شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی در حقیقت یک نوع مزوتراپی پوست است که در آن به جای استفاده از مایعات (داروهای مزو) از گاز دی اکسید کربن (CO2) استفاده می شود. این روش به عنوان یک روش درمانی و زیبایی بدون نیاز به جراحی شناخته شده است که در آن تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست سبب ترمیم سلولی پوست می شود. این گاز به هیچ وجه سمی نمی باشد و در واقع مشابه گازهایی است که سلول های بدن به طور معمول جهت سوخت و ساز و انرژی در بدن تولید می نمایند. برای همین، این خاصیت دی اکسید کربن توانسته است محبوبیت این روش را دوچندان نماید.
کربوکسی تراپی چیست

تاریخچه ی استفاده از روش کربوکسی تراپی

تاریخچه ی استفاده از این روش درمانی به 70 سال قبل در فرانسه باز می گردد که از این روش برای درمان بیماری های عروقی استفاده می شد. از این روش در حال حاضر در آمریکای شمالی و امریکای جنوبی و اروپا استفاده می شود.
نحوه درمان کربوکسی تراپی

نحوه ی درمان کربوکسی تراپی

در درمان به واسطه ی کربوکسی تراپی تزریق دی اکسید کربن با رعایت دقیق محاسبات علمی، فشار، سرعت و حجم تزریق انجام می شود، بعد از تزریق دی اکسید کربن، سیستم خون رسانی بدن، تلاش برای دفع این گاز می نماید که این تلاش سبب می شود گردش خون در ناحیه ی مورد نظر افزایش یافته و در نتیجه می تواند سبب روشن تر شدن، شفاف تر شدن و جوان تر شدن پوست می شود.
نحوه ی عملکرد گاز دی اکسید کربن به هنگام تزریق بر پوست

نحوه ی عملکرد گاز دی اکسید کربن به هنگام تزریق بر پوست

گاز دی اکسید کربن تزریق شده زیر پوست (در تمامی نقاط مد نظر در پوست) بی رنگ و بی بو بوده و برای سلامتی فرد مضر نخواهد بود و سلامتی افراد را به خطر نخواهد انداخت. تزریق این گاز، بدن فرد را مجبور می سازد که در ناحیه مد نظر گردش خون بیشتری داشته باشد. این افزایش میزان گردش خون در روش کربوکسی تراپی، سبب شفاف تر و جوان تر و هم چنین روشن تر شدن پوست می شود.

کربوکسی تراپی چه کاربرد هایی دارد ؟


از کربوکسی تراپی در درمان تیرگی زیر چشم، درمان استرچ مارک ها، درمان پیری پوست، جوان سازی پشت دست، تقویت ناحیه کاشت مو (جایگزینی برای روش مزوتراپی که یکی از موثرترین روش ها در میان انواع کاشت مو می باشد)، درمان پوست پرتغالی شکل (سلولیت) و... استفاده می شود. در ادامه به شرح برخی از این کاربرد ها خواهیم پرداخت.
درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی

درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی

امروزه انجام کربوکسی تراپی در زیر چشم توانسته محبوبیت بسیاری به دست آورد و می توان به جرات ادعا کرد که بیشتر طرفداران این روش خانوم ها هستند. در این روش با تزریق گاز دی اکسید کربن سیاهی های دایره ای شکل در زیر چشم بر طرف خواهند شد و پوست، زیبایی از دست رفته ی خود را به دست خواهد آورد.
درمان استرچ مارک ها با کربوکسی تراپی

درمان استرچ مارک ها با کربوکسی تراپی

کشیدگی لایه های پوست سبب ایجاد استرچ مارک ها می شود، این استرچ مارک ها عموما به دلیل چاقی و یا لاغری و یا بارداری در پوست ایجاد می شوند که می تواند بر زیبایی افراد تاثیر گذار باشد و معمولا افراد از داشتن این استرچ مارک ها بر بدن خود شکایت می نمایند، خوشبختانه باید دانست که با کربوکسی تراپی می توان این استرچ مارک ها را درمان کرد.
درمان سلولیت و یا پوست پرتغالی با کربوکسی تراپی

درمان سلولیت و یا پوست پرتغالی با کربوکسی تراپی

وجود سلول های چربی سبب می شود که فرد دچار سلولیت و یا همان پوست پرتغالی شود که نمونه ی آن در ران بسیاری از خانوم ها دیده می شود، این مشکل می تواند به واسطه ی تزریق گاز دی اکسید کربن رفع گردد و به پوست جلوه ی زیباتری بخشد. بدون شک این روش درمان برای پوست های سلولیتی از پر طرفدارترین راه های درمان مخصوصا در میان خانم ها می باشد.
استفاده از کربوکسی تراپی برای کاشت مو

استفاده از کربوکسی تراپی برای کاشت مو

کربوکسی تراپی روشی است برای زیبا سازی و جوان سازی پوست که در حال حاضر توانسته مورد استقبال بسیاری از افراد و پزشکان قرار گیرد، در این روش میتوان به رشد و تقویت موها و درمان ریزش مو کمک کرد ولی باید توجه داشت که تنها پزشک متخصص مو می تواند برای انتخاب نوع روش درمانی به شما کمک نماید و لازم است در این زمینه از متخصص مربوطه مشاوره گرفته و بعد برای درمان از طریق کربوکسی تراپی اقدام نمایید. لازم به ذکر است که در بسیاری از افراد این روش توانسته است جایگزینی برای روش مزوتراپی پوست باشد.
درمان و رفع خطوط چین و چروک به روش کربوکسی تراپی

درمان و رفع خطوط چین و چروک به روش کربوکسی تراپی

در این روش با تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، گردش خون در ناحیه مورد نظر افرایش یافته و سبب می شود که چین و چروک های موجود در محل تزریق رفع شوند و در نتیجه فرد پوستی جوان تر داشته باشد.
روشن سازی پوست با روش کربوکسی تراپی

روشن سازی پوست با روش کربوکسی تراپی

با روش کربوکسی تراپی می توان به سفید شدن پوست کمک نمود چرا که در نتیجه ی این کربوکسی تراپی گردش خون بیشتر را شاهد خواهیم بود. این عمل در نهایت می تواند منجر به سفیدی پوست گردد. این کاربرد روشن سازی پوست به واسطه ی تزریق دی اکسید کربن توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب نماید.
˃ ˂
آیکون از چه سنی می توان کربوکسی تراپی را شروع کرد ؟

از چه سنی می توان کربوکسی تراپی را شروع کرد؟


خوشبختانه باید گفت که در این روش درمانی که با تزریق میزان مشخصی از دی اکسید کربن، به زیبایی پوست پرداخته می شود، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. تقریبا تمامی افراد می توانند از این راه درمانی بهره گرفته و به جوانسازی پوست خود برسند مگر این که پزشک متخصص این راه درمانی را بنا به دلایل پزشکی برای فرد مناسب نبیند. در نتیجه لازم است برای اطمینان از تاثیر این روش درمانی به کلینیک پوست و مو دارای مجوز و سابقه ی درخشان در این خصوص مراجعه کرد.

نکاتی که قبل از کربوکسی تراپی
باید انجام شودد

نکاتی که قبل از کربوکسی تراپی باید انجام شود
قبل از کربوکسی تراپی نیاز نیست اقدام خاصی صورت گیرد مگر اینکه متخصص معالجه، تشخیص دهد که فرد نیاز به انجام عملی خاص دارد. به صورت کلی نیاز است که فرد قبل از انجام کربوکسی تراپی نظافت خود را رعایت نماید و از مصرف الکل از 24 ساعت قبل خودداری نماید. در برخی موارد پزشک متخصص پوست و مو، انجام برخی از آزمایشات را قبل از کربوکسی تراپی ضروری دیده و برای فرد الزامی می دارد که لازم است تمامی این آزمایشات انجام گردیده و جواب آن به متخصص ارجاع داده شود.

چرا قبل از کربوکسی تراپی باید از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کرد؟

چرا قبل از کربوکسی تراپی باید از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کرد
به طور کلی از 24 ساعت قبل از کربوکسی تراپی و دیگر روش های مراقبتی و درمانی پوست باید از مصرف نوشیدنی های الکلی خود داری نمود؛ چرا که مصرف الکل می تواند خون فرد را رقیق نماید و احتمال کبودی بعد از کربوکسی تراپی را در محل مورد تزریق افزایش دهد.
˃ ˂
تعداد جلسات کربوکسی تراپی

تعداد جلسات کربوکسی تراپی

لازم به ذکر است که تعداد جلسات کربوکسی تراپی کاملا بستگی به فرد و همچنین دلیل انجام کربوکسی تراپی دارد برای مثال اگر فرد برای درمان سلولیت (پوست پرتغالی) اقدام به کربوکسی تراپی نمود است، نیاز است که این عمل را بین 10 تا 20 بار در بازه ی زمانی خاص (که توسط پزشک متخصص تعیین می گردد) انجام دهد، تا به نتیجه ی دلخواه رسد. به طور معمول کربوکسی تراپی در هفته، تا دو بار قابل تکرار می باشد.
مدت زمان انجام کربوکسی تراپی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام کربوکسی تراپی چقدر طول می کشد؟


انجام روش کربوکسی تراپی بین 15 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد ولی باید دانست که فاکتور های زیادی بر روی این زمان می توانند موثر باشند. مهم ترین این فاکتورها، تعداد نقاطی بر پوست است که این روش بر روی آن اعمال خواهد شد. در این روش با تزریق میزان بسیار کمی از دی اکسید کربن بر زیر پوست، کلاژن شبیه سازی شده و موجب جوانسازی پوست می شود.

مزایای استفاده از کربوکسی تراپی نسبت به سایر روش ها


مزایای استفاده از کربوکسی تراپی نسبت به سایر روش ها
از آنجایی که برای انجام کربوکسی تراپی نیازی به بی هوشی نیست، نمی توان آن را جزو عمل های جراحی دسته بندی کرد. این متد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، به طوری که از این دو عامل می توان به عنوان مزیت های اصلی کربوکسی تراپی یاد کرد. برای مثال برای درمان سلولیت استفاده از روش کربوکسی تراپی می تواند موثر ترین راه درمان و همچنین امن ترین روش نسبت به سایر درمان ها باشد.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی


مدت ماندگاری کربوکسی تراپی مدت ماندگاری کربوکسی تراپی به طور کامل به فرد بستگی دارد؛ اگر بعد از کربوکسی تراپی به رژیم غذایی توجه شود، مدت ماندگاری کربوکسی تراپی افزایش خواهد یافت. برای مثال افرادی که برای درمان سلولیت (پوست پرتغالی) اقدام به کربوکسی تراپی می نمایند با رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی خود، می توانند زمان ماندگاری کربوکسی تراپی را به چند سال برسانند. در نتیجه می توان گفت که رژیم غذایی و ورزش دو عامل اصلی در افزایش میزان ماندگاری روش کربوکسی تراپی می باشند.
˃ ˂
مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی


بعد از کربوکسی تراپی لازم است که فرد به دستورات پزشک خود، مو به مو عمل کرده تا بتواند علایم مثبت آن را بر پوست خود مشاهده نماید. علاوه بر آن از داروهای احتمالی و کرم ها و شستشو دهنده های پوستی تجویز شده توسط پزشک استفاده نماید. هم چنین، موارد دیگری وجود دارد که فرد بعد از کربوکسی تراپی باید از آن اجتناب نماید که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

مواردی که فرد بعد از کربوکسی تراپی باید از آنها اجتناب نماید

آیکون خودداری از استحمام و شنا کردن بعد از کربوکسی تراپی
فرد تا 24 ساعت اولیه از استحمام و شنا کردن اجتناب نماید.
آیکون اجتناب از آفتاب گرفتن بعد از کربوکسی تراپی
از آفتاب گرفتن و همچنین گذراندن ساعات طولانی در نور خورشید تا یک ماه اجتناب نماید.
آیکون اجتناب از فعالیت بعد از کبوکسی تراپی
فعالیت های ورزشی فرد باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود و تنها در صورتی که ممنوعیتی وجود نداشته باشد، بعد از کربوکسی تراپی به انجام آنها بپردازد. در صورت وجود ممنوعیت، مدت زمان مشخص شده برای اجتناب از آن فعالیت، توسط پزشک مشخص می گردد.
کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟


با اینکه این روش کاملا بدون درد است و از لحاظ پزشکی نمی تواند تاثیری منفی بر بانوان باردار گذارد اما به این افراد توصیه می شود که تا بعد از بارداری خود برای کربوکسی تراپی اقدام نکنند. انجام این روش برای افرادی که در محل مورد تزریق دارای عفونت می باشند توصیه نمی شود. لازم است پزشک متخصص این نوع درمان را برای شما مناسب ببیند و بعد از آن برای این درمان، اقدامات لازم انجام گردد.
احساس خارش در هنگام کربوکسی تراپی

احساس خارش در هنگام کربوکسی تراپی


قبل تر گفتیم که این روش درمانی هیچ دردی نخواهد داشت چرا که اسکار های روی پوست که با این روش رفع خواهند شد به هیچ وجه بافتی ندارند که باعث درد شوند اما در هنگام انجام کربوکسی تراپی، ممکن است فرد احساس خارش در نقطه ی مورد نظر نماید که این حس تا حدود 5 دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد.
عوارض احتمالی پس از کربوکسی تراپی

عوارض احتمالی پس از کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی روشی کاملا امن است و خطرات و عوارض احتمالی خاصی برای آن گزارش نشده است، اما این روش می تواند عوارض جانبی خفیفی از قبیل ورم در نقطه ی مورد نظر، قرمزی، کبودی و احساس درد در نقاط تزریق داشته باشد. این عوارض می تواند بین 1 تا 5 روز بر فرد تاثیر گذارد.
کربوکسی تراپی را می توان با سایر درمان ها ترکیب کرد؟

کربوکسی تراپی را می توان با سایر درمان ها ترکیب کرد؟


در خصوص ترکیب این روش درمانی با روش های دیگر باید گفت که ترکیب این روش با روش های درمانی دیگر امکان پذیر است؛ برای مثال باید گفت اگر از این روش برای درمان مو استفاده می شود ترکیب آن با مزوتراپی می تواند تاثیرات بیشتری داشته باشد، اما این ترکیب روش ها باید با توسط پزشک متخصص تایید گردد.
شباهت و تفاوت اصلی کربوکسی تراپی با مزوتراپی چیست؟

شباهت و تفاوت اصلی کربوکسی تراپی با مزوتراپی چیست؟


باید گفت که این دو روش با وجود شباهت های بسیاری که با هم دارند دارای تفاوت هایی نیز می باشند، در این دو متد هدف جوان سازی و پاک سازی پوست با تزریق می باشد. در خصوص اصلی ترین تفاوت باید گفت که در کربوکسی تراپی تزریق گاز دی اکسید کربن صورت می گیرد و در مزوتراپی پوست از دارو های مفید برای تزریق استفاده می شود.
هزینه ی کربوکسی تراپی

هزینه ی کربوکسی تراپی


در خصوص هزینه ی کربوکسی تراپی باید گفت که در ابتدا لازم است فرد توسط پزشک متخصص معاینه شود و پزشک تجویز نماید که آیا شرایط پوستی فرد برای درمان از طریق کربوکسی تراپی مناسب است یا خیر. در مرحله ی بعد برای تعیین میزان هزینه ی این روش لازم است محلی که نیاز است کربوکسی تراپی بر آن انجام شود و فاکتور های دیگر پزشکی مد نظر قرار گرفته و به اطلاع بیمار برسد در نتیجه نمی توان هزینه ای قطعی برای کربوکسی تراپی اعلام داشت.
˃ ˂

دیدگاه‌ها

(1) شیما 1399-05-11 23:37
امتیاز این نظر: +5

چقدر متفاوت و عالی/ممنونم از مطالب مفیدتون

نقل قول - گزارش به مدیر

چه دیدگاهی دارید؟ آن را به اشتراک بگذارید


امتیاز این مطلب

7 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار