر با یک سوزن کوچک در سه علامت جداگانه در بالاترین قسمت استخوان گونه تزریق می‌شود. در مورد فک نیز فیلر در امتداد خط فک طبیعی تزریق شده و معمولا از گردی آن کاسته شده و به آن زاویه داده می‌شود. باید توجه کرد شستن صورت بعد از تزریق ژل باید حداقل با فاصله ۲۴ ساعت انجام شود.


عوارض جانبی و خطرات تزریق در نواحی مختلف صورت

معمولا هیچ عارضه‌ی خاصی بعد از تزریق فیلرهای پوستی وجود ندارد و فقط موارد زیر ممکن است که اتفاق بیفتند:

 • تورم و کبودی
 • قرمزی و التهاب در محل تزریق

در صورت مشاهده‌ی موارد زیر، لطفا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تورم یا کبودی خیلی شدید و طولانی مدت به مدت 10 تا 14 روز
 • عدم تقارن در ناحیه تزریق (مثلا نامتقارنی در لب‌ها یا پیشانی)
 • برآمدگی و بی نظمی در ناحیه تزریق
 • عفونت
 • تزریق در رگ خونی که باعث از بین رفتن بافت می‌شود
 • زخم یا سفت شدن صورت
 • واکنش آلرژیک که باعث قرمزی، تورم یا خارش می‌شود.

موارد استفاده از فیلر اسید هیالورونیک

موارد استفاده از فیلر اسید هیالورونیک

فیلرهای اسید هیالورونیک از طریق موارد زیر می‌توانند در قسمت های مختلف صورت شما تغییر دلخواه را ایجاد کنند:

 • شکل
 • ساختار
 • حجم

این اثرات معمولاً حدود شش ماه طول می‌کشد. پس از آن تزریق مجدد برای حفظ حجم نواحی مختلف لازم است.


فواید استفاده از فیلر اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یکی از پر مصرف ترین ژل ها یا فیلرهای پوستی است. از مزایای استفاده از فیلر اسید هیالورونیک می‌توان به این موارد اشاره کرد: مقدار ماده تزریق شده قابل کنترل است، بنابراین پزشک کنترل بهتری روی ایجاد شکل دلخواه و حجم در ناحیه مورد نظر مثل لب، دارد. تزریق را می‌توان به تدریج طی جلسه های مختلف انجام داد تا زمانی که نتایج مطلوب حاصل شود. در مقایسه با سایر فیلرهای پوستی ممکن است کبودی و تورم کمتری وجود داشته باشد. نتایج تزریق طولانی مدت هستند، اما دائمی نیستند. از آن جا که پرکننده های اسید هیالورونیک از موادی شبیه به آنچه در بدن یافت می‌شود ساخته می‌شوند، بعید است که باعث واکنش آلرژیک شوند. اما چون ممکن است حاوی بی حس کننده لیدوکائین باشند در صورتی که به این ماده حساسیت دارید، قبل از تزریق به پزشک اطلاع دهید.


منابع: australianskinclinics ،webmd ،heartشما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

11 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار