شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

گرفت در کاشت مو چیست؟اگر با دستگاهی که بتواند سطح پوست را بزرگنمایی کند (درماتسکوپ)، به دقت به موهای جلو و یا پشت سر نگاه کنید متوجه می‌شوید که تعدادی از موها به صورت تک تار، دو تار، و یا حتی چند تار مو از یک ریشه خارج شده اند.

به هر یک از این دسته‌های یک تا چند تایی، گِرَفت موگفته می‌شود؛ یعنی هر گرفت عبارتست از یک یا چند پیاز مو که ساقه‌ی آنها از یک نقطه از پوست خارج شده‌اند. برای بدست آوردن تعداد تار مو، بایستی تعداد گرفت را در تعداد تارموهای خارج شده از هر گرفت (که به صورت میانگین ۳ در نظر گرفته می شود) ضرب کرد. به عنوان مثال، اگر ۴۰۰۰ گرفت برای شخصی کاشته شده باشد، 4000x3=12000 تار مو برای او کاشته شده است.
به طور طبیعی موها به صورت واحدهای فولیکولی از پوست سر خارج می‌شوند. هر واحد فولیکولی از ۱ تا ۳ (و ندرتاً ۴ یا ۵) تار موی ضخیم، گاهی ۱ یا ۲ تارموی کرکی (دمی) تشکیل شده است.

تراکم واحد فولیکولی در پوست سرآسیایی ها حدود ۷۰ تا ۱۰۰ عدد در هر سانتیمتر مربع است که اکثر آنها دارای دو تار مو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تار مو می‌باشند. هر شخص به طور متوسط دارای ۱۲ تا ۱۵ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می‌باشد که می‌توان ۴۰ تا ۵۰ درصد آنها را برداشت نمود بدون اینکه طاسی درمحل برداشت مشخص گردد.

پس بانک موی یک فرد نرمال در بهترین شرایط و با چندین جلسه کاشت موی طبیعی حداکثر ۸ تا ۱۰هزار تار مو جهت پیوند به دست می‌دهد. البته در مورد این آمار و ارقام نیز اَما و اَگرهای زیادی وجود دارد و لذا هیچ گاه به تبلیغات دروغین افراد شیاد غیر متخصص در مورد برداشت تعداد زیادی مو اعتماد نکرده و حقیقت امر را فقط از متخصصین پوست متبحر در کاشت مو جویا شوید.

واحد های فولیکولی در پوست سر

موها در جریان کاشت موی طبیعی به صورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می‌شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه پیوند مو به وجود می آید

برداشت گرفت

زیرا:

1) امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست سر وجود دارد.

2) شکاف لازم در پوست سر برای قراردادن (کاشت) میکروگرافت بسیار ظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی‌گردد.

ظریف بودن شکاف فوق موجب می شود که اسکار (جوشگاه) پس از بهبودی محل شکاف به وجود نیامده، حفره پوستی در محل رویش موی کاشته شده ایجاد نگردد و پوست در منطقه پیوند مو منظره ناهموار پیدا نکرده و صاف باقی بماند.

3) امکان بقای موهای کاشته شده به دلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی بسیار بالا است.
4) میزان هرز رفتن (پِرت) موهای کاشته ناچیز و لذا آمار رشد موها بسیار بالا می‌باشد.

گرافت های آماده کاشت مو
توجه کنید که اکثر گرافت ها دارای 2 تار مو هستند.

پیوند موی طبیعی یک حوزه جالب توجه و رو به رشد در طب بوده و نتایج درمانی آن درسالهای اخیر تغییرات شگرفی کرده است که این امر عمدتاٌ بدلیل پیشرفت های تکنیکی در چند سال اخیر می باشد.

گرفت چیست

کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی است که در صورت رعایت نکات علمی و فنی، انتخاب درست بیمار، انجام کار توسط متخصص پوست با تجربه در این کار و رعایت وجدان و اخلاق پزشکی باعث درصد قابل توجهی از رضایت مندی بین پزشک و بیمار می‌گردد. با این حال میزان آگاهی عمومی نسبت به پیوند موی طبیعی و نتایج مطلوب آن بسیار پایین است.


دیدگاه‌ها

(1) حمید 1400-05-03 22:11
امتیاز این نظر: +3

متاسفانه درصد بالایی از این به اصطلاح متخصصین، شیاد و بی وجدان هستند

(2) مدیر روابط عمومی 1400-05-05 23:48
امتیاز این نظر: +2

به نقل از حمید:
متاسفانه درصد بالایی از این به اصطلاح متخصصین، شیاد و بی وجدان هستند


بله متأسفانه
البته در همه اقشار و گروه های جامعه، چنین پدیده ای وجود دارد
بهترین راه، تحقیق و مراجعه به مراکزی است که دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان می باشند.

(3) سیامک 1400-07-14 21:21
امتیاز این نظر: +1

سلام.من دو هفتس کاشت مو انجام دادم..پشت سرم ک کاشت داشتم کمتر کاشت انجام داد گف خودت مو داری و ممکنه موهای خودتم بریزه..درسته همچین چیزی؟؟و سوال دوم اینکه من هر گرفتم ۳ الی ۴ تار مو داشت..میخام بدونم ب ازای هر ی نقطه کاشت چند تار رشد میکنه یا یک تار؟؟و اینکه باتوجه ب کاشت کمتر نسبت ب جلو سرم نتیجه نهایی یک دست شدن مو میشع؟؟

(4) مدیر روابط عمومی 1400-07-15 22:43
امتیاز این نظر: +1

به نقل از سیامک:
سلام.من دو هفتس کاشت مو انجام دادم..پشت سرم ک کاشت داشتم کمتر کاشت انجام داد گف خودت مو داری و ممکنه موهای خودتم بریزه..درسته همچین چیزی؟؟و سوال دوم اینکه من هر گرفتم ۳ الی ۴ تار مو داشت..میخام بدونم ب ازای هر ی نقطه کاشت چند تار رشد میکنه یا یک تار؟؟و اینکه باتوجه ب کاشت کمتر نسبت ب جلو سرم نتیجه نهایی یک دست شدن مو میشع؟؟


با سلام و تشکر از تماس شما

- پس سر یا همان پشت سر گیرایی کمتری دارد و اگر مو داشته باشید ممکن است موهای خودتون دچار ریزش بشود. قاعدتا پشت سر برای شما کمی کم پشت تر خواهد بود.
- در هر گرافت به طور میانگین حدود سه تار مو وجود دارد.
- با توجه به احتمال کم پشت شدن موهای پشت سر، انتظار می رود نتیجه‌ی نهایی تقریبا یک دست باشد.

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

9 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار