شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


کاشت مو به روش FUT

ریزش مو و کم پشت بودن آن امروزه یکی از بزرگترین دغدغه ها در میان هم بانوان و هم آقایان است که خوشبختانه با کاشت مو می توان به راحتی به درمان آن پرداخت. یکی از رایج ترین راه های تجدید و بازیابی مو در افراد استفاده از کاشت مو به روش FUT است، می توان گفت که افراد بسیاری در سراسر دنیا از این روش کاشت موی طبیعی بهره گرفته اند. و توانسته اند زیبایی از دست رفته ناشی از ریزش موهای خود را به چهره ی خود بازگردانند.
کاشت مو به روشFUT چیست ؟

کاشت مو به روشFUT چیست؟

از کاشت مو به روش FUT به عنوان یکی از رایج ترین روش های کاشت مو و هم چنین درمان ریزش مو نام برده می شود. در این روش نیاز است برداشت مو از ناحیه ی پشت سر افراد انجام گیرد که در اصلاح به این عمل Follicular unit transplantation گفته می شود و مخفف آن «FUT»، کلمه ای است که در کلینیک های کاشت مو و زیبایی از آن نام برده می شود. در این روش فولیکول های مو (گرفت مو) به صورت یک نوار خطی از پشت سر فرد برداشته شده و در نواحی مورد نیاز از آن استفاده می شود.
عکس گرافیکی-کاربرد FUT کاشت مو به روش

کاربرد کاشت مو به روش FUT

از مهم ترین کاربرد هایی که کاشت مو به روش FUT دارد این است که از این روش می توان برای انتقال فولیکول های مو به قسمت های دیگر سر استفاده نمود. در این روش تعداد گرافت های بیشتری می تواند نسبت به سایر متد ها، از جمله کاشت مو به روش FIT، در مدت زمان کمتری به نواحی مورد نظر انتقال داده شود. اما این کاربرد تنها ویژگی مثبت این متد نخواهد بود و از این روش برای کاشت ریش و سبیل و همچنین کاشت ابرو استفاده می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.
کاشت ریش و سبیل به روش FUT

کاشت ریش و سبیل با روش FUT

داشتن ریش و سبیل برای بسیاری از آقایان امری حائز اهمیت است؛ چرا که داشتن ریش و سبیل می تواند باعث شود که فرد جذاب تر به نظر رسد. علاوه بر این مسأله، گروهی دیگر از افراد که در صورت خود اسکار، زخم و یا نقصی دارند، تمایل دارند با کاشت ریش و سبیل و رشد موها به صورت طبیعی، این عیوب را بپوشانند. در این روش با ایجاد یک برش خطی در پشت سر فرد، فولیکول های مو از این ناحیه برداشت شده و به قسمت هایی از صورت که نیاز است در آنها رشد مو صورت پذیرد، انتقال داده می شود. بعد از گذراندن مدت زمانی، این موها می ریزند، اما بعد از این ریزش، موها به صورت طبیعی در این نواحی رشد پیدا خواهند کرد.
کاشت ابرو به روش به روش FUT

کاشت ابرو به روش FUT

داشتن ابروهای پرپشت با موهای مناسب که دارای طراحی مناسب با صورت هر فرد باشد دیگر نمی تواند برای افراد آرزویی دست نیافتنی باشد؛ چرا که با روش های کاشت ابرو می توان به راحتی داشتن ابروهایی مناسب را تجربه کرد. یکی از این روش ها کاشت ابرو ها با استفاده از روش FUT می باشد که در آن با ایجاد یک برش خطی از پشت موی فرد، فولیکول های مورد نیاز برداشت شده و در ابرو از آنها استفاده می شود، طبیعی است که استفاده از این روش در میان خانم ها بیشتر از آقایان دیده شود.
˃ ˂

مراحل کاشت مو به روش FUT

مراحل کاشت مو به روش FUT در کلینیک تخصصی پوست و مو به شرح زیر است:

آیکون انجام معاینات در مراحل کاشت به روش fut
1
انجام معاینات و بررسی ها و در صورت نیاز انجام برخی از آزمایش ها قبل از انجام عمل کاشت توسط پزشک متخصص.
آیکون اهدا کننده فولیکول مو در کاشت مو به روش fut
2
ایجاد برش در ناحیه ی پشت سر که به آن، محل اهدا کننده ی فولیکول های مو (donor area) می گویند.
آیکون برداشت واحدهای گرافت در کاشت مو به روش fut
3
برداشت واحد های گرافت موجود در فولیکول ها از پوست حاصل از برش (cutting).
آیکون مراقبت از گرافت ها در کاشت مو به روش fut
4
نگهداری و مراقبت از گرافت هایی که باید در ناحیه ی مورد نظر کاشته شوند.
آیکون طراحی خط رویش در کاشت مو به روش fut
5
طراحی خط رویش به صورتی که طبیعی ترین حالت ممکن را بر صورت افراد داشته باشد.
آیکون ایجاد برش در کاشت مو به روش fut
6
ایجاد برش هایی با عمق حدود ۵ میلیمتر و پهنای حدود ۲ میلیمتر.
آیکون کاشت گرافت در کاشت مو به روش fut
7
کاشت گرافت ها در نواحی که نیاز است در آنها مو رویش پیدا نماید.

مراقبت های قبل از کاشت مو به روش FUT

باید دانست که این مراقبت ها در برخی از افراد می تواند متفاوت از سایر افراد باشد. این مراقبت ها توسط پزشک متخصص به فرد هشدار داده می شود، اما به طور کلی، مهم ترین این مراقبت ها در تمامی روش ها (مزوتراپی مو، کاشت مو به روش FIT، و... ) مشابه به هم می باشند. این مراقبت ها به شرح زیر است:
آیکون عدم استفاده از دخانیات در  fut کاشت مو به روش
خودداری کردن از مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و ...).
آیکون خودداری کردن از نوشیدنی الکلی در کاشت مو به روش fut
خودداری کردن از مصرف نوشیدنی هایی که حاوی الکل می باشند.
آیکون عدم استفاده از ویتامین B و E در کاشت مو به روش fut
عدم استفاده از ویتامین B و E.
آیکون عدم استفاده از ایبو پرفن ها و آسپرین ها در کاشت مو به روش fut
عدم استفاده از برخی از داروها مانند ایپوبرفن ها و آسپیرین ها.
در صورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما پزشک متخصص پوست و مو را قبل از تصمیم گیری در مورد کاشت مو، مطلع سازید.
˃ ˂
FUT دوران نقاهت کاشت مو به روش


دوران نقاهت کاشت مو به روش FUT

بعد از کاشت به روش FUT به این دلیل که در پشت سر فرد، در ناحیه ی اهدا کننده، برشی زده می شود باید مراقبت های لازم را در راستای بهبودی این ناحیه و هم چنین نواحی که گرافت ها در آنها کاشته شده اند انجام داد. بهتر است فرد بعد از کاشت تا چند روز استراحت نماید و از فعالیت های جسمانی دوری نماید. لازم به ذکر است که این دوران نقاهت می تواند در افراد متفاوت بسته به نوع جراحی و شرایط جسمانی فرد متفاوت باشد، اما معمولا حدود ۳ تا ۶ روز است.
FUTتعداد و زمان جلسات برای کاشت مو به روش


تعداد و زمان جلسات برای کاشت مو به روش FUT

زمان جلسه ی کاشت مو در این روش کاملا بستگی به تعداد واحد های انتقالی از ناحیه ی بانک مو به نواحی مورد نظر دارد، در نتیجه نمی توان زمان خاصی برای آن در نظر گرفت. به طور کلی تعداد جلسات و زمان جلسه ی کاشت مو می تواند در هر فرد متفاوت باشد. البته در اکثر موارد، این کاشت مو در یک جلسه، قابل انجام است.

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FUT

مراقبت های بعد از درمان به روش FUT بدون شک از مهم ترین مواردی است که باید به آن اهمیت داده شود تا روند بهبودی بعد از عمل بدون مشکل طی شود. باید گفت که مراقبت های بعد از این جراحی به نسبت بیشتر از روش های دیگر می باشد.

موارد زیر از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشت.

FUTمراقبت های بعد از کاشت مو به روش
X دقت در عدم اصابت شیء به ناحیه کاشت شده در سر

X دقت در عدم خوردن سر به جایی (به عنوان مثال، در زمان پیاده و سوار خودرو شدن)

X عدم استفاده از انواع دخانیات.

X حذف فعالیت های جسمانی در روز های اولیه بعد از کاشت مو.

X نداشتن رابطه ی جنسی.

X بلند نکردن اجسام سنگین.

X حضور نداشتن در اتاق های سونا و بخار.

X پرهیز از استعمال دخانیات.

X قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید.
FUTمزایای کاشت مو به روش


مزایای کاشت مو به روش FUT

تعداد زیادی فولیکول می تواند در یک مرحله از عمل کاشت مو به روش FUT به قسمت های مورد نیاز انتقال داده شود.

واگذاری مو در این روش نسبت به روش های دیگر بهتر انجام می شود.

بعد از کاشت، رشد مو ها به صورت کاملا طبیعی صورت خواهد گرفت.

هزینه ی کمتر این روش به نسبت روش هایی مانند FIT.

مهم ترین مزیت کاشت مو به روش FUT چیست؟

در این روش به این دلیل که از یک برش خطی در پشت سر به عنوان بانک مو استفاده می شود، می توان برداشت های بیشتر از فولیکول های مو داشت و در نهایت آنها را به نواحی مورد نظر پیوند داد که این مورد می تواند برای تیم کاشت، نسبت به شرایط فرد حائز اهمیت باشد. بدین ترتیب، می توان به تراکم مو بهتر و بیشتری دست یافت.

در این روش از کدام قسمت های بدن برای پیوند مو استفاده می شود؟

در این روش از موهای موجود در پشت سر فرد استفاده شده و پیوند در نواحی دیگر صورت می گیرد، از این روش در کاشت ریش و سبیل و همچنین کاشت ابرو نیز استفاده می شود که در نتیجه به رویش طبیعی مو منجر خواهد شد.

آیا کاشت مو به روش FUT همراه با درد است؟


آیا کاشت مو به روش FUT همراه با درد است؟
این روش کاشت مو، بدون بیهوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می شود که در اکثر موارد، این بی‌حسی موضعی، باعث می شود فرد درد خاصی احساس نکند. البته در کاشت مو به روش FUT، گرفت های مو، به صورت یک برش و نوار خطی، از پشت سر برداشته شده و در مقایسه، این روش نسبت به روش های دیگر که در آنها برشی در سر ایجاد نمی شود دارای درد بیشتری است. ایجاد برش خطی و بعد از آن بخیه زدن در آن نواحی می تواند برای افراد، همراه درد باشد. باید دانست که این درد در حدی نیست که از حد توان و تحمل فرد بیشتر باشد.

کاشت مو به روش FUT برای چه افرادی مناسب است؟


کاشت مو به روش FUT برای چه افرادی مناسب است؟
کاشت مو به روش FUT برای افرادی مناسب است که بر جای ماندن آثار خط ناشی از برش برداشت فولیکول های مو، برای آنها اهمیتی نداشته باشد. معمولا افرادی که تمایل به کوتاه کردن زیاد موی سر خود دارند استفاده از این روش را برای خود مناسب نمی بینند. اما این روش، به داشتن تراکم بیشتر در ناحیه کاشت مو کمک شایانی می کند.

آیا موهای منطقه ی اهدا کننده رشد می کند؟


آیا موهای منطقه ی اهدا کننده  رشد می کند؟
بعد از برداشتن نوار پوست پشت سر، دو طرف محل برش با بخیه به هم دوخته می شود. بعد از گذشت دوران بهبود، تنها اثری که از این برداشت در پشت سر باقی می ماند، خط نازک صورتی رنگی است که در اکثر موارد کاملا زیر موها پنهان می شود. به دلیل بخیه شدن محل برش، و دوخته شدن لب به لب ناحیه، پوست سر بعد از مدتی، محل برداشت را جبران نموده و به جز همان خط بسیار نازک، در تمامی نواحی پشت سر، رشد مو به طور طبیعی ادامه می یابد.
˃ ˂
به هر حال، لازم است قبل از اقدام برای کاشت مو به روش FUT از پزشک متخصص درخواست نمایید تا شما را نسبت به روال رشد موها مطلع سازد.

تفاوت دو روش کاشت FUT و FIT

در هر دو این روش ها برداشت فولیکول ها از ناحیه ی پشت سر انجام می شود و بعد از آن، این فولیکول ها به نقاط مورد نظر پیوند داده می شوند. اما تفاوت اصلی در نحوه ی برداشت می باشد؛ در روش FUT این برداشت به صورت ایجاد یک برش بر منطقه ی پشت مو صورت می گیرد که بعد از آن، تکنسین های کاشت مو، این برش را به تکه های کوچک حاوی فولیکول مو، تقسیم می کنند (cutting). بعد از کاشت نیز تنها یک خط بسیار نازک صورتی رنگ، در پشت سر باقی می ماند که با بلند شدن موهای پشت سر، کاملا پوشیده می شود.
ولی در کاشت مو به روشFIT این برداشت به صورت دانه دانه، با دستگاه پانچ مخصوص صورت می گیرد و بعد از اتمام کاشت، تقریبا هیچ آثاری از این برداشت در ناحیه ی اهدا کننده ی مو باقی نخواهد ماند. وجود این خاصیت توانسته سبب محبوبیت این متد در میان افراد شود.
عکس گرافیکی-تفاوت دو روش کاشت FUT و FIT

آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است؟

بزرگترین دغدغه ی افراد این است که بعد از کاشت مو، دچار ریزش موها در مناطقی که کاشت در آنها صورت گرفته، شوند. در خصوص این ریزش ها باید گفت که موهای کاشته شده بعد از گذشت 2 تا 3 هفته، تقریبا به صورت کامل ریزش پیدا خواهند کرد و رشد آنها را بعد از 3 تا 4 ماه شاهد خواهیم بود. در نتیجه، به هنگام مشاهده ی ریزش موها بعد از کاشت اولیه، نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد. نتیجه ی این کاشت، در ماه های آتی بر موها و رشد آن به صورت طبیعی دیده خواهد شد. برای رسیدن به نتیجه نهایی کاشت مو، باید حدود ۹ ماه تا یک سال صبر کرد.
آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است ؟

کاشت مو به روش FUT در کدام نقاط سر انجام می شود؟

منطقه ی اهدا کننده ی فولیکول ها و واحد های گرفت در کاشت مو به روش FUT، منطقه ی پشت سر می باشد. به این منطقه به اصطلاح منطقه ی اهدا کننده ی فولیکول های مو (donor area) و یا بانک مو گفته می شود که از گرافت های موجود در این قسمت برای پیوند در نواحی دیگر سر استفاده می شود، این پیوند در موهای سر، در ریش و سبیل و در ابرو صورت می گیرد و سبب رشد موها به صورت طبیعی خواهد شد.
پیوند مو در ریش و سبیل به روش fut
پیوند در موهای سر به روش fut
پیوند مو در ابرو به روش fut

در صورت تاثیر نگرفتن از این روش می شود از یک روش کاشت موی دیگر استفاده کرد؟

در صورت تاثیر نگرفتن از این روش می شود از یک روش کاشت موی دیگر استفاده کرد؟
روش برداشت مو، می تواند در تراکم موهای کاشته شده اثر داشته باشد، اما عموما اثر خاصی در تأثیر عمل کاشت، و رشد موهای کاشت شده ندارد. هم چنین، انتخاب روش مناسب برای کاشت مو، صرفا پس از معاینه پزشک متخصص، و بررسی بانک مو، مشخص می شود، بنا بر این، نمی توان به طور قطع گفت که با تغییر روش کاشت، تراکم یا رشد موها تغییر می کند یا خیر.

هزینه ی کاشت مو به روش FUT

هزینه ی کاشت مو به روش FUT نیز مانند روش FIT، وابسته به تعداد گرفت های کاشت شده و تعداد جلسات مورد نیاز است. تشخیص و ارائه ی درست هزینه کاشت مو به هر روشی، صرفا وابسته به معاینه و تشخیص پزشک متخصص و مشاوره کاشت مو بستگی دارد، بنا براین، نمی توان یک هزینه ثابت برای همه کاشت ها در نظر گرفت.

دیدگاه‌ها

(1) زهره شمشیرگران 1399-05-10 23:33
امتیاز این نظر: 0

سلام دوستان پیشنهاد میکنم حتما یک بار به این کیلینیک سر بزنید واقعا عالی هستن عالی

(2) ایت سرمدزاده 1399-07-07 13:17
امتیاز این نظر: -1

سلام من اف ای تی میخواستم ولی با نظر کارشناسان شما ترکیبی انجام شد اما دوستم جای دیگه اف ای تی کرد اون الان خیلی پشیمونه و موهای منو میبینه حصرت میخوره هفته ی دیگه میارمش جلوه ماندگار کاشت کنه ممنونم از شما

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

2 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار