شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


این روز ها، به دست آوردن نتیجه طبیعی در عمل زیبایی، به کمک تحقیق های گسترده و جدید در عمل پزشکی، کاملا طبیعی شده است. کاشت موهای سالم به هر تعداد، به کمک روش های مختلف انتقال مو (hair transplant) اتفاق می افتد. در دهه های ۷۰ تا ۸۰، نتیجه ی این عمل ها، عروسکی و غیر طبیعی بودند و به خاطر عدم مهارت کافی، نتیجه پیوند مو افراد، نه تنها طبیعی نمی شد، بلکه نامناسب شدن ظاهر شخص و نتیجتا اثرهای ناهنجار روانی و اجتماعی می گردید.

اما آن چه در پی ترکیب هنر و علم حاصل شده است، کمک می کند تا نتیجه دلخواه کاشت مو، طبیعی به نظر بیاید و تراکم موها نیز قابل قبول باشد. بدین ترتیب فرد، از آرایش کردن، شانه کردن و در اجتماع بودن، حس بهتری به دست می‌آورد. به همین دلیل است که اگر به دنبال راه حل همیشگی برای پر کردن جای موهای از دست داده خود می‌باشید، بهترین راه، کاشت موی طبیعی است. پیشرفت علم پزشکی، چنان است که یک آرایشگر ماهرنیز گاهی نمی تواند به راحتی متوجه شود که موهای شما کاشته شده می‌باشد.

امروزه، داشتن نتایجی طبیعی در عمل های جراحی زیبایی، به کمک پیشرفت های شگرفت در حوزه ی پزشکی، مسأله ای طبیعی شده است. پیوند موهای سالم به تعداد زیاد، به کمک این روش ها اتفاق می افتد. شاید در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی، نتیجه ی کاشت مو، عروسک مانند و کاملا غیر طبیعی و تنک بود و به خاطر نبود مهارت کافی، نتیجه کاشت مو افراد، نه تنها طبیعی نمی بود، بلکه باعث نامناسب شدن ظاهر فرد و در نتیجه به وجود آمدن اثرات مخرب روانی و اجتماعی می گردید.

اما آن چه در اثر تلفیق هنر و علم پزشکی حاصل شده، کمک می کند تا نتیجه کاشت مو، هم طبیعی به نظر برسد، هم تراکم قابل قبول داشته باشد تا فرد، از شانه کردن، آرایش کردن و ظاهر شدن در اجتماع، حس بهتری به دست بیاورد. به همین دلیل است که اگر شما به دنبال راه حل دائمی برای جبران موهای از دست داده خود هستید، بهترین راه، کاشت موی طبیعی است. پیشرفت های علم پزشکی، چنان است که یک آرایشگر یا حتی یک طراح سبک آرایشی، به راحتی نمی تواند تشخیص دهد که آیا موهای شما طبیعی است، یا کاشته شده است.

(مقاله ۱)

برای انجام عمل کاشت، متخصصین اطاق عمل، با تیغ کوچکی، برش هایی با عمق حدود ۸ میلیمتر و پهنای حدود ۲ میلیمتر ایجاد می نمایند. این برش ها، در ناحیه ی طاس، و تا مرز خط رویش انجام می گردد. طرح خط رویش طبیعی، یکی از عوامل مهم در حصول یک کاشت موی طبیعی و زیبا است. تعداد برش های ایجاد شده نیز، وابسته به تعداد گرفت هایی است که برای پوشش ناحیه طاس لازم است و قبل از عمل، توسط پزشک متخصص تعیین می گردد.

متخصصین اطاق عمل، هر یک از گرفت ها را دانه دانه با پنس مخصوصی در شیار برش ایجاد شده قرار می دهند. تمامی فرآیند برداشت گرفت و کاشت آنها در محل طاسی، می تواند در یک جلسه عمل انجام گردد. البته وابسته به شرایط، ممکن است پزشک متخصص، عمل را به دو یا چند جلسه افزایش دهد که به ندرت انجام می گیرد.

در مورد کاشت مو، اصطلاحات و کلمات مختلفی خوانده و شنیده می شود.

مهمترین این کلمات، همراه با معادل انگلیسی آنها در این مقاله آمده است.

در کاشت مو (hair transplantation یا hair transplant)، دو مرحله ی اساسی وجود دارد:

یک) خارج کردن فولیکول (follicle)های مو (extract) از ناحیه ای از بدن (پشت سر، ریش، سینه، پا ...) به صورت گرفت (graft)

ممکن است در جاهایی که برداشت مو توسط روش FIT (FUE) انجام می گیرد، بعد از بهبود کاشت مو، نقطه های سفید ریز دیده شود. این نقاط در اکثر موارد، کوچک، غیر برآمده و غیر قابل تشخیص هستند، و ممکن است حتی در افرادی که پوست زرد یا تیره دارند نیز به سختی دیده شوند. همین طور، در این مطالعه، زخمهایی که دچار هیپرتروفی یا کلوئید می شوند، مورد بررسی قرار نگرفت، چرا که نخست، بیمارانی که سابقه ی چنین بیماری هایی را داشتند، از ابتدا در فهرست مطالعه قرار داده نشدند و هم چنین، در این مطالعه، از ابزارهای مناسب (مانند دستگاه چرخاننده سوزن پانچ که زخم مناسب برای خروج گرفت مو ایجاد می کرد) و سابقه و تجربه ی خوب جراحی بهره گرفته شد.

اما به هر حال، شایع ترین عارضه ای که ممکن است بعد از FUE مشاهده شود، رشد ناهمگون موها در منطقه کاشته شده است. چرا که موهایی که از نقاط مختلف بدن (غیر از ناحیه ریش) به ناحیه طاس سر، منتقل می شوند، سرعت رشد برابر با موهای ناحیه پوست سر ندارند. به همین دلیل، ممکن است برنامه آرایش و اصلاح بیمار، نا منظم گردد.

در مراجعه کنندگانی که بدن آنها، به اندازه کافی مو برای برداشت دارد، روش BHT (برداشت مو از بدن) پایداری برای کاشت مو می باشد، مخصوصا زمانی که بخش اهداء کننده مو در پشت سر، از تراکم کافی برخوردار نمی باشد. در مطالعه انجام شده، ۴۵% از بیماران، از روش BHT استفاده کردند که ممکن است در مقایسه با مطالعات و تحقیقات دانشگاهی دیگر، زیاد نباشد. اما مهم آن است که دقت شود، برای اکثر بیماران، روش BHT می تواند همراه با سایر محل های برداشت مو مانند پشت سر یا کناره های سر مورد استفاده قرار بگیرد.

بیمارانی که در این مطالعه، تا انتهای برنامه همراهی کردند و نتایج کاشت موی خود را گزارش دادند، همگی از سلامتی بعد از عمل، رشد موها و مسائل عمومی جراحی خود رضایت کامل داشتند. افرادی که از BHT به عنوان منبع کمکی همراه پشت سر، برای تأمین گرفت ها استفاده کردند بیشترین نمرات را اعلام کردند. هم چنین افرادی که فقط از BHT برای پوشش کاشت مو استفاده کرده بودند نیز رضایت عمومی کامل از برنامه عمل کاشت مو خود داشتند.

میانگین تعداد گرفت ها، 4346 بود. نسبت برداشت روش BHT نسبت به کل گرفت ها، 75٪ (SD، 33.3) بود. عمل هجده بیمار (۱۴.۸%) در چند جلسه (۲ یا ۳ جلسه) و چند مورد استثنائا به ۶ یا ۷ مورد انجامید.

هفتاد و نه بیمار به درخواست بررسی پاسخ دادند (64.8٪) و بیماران به طور کلی نتایج روش خود را بسیار رضایت بخش می‌دانستند.

بیمارانی که میزان بهبود ناحیه برداشت گرفت را ارزیابی کردند (60.2٪) میانگین نمره ۶.۸ را داده بودند. بیماران که علاوه بر BHT، از ناحیه سر و پشت سر نیز برداشت گرفت داشتند، بیشترین رضایت از وضعیت بهبود را داشتند (46 نفر)، با میانگین نمره 8.9. برای بیمارانی که از ناحیه ریش به عنوان اهدا کننده گرفت مو استفاده کرده بودند، میزان بهبودی این ناحیه، تفاوت چندانی نداشت.تصاویر و لینک ها

۷۹ بيمار (64٪) رشد مو در ناحیه کاشته شده را با میانگین نمره ۸.۲ ارزیابی کرده بودند. تقریبا در تمام افرادی که در ناحیه جراحی پشت سر، کاشت مو انجام داده بودند، از موهای ناحیه ریش برای این کاشت استفاده شده بود. این افراد، میانگین نمره ۸.۳ به وضعیت رشد مو در ناحیه جراحی پشت سر دادند.

نتایج مشاهده شده در مطالعه بدین صورت است که استفاده از دستگاه چرخاننده و سوزن اصلاح شده، درصد گرفت هایی که به راحتی از ناحیه بافت جدا می شوند را افزایش داده است. این امکان وجود دارد که این گرفت ها، نسبت به کمبود اکسیژن و یا خشک شدن، بیشتر حساس شده باشند، در مقایسه با گرفت هایی که مقداری از بافت اطراف در هنگام خارج کردن، به آنها چسبیده است اما نیاز به وقت دیگری برای جداسازی توسط سوزن های زیر پوستی دارند.

روش ساده‌ی «مانور جاروی FUE» (FUE swipe maneuver) و پیدا کردن سریع این فولیکول ها و برداشتن و نگهداشتن آنها در ظرف مناسب، روشی است که در این مطالعه استفاده گردید. در این روش، کشیدن آرام گاز مرطوب، بعد از استفاده از سوزن زیر پوستی در محل اهداء فولیکول، حدود ۵۰ تا ۱۰۰ فولیکول را از محل خارج می کند. ارتباط بین ماندگاری گرفت ها و زمان خروج کردن و نگهداری آنها، به طور دقیق مورد تحقیق قرار نگرفته است،

در این مطالعه، کاشت مو از بدن با استفاده از تکنیک FUE که شرح داده شد انجام گرفت. به طور کلی، حدود 1500 تا 1800 گرفت می تواند طی یک برنامه عمل 8 تا 9 ساعته پیوند داده  شود که به دو بخش زمانی تقسیم می شود: استخراج گرفت ها، قرار دادن آنها در محل در نظر گرفته شده منطقه طاسی. بنا بر این، برنامه ریزی زمانی بر اساس تخمین تعداد گرفت های مورد نیاز که باید از بدن برداشته شوند تخمین زده می شود.

اگرچه روزهای مؤثر پشت سر هم می تواند برنامه ریزی شود، اما در دسترس بودن بیمار و قدرت تحمل او، عواملی هستند که بر میزان تراکم مورد نظر برای آن بیمار و هم چنین خطر بروز نکروز در پوست سر تأثیر دارند و چه بسا، برای رسیدن به تراکم لازم در منطقه طاسی مورد نظر، یک دوره درمان طولانی (مثلا چند جلسه در طی 6 تا 12 ماه) لازم است.

یک تخت ارتوپدی چند منظوره که می تواند شیب جانبی متغیر داشته باشد، يا بتواند به طور کامل شیب دار شود، قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد و مانور پذیری سر و گردن را به حداقل برساند برای این عمل توصیه می شود.

ملاحظات انتخاب بیماران

کاندیدهای بالقوه برای BHT، بیمارانی هستند که کمبود نسبی یا مطلق مو در ناحیه پشت سر دارند و این کمبود باعث می شود نتوان از آن ناحیه برای پوشش ناحیه طاس استفاده کرد. یکی از دلایل این کمبود، ریزش بیش از حد، یا استفاده زیاد از این ناحیه در پیوند موهای قبلی است. بعد از برداشت مو از ناحیه پشت سر، پوست سر دچار کشش می شود و به مرور، جای پوست برداشته شده را پر می کند اما استفاده مکرر از این ناحیه، باعث کشش بیش از حد پوست سر و تنک و یا نازک شدن آن می شود.

به طور معمول، موهای صاف و کوتاهتر از ناحیه پا، مناسب تر برای بازسازی یا ترمیم موی سر و شقیقه هستند، در حالی که موهای ریش بلندتر هستند و برای پر کردن تراکم و رفع اثر محل جراحی ها مناسب تر هستند. انتخاب بدن به عنوان منبع پیوند مو، حاصل بخشی از تحقیقات و مشاهدات است که نشان می دهد موهای بدن به طور عمومی، ویژگی های خود را هنگام پیوند به محل گیرنده، حفظ می کنند. به عنوان مثال، موهای ریش محکم تر هستند و می توانند از موهای کوچکتر و کوتاهتر پاها بلندتر شوند.

با توجه به پیشرفت روز افزون هنر و دانش کاشت مو، در این نوشتار، گزارشی در مورد استفاده از روش FUE برای پوشش ناحیه طاس بدن ارائه می گردد.

هنگامی که بانک مو بیماران در پشت سر مقادیر لازم مو برای انتقال ندارد، می توان از ناحیه‌ي شانه ها، ران، تنه، سینه یا بقیه اندام های بدن برای انتقال گرفت مو استفاده کرد. در این گزارش، در مورد روش انتقال مو از بدن و مزایای آن صحبت شده است. از بین ۱۲۲ بیمار که در گزارش به آنها توجه شده است، ۷۹ بیمار در طی زمان حدود ۳ سال بعد از کاشت مو، به تهیه گزارش کمک کرده اند و کل میانگین امتیازی که به روش و نتیجه‌ي آن داده اند، ۷.۸ از ۱۰ بوده است.

تخمین زده شده است که تا 12،500 مو، یا تقریبا 6000 واحد فولیکولی که شامل 2 یا 3 مو است، که در ناحیه اهدا کننده ي پشت سد (SDA) وجود دارد که می تواند از آن برای پیوند مو استفاده کرد. این ناحیه، محدوده ای است که در معرض خطر ریزش مو در اثر پدیده ي آلوپسی آندروژنیک قرار ندارد. با این حال، افرادی که مبتلا به طاسی شدید هستند و یا ناحیه اهداکننده پشت سر در اثراستفاده از روشهای قبلی ترمیم مو در آنها، صدمه دیده است، مناسب برای روش های سنتی انتقال مو ناحیه پشت سر نیستند.

 • محل کاشت مو را لمس نکنید و فشار ندهید. کمی خارش و درد، از عوارض جانبی طبیعی است، خاراندن یا مالیدن پوست سر ممکن است به گرفت های کاشته شده، قبل از این که آنها فرصتی برای رشد داشته باشند، صدمه شدید بزند.
 • یک هفته تا ده روز از نوشیدن هر گونه مشروبات الکلی اکیداً خودداری کنید.

مصرف سیگار بعد از کاشت مو

 • تا بیش از یک ماه، از مصرف هر گونه دخانیات و سیگار اکیداً اجتناب کنید. نیکوتین و جرم هایی که در دود سیگار وجود دارد، خون رسانی به فولیکول های تازه کاشته شده را متوقف و مختل می کند، در حالی که خون رسانی به آنها، در این دوره بسیار حیاتی است. بدین ترتیب کنار گذاشتن سیگار یا ترک آن می تواند در نتیجه بلند مدت کاشت مو اثر بسزایی داشته باشد. برای این که در زمان کاشت مو از نظر مصرف سیگار به مشکل بر نخورید، می توانید از چند ماه قبل، شروع به کم کردن مصرف خود کنید.

کاشت مو - خوابیدن بعد از کاشت مو

 • برای خوابیدن تا حدود ۱ هفته، باید در موقعیت نیمه راست (زاویه ۴۵ درجه کمر) باشید و از دو یا چند بالش استفاده کنید تا در هنگام خواب بعد از عمل، سر خود را در بالا نگه داشته باشید. این کار برای دو شب اول بعد از عمل الزامی است. این موقعیت برای جلوگیری از تورم اضافی روی پوست سر مهم است. اگر می توانید سر خود را هنگام خواب بالا نگه دارید، می توانید از صندلی های استراحت نیز برای خواب استفاده کنید. سر شما بر روی بالش، باید طوری باشد که به محل کاشت فشار وارد نشود تا موجب بیرون افتادن گرفت های کاشته شده بشود، یا جلوی جوش خوردن لخته های خون گرفته شود.
 • تا حد امکان، کار را تعطیل کنید تا بتوانید به اندازه کافی استراحت کنید. استراحت کافی، طی مراحل اولیه بعد از کاشت را بسیار تسریع می کند. به همین خاطر، زمان های مناسب برای انجام عمل کاشت مو، زمانی است که چند روز پشت سر هم تعطیل است و زمان کافی برای استراحت وجود دارد.
 • یک یا دو روز بعد از انجام عمل کاشت مو، باید برای باز کردن پانسمان، به کلینیک مراجعه نمایید. برای این کار، مشاوران با شما هماهنگی لازم را انجام می دهند. برای استفاده از ویتامین آ و آغشته کردن محل کاشت به آن، مشاوران با شما هماهنگی انجام می دهند، شما نیز به این برنامه دقت کنید.

شستشو بعد از کاشت مو - پوسته شدن سر بعد از کاشت مو

کاشت مو - بعد از کاشت مو چه کارهایی باید انجام داد

 • حتما برای طی مسیر از درمانگاه تا منزل، از وسیله ای استفاده نمایید که شخص دیگری در آن رانندگی می کند. علاوه بر آن که ممکن است در اثر کاهش فشار خون، حال مساعدی برای رانندگی نداشته باشید، داروهای آرام بخش و بی حسی که در حین عمل برای از بین بردن درد و کمک به شما به کار می رود، برای رفع اثر و دفع، نیاز به زمان دارد و ممکن است تا آخر زمان جراحی اثر آنها به طور کامل از بین نرفته باشد. بنابراین رانندگی در این حالت، توصیه نمی شود و ممکن است هم برای خودتان و هم برای دیگران خطر آفرین باشد.
 • تمام دستورالعمل هایی که مشاوران و تکنسین ها هنگام اتمام عمل جراحی به شما ارائه می دهند را به یاد داشته باشید و با دقت اجرا نمایید. علاوه بر راهنمایی هایی که به طور عمومی برای همه بیماران کاشت مو وجود دارد، بهتر است به دستورالعمل های فردی که به شما داده می شود نیز پایبند باشید.

یک مرد ممکن است که قد کوتاهی داشته باشد، یا پوستی تیره داشته باشد، اما طاس بودن، موضوعی است که باعث می شود آن مرد برای جنس مخالف جذابیتی نداشته باشد.

با این که این گمانه زنی ها درست است و اظهار نظر در مورد جذابیت یک مرد، وابسته به عوامل دیگری نیز هست که در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد، اما به هر حالت، در دنیای امروز، طاس بودن در موارد زیادی یک مانع برای موفقیت است.

بسیاری از مردم معتقدند مردان طاس، مردانی با اعتماد به نفس هستند، با این که این مطلب دور از ذهن نیست، اما مردان طاس بسیاری هستند که ترجیح می دهند سرشان پر از مو باشد. متاسفانه، احتمال ریزش مو همراه گذشت سن بیشتر می شود و بنابراین با بالا رفتن سن و یا رسیدن به سن خاصی در اکثر مردان، احتمال بیشتری برای طاسی وجود دارد.

خبر خوب این است که در دنیای پزشکی امروز، راه های بسیاری برای درمان ریزش مو و طاسی وجود دارد که یکی از آنها پیوند موی طبیعی یا کاشت مو است.

موهای سفید به دلیل نبود «کروموفور ملانین» در فولیکول مو، در برابر هر روش لیزر موهای زائد مقاوم هستند. تا کنون متدهای مختلفی مورد آزمون قرار گرفته اند که هیچ کدام از آنها در از بین بردن موهای سفید مؤثر نبوده اند.

اما می توان با خارج کردن واحد فولیکولی (FUE) بسیاری از موهای سفید را از بین برد.

نتایج تست روش FUE برای یک خانم میانسال

یک خانم میانسال ابتدا برای لیزر موهای زائد بیش از اندازه اش در منطقه ي خط ریش های مجاور صورت مراجعه نمود. این منطقه ي رویش مو در صورت این خانم، حاوی موهای سفید و سیاه بود. ابتدا برنامه لیزر دایود برای ایشان اجرا شد و قرار انجام عمل FUE برای دو هفته بعد از آن تنظیم گردید. این خانم چندین بار از رنگ مو با رنگدانه های زیاد استفاده کرده بودند.

همان طور که در مطلب «گِرَفت در کاشت مو چیست» شرح شد، اگر با ذره بین و به دقت به موهای جلو و یا پشت سر نگاه کنید متوجه می‌شوید که تعدادی از موها به صورت تک شاخه، تعدادی به صورت دو شاخه، تعدادی به صورت سه شاخه و بعضا تعدادی نیز به صورت چهار شاخه از پوست خارج شده اند. به هر یک از این دسته‌های یک تا چهار تایی، گرفت مو گفته می‌شود؛ یعنی هر گرفت عبارتست از یک یا چند پیاز مو که ساقه‌ی  آنها از یک نقطه از پوست خارج شده‌اند. برای بدست آوردن تعداد تار مو، بایستی تعداد گرفت را بسته به چگونگی توزیع آنها در پوست سر، در اعداد ۳/۲ ، ۴/۲ و یا  ۵/۲ ضرب نمود.

به دست آوردن قطعه هایی از پوست که حاوی گرفت مو می باشد، نیاز به روشی دقیق و در عین حال سریع دارد.

امروزه روش برداشت گرفت توسط دستگاه پانچ، هم چنان از روش های رایج می باشد، اما مشکلات استفاده از پانچ دستی یا برقی، باعث شده که جراحان استفاده از گرفت‌های حاصل از برش قطعه قطعه نوار پوست را ترک نکنند.

آلوپسی (Alopecia) یک اختلال شایع در سیستم خود ایمنی بدن است که اغلب باعث ریزش مو غیر قابل پیش بینی می شود.

این پدیده، در ایالات متحده آمریکا در تقریبا 6.8 میلیون نفر وجود دارد.

در اکثر موارد، در حدود یک چهارم مساحت پوست سر که با مو پوشیده شده است درگیر این بیماری است. برای اکثر مردم، ریزش مو چیزی بیش از چند بخش کوچک نیست، گرچه در بعضی موارد ممکن است بیشتر باشد.

گاهی اوقات، این بیماری می تواند منجر به از دست رفتن کامل مو در پوست سر (alopecia totalis) یا، در موارد شدید، کل بدن (alopecia universalis) شود.

این وضعیت ممکن است هر کسی را بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت تحت تاثیر قرار دهد، هر چند اغلب موارد قبل از سن 30 سالگی اتفاق می افتد.

پوست سر به شیوه ای «کشتی وار» برداشته می شود به طوری که همراه موی 3 تا 4 میلی متری باشد. پوست سر برداشته شده، در محلول فیزیولوژیکی پاکسازی و تمیز می شود و چربی زیر جلدی آن از بین می رود. سپس با قیچی برش موازی، به قطعات کوچک میله ای مو بریده می شود. تک تک برش ها باید شامل بافت اطراف نیز بشود.

محل کاشت مو با تیغ 1 میلیمتری یا یک سوزن تزریق ضخیم شکافته می شود و قطعات کوچک میله ای مو دانه دانه در آنها قرار می گیرند. گاز استرلیزه شده با روغن زیتون بر روی محل عمل قرار داده می شود و روی آن بانداژ می گردد.

پس از  ۲ تا ۳ هفته، موشهای کاشته شده می ریزند، اما پس از آن موها از همان منطقه دوباره رشد می کنند.

دامنه تحقیقات علمی در روش های مختلف بازیابی و ترمیم مو، تا به حال تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. از زمانی که پیوند موی طبیعی به روش «پانچ» انجام می گرفت، تا امروز که پزشکان پوست و مو تکنیک های پیوند موی فولیکولار را آموخته اند، پیشرفت ها و تغییرات متنوعی را تجربه شده است.

 

مروری بر تکنیک های ترمیم و کاشت مو - پیشینه تاریخی

به نظر می رسد که ریزش مو به علت بیماری، زخم و به خصوص آلوپسی آندروژنتیک، مدت های مدیدی است که انسان ها را دچار مشکل کرده است. روشهایی که برای بازیابی مو در نوشته های باستانی مصر (متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد) یافت شده است، نشانه ي قدمت تلاش ها در این زمینه است.

امروزه روش های جراحی پیوند و کاشت مو، حاصل تلاش و تحقیقات متخصص پوست آمریکایی به نام Norman Orentreich است که در اوایل دهه 1950 به جهانیان معرفی شد. البته اصل روش، در واقع بسیار قدیمی تر از این بود و متخصصان پوست ژاپنی مانند ساسگاوا، اوکودا، تامورا، و فوجیتا از تکه های کوچک پوست که فولیکول های مو را در بر داشتند، برای اصلاح زخم ها و آلوپسی ها استفاده کردند. معلوم نیست که آیا آنها از این روش ها برای اصلاح آلوپسی آندروژنیک نیز استفاده کردند یا خیر، حتی اگر این طور هم باشد، قطعا در مقالات و نوشته های پزشکی آن را ذکر نکرده اند. حتی در صورت انتشارات آنها، که به زبان ژاپنی بوده اند، چندین دهه از تیررس چشم غربیها پنهان بوده است.

اگر برای شما جراحی ترمیم موی FUT انتخاب شده است، یکی از سؤالاتی که احتمالا دارید این است: مدت زمان بهبودی پس از عمل کاشت مو FUT چقدر است؟ در درمانگاه تخصصی جلوه ماندگار، مشاورین ما اطلاعات کامل و جامعی جهت مراقبت بعد از عمل، برای اطمینان از برگشت به موقع به شرایط عادی زندگی همراه با حداقل اختلال در زندگی به شما ارائه می دهند.

سر شما معمولا بعد از روز 10 گذشته از جراحی پیوند مو FUT، درمان شده و اثرات کلی عمل از بین می رود. به طور متوسط، پس از چهار ماه، موهای جدید شروع به رشد در ناحیه های کاشته شده می کنند. و در طول 10 تا 15 ماه اول، ضخیم شدن موهای جدید مشاهده و کامل می شود. توجه داشته باشید که عمل جراحی FUT یک محل خطی از برش پوست بر جای می گذارد که به سادگی با رویش موها پوشانده می شود. در بخش فیلمها، می توانید نمونه خط بخیه بعد از این نوع عمل را ببینید.

ورزش پس از پیوند مو

طبیعی است که نمی توان برای همه ي بیماران، یک نسخه پیچید و یک زمان بندی برای همه ي بیماران ارائه و پیشنهاد کرد.

مخصوصا این که وضعیت بدنی هر کس برای ورزش کردن متفاوت است.

با این حال، به عنوان یک راهنمای کلی، در این جا یک برنامه توصیه شده معمول برای بازگشت به ورزش و فعالیت های بدنی پس از پیوند مو ارائه می گردد:

پس از پیوند مو چه مدت باید برای ورزش صبر کرد؟

1-3 روز پس از پیوند مو: بدون ورزش!

بلافاصله بعد از عمل پیوند مو، باید از هر گونه فعالیت فیزیکی را تا آن جا که ممکن است اجتناب کرد، از جمله کار و راه رفتن طولانی یا در سر بالایی.

ورزش بعد از کاشت مو

پیوند مو، چه به روش FUT، FIT یا ترکیبی یک روش پزشکی دقیق است. به همین دلیل، مراقبت مناسب برای محافظت از پیوند مو جدید و سلامت عمومی لازم است و هم چنین اطمینان از این که شما خیلی زود به فعالیت های عادی مانند رفتن به ورزشگاه باز نمی گردید.

اما چه مدت می توانید بعد از یک پیوند مو تمرین کنید؟

توصیه می شود برای انجام تمرینات شدید تا حداقل 10 روز پس از جراحی پیوند مو صبر کنید. بعضی از ورزش های سبک مانند پیاده روی و یوگا به طور کلی می تواند از چهار روز پس از پیوند انجام شود اما شما همیشه باید با مشاور خود در این زمینه در تماس باشید.

هر دو روش پیوند مو شامل استفاده از فولیکول های موی سالم از ناحیه پشت سر یا بدن، و انتقال آنها به مناطق آسیب دیده از ریزش مو است. برش هایی کوچک در ناحیه گیرنده در پوست سر ایجاد شده و گرفت های مو در این برش ها قرار می گیرند.

بدن انسان با بالا رفتن سن بصورت طبیعی و غیر طبیعی با عوارضی بعضا ناخوشایند روبرو می‌شود که یکی از این عوارض خصوصا در مورد آقایان کم پشتی و ریزش موهای سر است که در بعضی موارد منجر به اثرات مخرب روانی و آسیب به روحیه شخص می‌گردد.

دستيابي به بالاترين تراكم كاشت مو در يك جلسه، خط رويش طبيعی و تلفيق علم پزشكی و هنر و تجربه، از جمله تفاوت‌های اصلی درمانگاه جلوه ماندگار می‌باشند.
پرسنل درمانگاه، صبورانه و متعهدانه تجربه و هنر خود را در جهت تحقق خواسته‌های شما به نمايش و اجرا گذاشته‌اند و دلسوزانه آماده‌اند تا شما را به منظور تصميم گيری صحيح و آسان راهنمايی نمايند.

تاریخچه کاشت مو

کاشت مو fut

در این روش یک بافت یا باریکه ای از پوست و مو به عرض حدود 3 سانتیمتر و طول 30 سانتیمتر از پشت سر بیمار برداشته می شود سپس پوست پشت سر با اندکی کشش به هم رسانده می شود و با نخ مخصوص بخیه می شود و بین دوازده تا پانزده روز بعد و بعد از کنترل ترمیم بخیه های پشت سر برداشته می شود. این عمل معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرفت است که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد. سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده اگر چه عرض نوار برداشته شده حدود 30 میلیمتر می باشد، اما جای بخیه از 4-3 میلیمتر پهن تر نخواهد بود و این اثر جراحی کاملا در زیر موها پنهان می شود قابل رؤیت نیست.

کاشت مو fit 
طریقه کاشت موهای برداشته شده درهردو روش FIT و FUT یکسان است وموها درهردو روش بصورت تک تک (تک فولیکولی) کاشته می شوند و لذا اختلاف این ۲ روش فقط درطریقه برداشت موها است.
در كاشت مو به روش FIT تيغ جراحي به كار برده نمي شود، واحدهاي فوليكولي موهاي بغل و پشت سر (و در برخي موارد موهاي بدن) با ابزار و وسیله ظریفی به اسم پانچ دانه  دانه از پشت سر بیرون آورده می شود و در ناحیه مورد نظر کاشته می شود، درنتیجه در این روش، احتیاجی به جراحی پشت سر نیست. در این شیوه خط بخیه در پشت سر وجود ندارد، بلکه در محل برداشت هریک از فولیکول ها نقطه سفید کوچکی در پوست باقی می ماند که دیده نمی شود.

معرفی دستگاه لیزر دایود بلومون (Bluemoon)

IMG 4496

دستگاه لیزر بلو ام در ساخت شرکت بلومون ایتالیا است. این شرکت از سال 1976 در زمینه ساخت دستگاه‌های لیزر پزشکی فعالیت می‌کند و به جرأت می‌توان گفت دایود لیزر بلومون، یکی از برترین دستگاه‌ها در جهان به شمار می‌رود. از ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه، می‌توان به توان بالای دستگاه، همگرایی بالای دستگاه، دایود بارهای دستگاه، و عرض پالس تا 600 میلی ثانیه اشاره کرد.

امروزه روش‌های بسیاری برای جوان کردن پوست و برطرف کردن تغییر رنگ و افتادگی پوست صورت، رفع عیوب و... ابداع شده‌است.

مجله سیب سبز: انسان‌ها از دیرباز در پی برگرداندن شادابی و طراوت از دست رفته دوران جوانی و حتی زیبایی بیشتر  بوده‌اند.  امروزه روش‌های بسیاری برای جوان کردن پوست و برطرف کردن تغییر رنگ و افتادگی پوست صورت، رفع عیوب و... ابداع شده‌است. زیبایی یک فرد به دلایل مختلفی می‌تواند دستخوش تغییر شود از جمله: افزایش سن و کاهش فعالیت کلاژن‌ سازی در پوست، تصادف، جراحت، نقص مادرزادی و ... بسیاری هم هستند که هیچ مشکلی ندارند و تنها دوست دارند سراغ جراحی‌های زیبایی بروند به دلایلی کاملا شخصی.  جزو هرکدام از این دسته‌ها باشید که آشنایی کلی با اقدامات و جراحی‌های زیبایی احتمالا برایتان جالب خواهد بود.

مراقبت بعد کاشت 2مراقبت های بعد از کاشت مو (۲)

 • از فعالیت های فیزیکی سخت و انرژی بر، بعد از کاشت مو باید پرهیز کرد.
 • تا 7 روز بعد از کاشت مو، از تابش مستقیم نور خورشید به سر خود جلوگیری کنید.
 • همچنین توصیه می شود که به مدت 7 روز پس از کاشت مو، از مصرف الکل و دخانیات پرهیز نمایید.
 • خوردنی هایی مانند آلووئارا و آب و میوه آناناس، در ترمیم هر چه سریعتر محل کاشت کمک بسیار به شما می کند.
 • بعد از کاشت مو، مطابق با آموزشی که مشاوران کلینیک به شما می دهند، سر خود را تمیز و دور از گرد و خاک نگه دارید.

چه زمانی و چطور می توان سر کاشت شده را شست؟

مراقبت بعد کاشت ۱مراقبت های بعد از کاشت مو (۱)

در مورد چگونگی مراقبت از موها پس از پیوند مو سوال‌های زیادی مطرح می شود. در این نوشته، چند راهنمایی در مورد مراقبت از پوست، نحوه شستن موها و زمانی که باید با مشاور خود گفتگو نمایید ارائه می‌شود.

برای مراقبت بعد از کاشت مو، دانستن چه چیز هایی لازم است؟
پیوند مو، روش غیر تهاجمی ترمیم مو است که بعد از حدود نه ماه تا یک سال، ظاهری طبیعی به سر می بخشد. باید توجه کنید که اظهار نظر دیگران یا خودتان تا قبل از حدود نه ماه، اظهار نظری زودهنگام در مورد نتیجه کاشت مو می باشد.
در درمانگاه تخصصی جلوه ماندگار، شما می توانید در همان روز انجام پیوند موی طبیعی، کلینیک را ترک کنید و نیاز به مراجعه بعدی برای جراحی وجود ندارد. مراقبت بعد از کاشت نیز بسیار ساده و آسان است.

phoca thumb m نمونه کاشت مو 16آماده شدن برای پیوند مو؛ راهنمای جراحی کاشت مو

قبل از آماده شدن برای کاشت مو، مشاورین ما در درمانگاه تخصصی جلوه ماندگار، تمام دستورالعمل های لازم را به شما ارائه می کنند. این دستورات ممکن است با توجه به نوع روش کاشت مو، (FUT یا FIT یا ترکیبی) کمی تفاوت داشته باشند، اما عمل به آنها در موفقیت نتیجه کاشت مو بسیار مهم است.

بعضی از دستورات مشترک در تمام انواع کاشت مو، به شرح زیر است:

 • سیگار کشیدن را حداقل 7 روز قبل از عمل جراحی متوقف کنید. سیگار کشیدن می تواند بر اثر زخم و ترمیم آن تاثیر زیادی بگذارد و همچنین بهبودی شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر نکشیدن سیگار، شما را آزار نمی دهد، تا ۷ روز بعد از عمل جراحی آن را متوقف کنید.
 • از سه روز قبل از جراحی، الکل مصرف نکنید. بهتر است اگر یک هفته قبل از عمل جراحی، نوشیدن الکل را متوقف کنید.

phoca thumb m نمونه کاشت مو 41آماده شدن برای پیوند مو؛ راهنمای جراحی کاشت مو

 • دو هفته قبل از کاشت مو، مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهاب، مکمل های مولتی ویتامین / معدنی یا مکمل های گیاهی را متوقف کنید. اگر در اثر بیماری خاصی، نیاز به مصرف دائمی این داروها دارید، حتما آن را به اطلاع پزشک و مشاور کاشت مو برسانید. قبل از عمل کاشت مو خود، با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید.
 • دو هفته قبل از آماده شدن برای کاشت مو از مصرف داروهای ضد افسردگی، بتا بلوکرها و داروهای رقیق کننده ي خون خود داری کنید. اگر در اثر بیماری خاصی، نیاز به مصرف دائمی این داروها دارید، حتما آن را به اطلاع پزشک و مشاور کاشت مو برسانید. قبل از عمل کاشت مو خود، با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید. از مشاورین و پزشک کلینیک بخواهید در مورد داروهایی که می توانید و نمی توانید در زمان آماده شدن برای کاشت مو استفاده نمایید به شما اطلاعات کافی بدهند.

کاشت خوب و نتیجه ي عالی، بستگی به سن شما دارد. در کلینیک جلوه ماندگار، مشاور و پزشک شما، در این مورد با شما گفتگو خواهند کرد و ممکن است از پذیرش شما به خاطر سن پایین یا بالا، اجتناب بورزند. دقت کنید که این مسأله، در کیفیت عمل کاشت مو و نتیجه ي آن بسیار مهم است.

آزمایش خون کاشت مومانند هر جراحی دیگری، قبل از انجام عمل کاشت مو نیز نیاز به انجام آزمایشات لازم می باشد.
این آزمایشات شامل موارد زیر هستند:

 • آزمایشات کامل خون
 • قند خون
 • CBC
 • انجام تست‌های انعقادی PT و PTT
 • آزمایش‌های هپاتیت B و C
 • آزمایش HIV

شما بایستی با کلینیک تماس گرفته و با مشاور قبل از پیوند و هماهنگ کننده نوبت‌های کاشت مو مشورت نمایید.

phoca thumb m نمونه کاشت مو 59

1) آیا ریزش موی سر توسط دارو درمانی و یا داروهای گیاهی درمان می‌شود؟
تنها راه قطعی علاج کم پشتی موی سر، کاشت مو می‌باشد. درمانهای دارویی موقتی است و طول دوره ریزش موی سر را طولانی می‌کنند ولی باعث جلوگیری از ریزش مو بطور دائم نمی‌شوند. هم چنین در بعضی موارد پس از قطع مصرف باعث تشدید ریزش نیز می‌شوند.

2) آیا بعد از کاشت مو اطرافیان متوجه کاشت مو می‌شوند؟
چون شما در کلینیک تخصصی کاشت مو جلوه ماندگار کاشت انجام می‌دهید، پس از کامل شدن رشد موی شما هیچ کس متوجه پیوند موی شما نخواهد شد؛ چرا که خط رویش طبیعی و تراکم بالا که تخصص و خصوصیت تیم اجرایی در این کلینیک است، ظاهری کاملا طبیعی به نتیجه‌ي کاشت مو شما خواهد داد.

3) آیا کاشت مو عارضه مهمی برای من خواهد داشت؟
خیر، کاشت مو، یکی از کم عارضه ترین عمل های جراحی است و هیچ گونه عوارضی به بدن وارد نمی‌کند.

 

بوتاکس چیست؟
همان طور که در مطالب دیگر نیز اشاره شده، بوتاکس، به نوعی آمپول اطلاق می‌شود که با فلج کردن و یا تنبل کردن عضلات نواحی مختلف پوست صورت، باعث برطرف کردن چروکهای پوست اعم از پیشانی، خط اخم دور چشم، و... شده و به نوعی باعث جوانی و باز شدن پوست می‌گردند. به غیر از موارد زیبایی، بوتاکس‌ها در خصوص درمان میگرن و کاهش تعرق زیر بغل و یا کف دست، جلوگیری از افتادگی پوست و حتی جلوگیری از شب ادراری، نیز استفاده می‌شوند.

 

نگهداری بعد از کاشت مو

شاید به جرأت بتوان گفت مهمترین عمل و اقدامی که بعد از انجام کاشت مو باید انجام داد توجه و اجرای توصیه‌های نگهداری بعد از کاشت می‌باشد این موضوع به قدری مهم است که در مواردی بیش از 50 درصد در رشد موها و گرفت‌های کاشته شده تاثیر می‌گذارد.
مشاورین ما در

میکرو_درم

 پوست سالم، بدون جوش ، آکنه ولکه های تیره است ودرخشنده و شفاف به نظر می آید. اما امروزه به دلایل مختلف از جمله رژیم غذایی ، آلودگی ها و مشکلات هورمونی و داخلی، پوست بسیاری از ما شفافیت و درخشندگی طبیعی را ندارد و نیاز است که به آن رسیدگی بیشتری شود.

میکرودرم

میکرودرم ابریژن برای بار اول در سال 1985 در کشور ایتالیا انجام شد و بعدها در بیشتر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوان سازی استفاده شد.

میکرودرم روشی است که در آن با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست ایجاد می‌کند. در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می‌شود که باعث جمع شدن کریستال‌ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می‌شود.


اگر با دستگاهی که بتواند سطح پوست را بزرگنمایی کند (درماتسکوپ)، به دقت به موهای جلو و یا پشت سر نگاه کنید متوجه می‌شوید که تعدادی از موها به صورت تک تار، دو تار، و یا حتی چند تار مو از یک ریشه خارج شده اند.
به هر یک از این دسته‌های یک تا چند تایی، گِرَفت موگفته می‌شود؛ یعنی هر گرفت عبارتست از یک یا چند پیاز مو که ساقه‌ی آنها از یک نقطه از پوست خارج شده‌اند.

تزریق ژلبوتاکس چیست؟

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می‌شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

معروف ترین این ترکیبات، ترکیبات فلج کننده هستند که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم و گرفتگی آن ناحیه را رفع می‌کنند و مانع از انقباض عضلات می‌شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می‌شوند و طول اثرشان بین ۳ تا ۶ ماه می‌باشد.

Botox effectآیا تزریق بوتاکس، عوارضی را به دنبال دارد؟

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه‌ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری‌های عصبی و عضلانی دارند و در فاز حاد هستند و یا زنان باردارو شیرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند، مضاف بر این که دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می‌شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

تزریق ژل به چه صورت می‌باشد و آیا عوارضی هم به دنبال دارد؟

liftingانواع چروک صورت

چروک‌های صورت دو نوع‌اند:
۱- نوع دینامیک که بر اثر حرکت مکرر عضلات صورت در طی سال‌ها ایجاد می‌شوند.
۲- نوع استاتیک که در اثر کاهش کشسانی پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمین به وجود می‌آیند.

سال‌ها تنها راه درمان چروک‌های استاتیک لیفتینگ (lifting) صورت و ابرو بود که البته چروک‌های دینامیک را درمان نمی‌کرد.
بعضی از افراد لبخندی تحت عنوان (لبخند مونالیزا) دارند که گوشه‌های دهان در حالت طبیعی به طرف پایین لب فوقانی کشیده می‌شود. تزریق بوتاکس می‌تواند این حالت را از بین ببرد.

تزریق بوتاکس 4بوتاکس جهت زیبایی چگونه عمل می‌کند؟

بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عصبی عمل می‌کند و باعث کاهش حرکت عضلات می‌شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می‌شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می‌نمایند.

پروسه تزریق بوتاکس پروسه چندان پیچیده ای نیست، در گام بعدی می‌بایست به ماهیچه‌های ایجاد چین و چروک و یا اخم ها بوتاکس تزریق گردد. درمان خیلی سریع صورت می‌پذیرد اما در مقایسه با استفاده از ژل بوتاکس که فقط می‌بایست برای صورت استفاده شود هنوز درد ناشی از تزریق بوتاکس را تحت پوشش قرار نمی دهد. در پروسه تزریق بوتاکس به منظور سر کردن درد نیازی به بیهوشی نیست مگر اینکه خود بیمار درخواست کند. پس از تزریق بوتاکس پروسه انسداد فرستنده‌های عصبی بین ۲ تا ۱۰ روز طول می‌کشد‌. اما با استفاده از بولوتونیوم بوتاکس نوع A این مشکل بی حسی بوجود نخواهد آمد .

یک هفته قبل از درمان بوتاکس استفاده از هر گونه مشروبات الکلی ممنوع می‌باشد. بوتاکس معمولا برای رفع یا کاهش چروکها پیشنهاد می‌گردد از اثرات جانبی تزریق بوتاکس کبودی اندک می‌باشد پس از تزریق بوتاکس از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خوداری نمایید چرا که به رفع کبودیتان کمکی نمی‌کند.

تزریق بوتاکس 5کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی چیست؟
موقعیت های مختلفی وجود دارند که در آن از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود و تزریق بوتاکس منحصر به زیباسازی نیست که از آن میان می‌توان به درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهیچه های گردن، انقباض و تیک گردن ، لوچی شدید چشم ها اشاره کرد .
 
آیا بوتاکس از نظر پزشکی مورد تأیید می‌باشد؟
بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.
 

تزریق بوتاکس 6آیا شما بعد از تزریق بوتاکس طبیعی به نظر می‌رسید؟

اگر چه نتایج چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می‌شوند به طوری که شما هنوز می‌توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق به سر کارتان برگردید یا برای خرید بیرون بروید.
اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس طی چند روز پخش می‌شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می‌شود که باعث چروک شده بودند. بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می‌برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.
پر کننده ها نتایج فوری دارند و بر اساس پرکننده مورد استفاده، ماندگاری پرکننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می‌باشدو همچنین نتایج از شخصی به شخص دیگر متفاوت می‌باشد.

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه توسط تیم IT و تبلیغات درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار برو اول صفحه