شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

نکات مراقبتی برای بعد از تزریق ژل لبپرکننده‌ها یا فیلرها یک راه عالی برای تقویت ظاهر طبیعی لب‌ها هستند. آنها حجم لب را افزایش می‌دهند و لب‌هایی با شکل متناسب و زیبا ایجاد می‌کنند. اگر شما هم به تازگی اقدام به تزریق پرکننده یا ژل لب کرده‌اید لازم است یک سری

نکات مراقبتی برای بعد از تزریق ژل لب

اقدامات مراقبتی را در مورد آن انجام دهید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا نکات مهم در مورد مراقبت بعد از تزريق ژل لب را با یکدیگر مرور کنیم.

مواردی که باید بعد از تزریق پرکننده یا ژل لب از آن اجتناب کنید

بعد از تزریق پرکننده یا ژل لب، بدون هیچ وقفه‌ای شکل نهایی دلخواه شما ایجاد می‌شود و پس از آن شما می‌توانید فعالیت های روزمره‌ی خود را بلافاصله از سر بگیرید. اگرچه باید به این نکته توجه کنید که بدن و به ویژه لب‌ها برای بهبودی کامل نیاز به زمان دارند، بنابراین مواردی برای مراقبت بعد از تزريق ژل لب وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید تا احتمال کبودی، تورم و التهاب را به حداقل برسانید.


خودداری از انجام تمرینات یا ورزش های سنگین

خودداری از انجام تمرینات یا ورزش های سنگین

فعالیت بدنی شدید ضربان قلب و جریان خون را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث تورم و کبودی در لب‌ها شود. از دویدن، شنا و هرگونه کار و تمرین شدید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل اجتناب کنید. جدای از افزایش ضربان قلب و جریان خون، در صورتی که محل تزریق و فرو رفتن سوزن در اطراف لب های شما در معرض تعریق قرار بگیرند، می‌تواند سبب تجمع باکتری گردد. به این ترتیب احتمال عفونت بالا می‌رود. علاوه بر این، ورزش سنگین بر سطح هیدراتاسیون بدن تأثیر می‌گذارد این در حالی است که نباید اجازه دهید که بعد از تزریق پرکننده لب ها، بدن دچار کم آبی شود. اگر تمایل به تحرک دارید، پیاده روی یا فعالیت‌های سبک مشابه می‌تواند ورزش انتخابی شما در ۴۸ ساعت اول پس از تزریق باشد.


ماساژ لب ها

بعد از تزریق لب های خود را ماساژ ندهید. اعمال هرگونه فشاری به لب های تزریق شده ممکن است باعث تورم و کبودی شود. ماساژ دادن ناحیه می‌تواند پرکننده تازه تزریق شده را پراکنده کرده و نتایج نامطلوبی را برای شما به دنبال داشته باشد. اگرچه، پزشک شما ممکن است ناحیه تحت درمان را به آرامی ماساژ دهد تا هر گونه برآمدگی به وجود آمده برطرف شود.

مصرف داروها

مصرف داروها

قبل از انجام فرایند تزریق لازم است که برخی داروها مصرف نشوند. بنابراین در صورتی که از قبل برای تزریق پرکننده لب برنامه ریزی کرده‌اید و نوبت گرفته‌اید حتما توجه کنید که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن و روغن ماهی خودداری کنید؛ زیرا این داروها و مکمل‌ها احتمال خونریزی و کبودی را در لب‌ها و اطراف آن افزایش می‌دهند.


انجام لیزر

یکی از نکات مهم در مراقبت بعد از تزريق ژل لب مربوط به استفاده از لیزر یا لیزر درمانی در محدوده‌ی صورت است. لیزرها گرمای زیادی تولید می‌کنند و باعث می‌شوند مواد پرکننده یا ژل لب سریع تر از حالت معمول تجزیه شده و جذب بدن شوند. علاوه بر این گرمای ایجاد شده التهاب را نیز در محل تزریق افزایش می‌دهد. بنابراین بلافاصله پس از تزریق فیلر، از لیزر درمانی اجتناب کنید و حداقل دو هفته پس از تزریق آن را به تعویق بیندازید.


آرایش کردن

آرایش کردن

حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق پرکننده یا ژل لب، آرایشی روی لب‌ها انجام ندهید. در واقع لازم است که فشاری روی لب‌ها ایجاد نشود.


نوشیدن الکل

خودداری از مصرف الکل و هرگونه نوشیدنی حاوی الکل نیز یکی از موارد مهم در مراقبت بعد از تزريق ژل لب است. همان طور که می‌دانیم الکل عروق خونی را منبسط می‌کند بنابراین احتمال تورم و کبودی بعد از آسیب را افزایش می‌دهد. برای به حداقل رساندن احتمال بروز این عوارض جانبی، حداقل ۲۴ ساعت قبل و بعد از عمل الکل مصرف نکنید.


اجتناب از گرمای زیاد

اجتناب از گرمای زیاد

در ۴۸ ساعت پس از تزریق پرکننده لب، از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و دمای بالا اجتناب کنید. زیرا در این شرایط ممکن است تورم بیشتر شود. از سونا، اتاق بخار، یوگای داغ و حتی دوش آب گرم به مدت حداقل ۴۸ ساعت دوری کنید و تا زمانی که متوجه شدید تورم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، از آب ولرم برای شستشوی صورت خود استفاده کنید.


سفر با هواپیما

بهتر است حداقل ۴۸ ساعت پس از تزریق از سوار شدن به هواپیما خودداری کنید. فشارهای مختلف جوی، ممکن است باعث واکنش های متفاوت فیلر در برخی از بیماران شود. فیلر به طور کلی با جذب آب در بدن عمل می‌کند و فشار تغییر یافته بر پوست و سایر بافت های شما می‌تواند نتایج نامطلوبی را در پی داشته باشد. علاوه بر این، هوای هواپیما فوق العاده خشک است و ممکن است شما را دچار کم آبی کند.


از نی برای نوشیدن استفاده نکنید

از نی برای نوشیدن استفاده نکنید

شاید به این عمل ساده فکر نکرده باشید، اما استفاده از نی می‌تواند به لب های شما فشار وارد کند. بنابراین در زمان های اولیه تزریق از نی برای نوشیدن استفاده نکنید تا تورم تشدید نشود. باید توجه نمود که نوشیدن آشامیدنی‌های گرم نیز بر ژل تزریق شده اثر می‌گذارد، به همین دلیل لازم است از نوشیدن چای یا قهوه داغ بعد از تزریق ژل پرهیز نمود.


مصرف داروهای طبیعی

هنگامی که در گوگل جستجو می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که کیسه‌های چای سیاه، پمادهای گیاهی، روغن نارگیل، روغن درخت چای و ژل آلوئه ورا به عنوان داروهای طبیعی برای تورم پس از تزریق پرکننده لب مورد بحث قرار گرفته است. اما توجه کنید که این داروهای گیاهی ممکن است در مورد شما نتیجه خوبی نشان ندهند و بیشتر از فایده آسیب برسانند. بنابراین بهتر است قبل از مصرف هرگونه داروی شیمیایی یا گیاهی با مشاور یا پزشک خود مشورت کنید.


چگونه می‌توان زمان بهبودی بعد از پرکننده لب را افزایش داد؟

چگونه می_توان زمان بهبودی بعد از پرکننده لب را افزایش داد؟

برای این که بدن شما پرکننده‌ها را بپذیرد و نسبت به آنها واکنشی نشان ندهد ممکن است کمی زمان لازم باشد اما مواردی وجود دارند که با انجام آنها می‌توانید روند بهبودی کامل را کمی تسریع کنید. در ادامه به معرفی برخی از این نکات ساده می‌پردازیم.


نوشیدن آب فراوان

یکی از ضروری‌ترین نکات ساده برای مراقبت بعد از تزريق ژل لب نوشیدن آب است. مقدار زیادی مایعات ساده در اختیار بدن خود قرار دهید. آب بهترین آنها است. به طور کلی، مصرف مایعات و به ویژه آب به روند طبیعی بهبودی بدن پس از تزریق پر کننده یا ژل کمک می‌کند. مصرف فراوان انواع میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌تواند به آبرسانی به بدن شما کمک کند. از طرف دیگر، تورم در واقع ذخیره مایعات در یک مکان متمرکز است. هیدراته بودن به مایعات تجمع یافته اجازه می‌دهد تا آزادانه حرکت کنند و جریان خود را حفظ کنند.


مصرف غذای مناسب

مصرف غذای مناسب

اگر هنگام تزریق پرکننده یا ژل، پزشک برای شما از کرم بی‌حسی استفاده کرده باشد، ممکن است اثرات بی‌حسی تا چندین ساعت روی لب‌های شما باقی بماند. این به آن معناست که شما احساس چندانی در اطراف لب های خود نمی‌کنید و این می‌تواند خطرناک باشد. چرا که ممکن است یک لقمه یا جرعه از چیزی داغ را بخورید و آن را احساس نکنید یا ممکن است به طور تصادفی لب خود را گاز بگیرید و باعث کبودی و تورم بیشتر لب‌ها شوید. بنابراین تا حد امکان از خوردن غذاهای داغ و تند بپرهیزید و غذا را به آرامی و بدون فشار به لب‌ها وارد دهان کنید. توجه داشته باشید که پس از تزریق باید تغذیه مناسبی داشته باشید تا به روند بهبود کمک کند. از غذاهای حاوی سدیم بالا خودداری کنید زیرا ممکن است تورم را بدتر کنند.


استفاده از یخ

یکی از نکات ساده برای کاهش تورم و مراقبت بعد از تزريق ژل لب، استفاده از یخ است. یک بسته یخ ساده یا حتی یک کیسه سبزیجات یخ زده می‌تواند واقعاً موثر عمل کند. بهتر است یخ را در یک حوله بپیچید زیرا لمس کردن لب‌های متورم و حساس با یخ مستقیم ممکن است باعث یخ‌زدگی و آسیب بیشتر آنها شود. یخ به کاهش تورم، کبودی و خارش کمک می‌کند. بلافاصله بعد از تزریق، یخ را روی لب‌های خود بمالید تا جریان خون محدود شود و این کار را در ۴۸ ساعت بعد از تزریق نیز ادامه دهید. تا آن جا که می‌توانید در چند روز اول، حداکثر تا پنج بار در روز، به مدت چند دقیقه یخ روی لب‌ها قرار دهید. اما باید دقت شود که این مدت زمان از چند دقیقه تجاوز ننماید.


مراقبت هنگام خوابیدن

مراقبت هنگام خوابیدن

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل بسیار مهم است. برای جلوگیری از جمع شدن خون در اطراف لب‌ها، هنگام خواب از بالش اضافی استفاده کنید تا سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید. در صورتی که در ساعات اولیه تزریق تمایل به خوابیدن دارید بهتر است حتی الامکان به پشت و رو به بالا بخوابید و از چرخیدن به پهلوها اجتناب کنید تا فرم لب‌ها تثبیت شده و تغییر شکل ندهد. خوابیدن به پهلوها به ویژه ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه تزریق ممکن است باعث تغییر محل پرکننده شده و در نتیجه لب های نامتقارنی ایجاد کند.


تمیز نگه داشتن محل تزریق

تمیز نگه داشتن لب‌ها در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق بسیار مهم است. همیشه دستان خود را قبل از لمس کردن لب‌ها بشویید، روبالشی را قبل از خواب عوض کنید و از رژ لب یا نرم کننده قدیمی استفاده نکنید. بهتر است تا دو هفته پس از تزریق لب از انجام کارهای معمول دندانپزشکی نیز خودداری کنید. زیرا کار دندانپزشکی می‌تواند باکتری‌ها را به جریان خون وارد کرده و احتمال ایجاد عفونت را افزایش دهد.


عوارض پس از تزریق

عوارض پس از تزریق

شما بهتر است قبل از تزریق در مورد عوارض احتمالی ناشی از آن کمی مطالعه کنید. اگرچه با رعایت نکات مربوط به مراقبت بعد از تزريق ژل لب می‌توان تا حد زیادی عوارض تزریق را کاهش داد اما در هر صورت ممکن است یک سری عوارض جانبی برای شما به وجود بیاید. به طور معمول تورم و کبودی خفیف قابل انتظار است و معمولاً بعد از چند روز برطرف می‌شود. سایر عوارض جانبی رایج قرمزی و درد در لب‌ها است. در صورت حساسیت بلافاصله با مشاور یا پزشک متخصص خود تماس بگیرید. هم چنین ممکن است لازم باشد که دو هفته پس از تزریق نتایج آن توسط پزشک چک شود.


درد و تورم تا چه زمانی ادامه دارند؟

به طور معمول تورم پس از یک هفته بعد از تزریق پرکننده یا ژل لب، و درد پس از حدود دو هفته از بین می‌رود. افراد می‌توانند از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده کنند، اما بهتر است نوع مسکن مصرفی را با پزشک خود چک کنند. قرص های آنتی هیستامین بدون نسخه نیز ممکن است تورم را کاهش دهند. اکثر پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند از داروهای NSAIDS مانند موترین/ایبوپروفن و آسپرین اجتناب کنند زیرا ممکن است احتمال کبودی را افزایش دهد. در صورتی که درد بعد از دو هفته از زمان تزریق برطرف نشد لازم است که به پزشک اطلاع داده شود.


دوام فیلرهای لب

دوام فیلرهای لب

این که فیلرهای لب تا چه مدت تاثیر و حجم خود را حفظ کنند به طور دقیق قابل پیش بینی نیست زیرا به ویژگی های متابولیسمی بدن فرد نیز وابسته است. به طور کلی، پرکننده های تزریقی حداکثر ۶ ماه تا یک سال دوام می‌آورند. این ژل‌ها عمدتا اسید هیالورونیک ساخته شده اند و از چربی به عنوان پرکننده لب استفاده نمی‌شود. این جا است که تفاوت فیلر لب با ژل لب مطرح می‌شود. بدن به طور طبیعی فیلر یا پرکننده تزریق شده در لب‌ها را متابولیزه می‌کند و این بدان معناست که پرکننده های تزریقی با گذشت زمان به آرامی محو می‌شوند.


ظاهر اصلی پس از تزریق

ممکن است بلافاصله پس از تزریق لب‌های شما بیش از حد پر شده به نظر برسند. اما نگران نباشید چون این حجم اضافه به سرعت کاهش می‌یابد و شما می‌توانید نتیجه نهایی را حدود یک هفته تا یک ماه بعد مشاهده کنید. از طرف دیگر، پوست صورت و لب‌های شما نیز بدون هیچ گونه افتادگی یا کشیدگی به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.


آیا می‌توان پرکننده های لب را زودتر از بین برد؟

ممکن است برخی افراد پس از تزریق از ظاهر لب‌های جدید خوششان نیاید و تمایل داشته باشند که به حالت عادی برگردند. در این شرایط پزشک می‌تواند از آنزیم‌های پاک کننده‌ی طبیعی استفاده کرده و آنها را تزریق کند تا این حجم دهی معکوس شود. البته، بهتر است قبل از تصمیم به از بین بردن پرکننده کمی صبر کنید تا نتیجه واقعی تزریق را مشاهده کنید چرا که همان طور که گفته شد در اوایل تزریق لب‌ها بیش از اندازه بزرگ به نظر می‌رسند. بنابراین منتظر بمانید تا تورم اضافی کاهش یابد. تورم بعد از تزریق پرکننده لب معمولاً ظرف یک هفته از بین می‌رود. در صورتی که از تصمیم خود مطمئن نیستید می‌توانید یک تزریق کوچک انجام دهید تا ظاهر مورد نظر را به شما نشان دهد و سپس در صورت دلخواه در تزریق های بعدی حجم را افزایش دهید.


منابع: vibrantskinbar ، drfarrior


شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

1 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار