شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

بهترین راه درمان قطعی منافذ باز پوست صورتمنافذ پوستی روی سطح پوست تمام بدن وجود دارند. این منافذ عملکرد مهمی انجام می‌دهند، اما وجود منافذ بزرگ روی پوست صورت ممکن است زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل افراد بسیاری به دنبال پیدا کردن راهی

بهترین راه درمان قطعی منافذ باز پوست صورت

برای کوچکتر کردن این منافذ و افزایش زیبایی و صافی پوست صورت خود هستند. منافذ پوست صورت بیشتر در نواحی بینی و پیشانی دیده می‌شوند. روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان کاری کرد که منافذ کمتر نمایان باشند. برای یافتن روش‌های ایمن و موثر برای مراقبت از منافذ پوست و آشنایی با راه‌های درمان قطعی منافذ باز پوست صورت تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کوچکتر جلوه دادن منافذ پوست

هیچ راهی برای تغییر اندازه منافذ وجود ندارد. هیچ محصول مراقبت از پوست در جهان وجود ندارد که بتواند ساختار واقعی منافذ پوست شما را تغییر دهد. این بدان معنا نیست که محصولات و روش‌هایی که تحت عنوان درمان قطعی منافذ باز پوست صورت ارائه می‌شوند بی فایده هستند. اگرچه این محصولات و روش‌ها اندازه منافذ را تغییر نمی‌دهند، اما می‌توانند ظاهر منافذ را کوچکتر نشان دهند. درواقع آنها با لایه برداری پوست، سلول‌های مرده پوست و چربی را از منافذ پاک می‌کنند و باعث می‌شوند سطح پوست روشنتر، صافتر و نرم‌تر به نظر برسد. بزرگترین فایده این محصولات و یا روش‌ها پاکسازی منافذ از انسداد است. وقتی منافذ پوست شما پر از روغن و بقایای سلولی باشد، می‌تواند دهانه منافذ را کش داده و باعث شود منافذ بسیار بزرگتر به نظر برسند.


عوامل موثر بر اندازه منافذ پوست

عوامل موثر بر اندازه منافذ پوست

اندازه منافذ تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می‌شود. برخی از افراد دارای منافذ کوچکی در پوست خود هستند در حالی که در برخی افراد دیگر این منافذ بزرگ به نظر می‌رسند. از طرف دیگر، با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. این اثر افتادگی می‌تواند باعث بزرگ تر نشان دادن منافذ شود. آسیب ناشی از نور خورشید نیز می‌تواند اندازه منافذ را افزایش دهد. منافذ در واقع نقش مهمی در سلامت پوست شما ایفا می‌کنند. آنها اجازه می‌دهند سبوم (Sebum)، که یک نوع چربی برای جلوگیری از خشک شدن پوست است، از غدد چربی به سطح پوست برسد. بنابراین، در صورتی که منافذ پوست به طور کامل بسته شوند، پوست کاملاً خشک می‌شود. بنابراین هدف در روش‌های درمان قطعی منافذ باز پوست صورت کوچک تر جلوه دادن این منافذ است نه بستن آنها.


روش‌های بهبود منافذ باز پوست صورت

روش‌ها و محصولات مختلفی برای بهبود و کاهش ظاهر منافذ وجود دارند اما این روش‌ها و محصولات باید با توجه به نوع پوست و اندازه منافذ پوست صورت شما انتخاب شود تا آسیبی به پوست وارد نشود. بنابراین بهترین کار این است که به یک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید. پزشک ممکن است برحسب نوع پوست و شرایط هر فرد، روش‌های مختلفی را به عنوان درمان قطعی منافذ باز پوست صورت پیشنهاد بدهد. در ادامه برخی از این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.


درمان با لیزر (Laser treatment)

درمان با لیزر (Laser treatment)

یکی از روشهای جوان سازی پوست صورت، لیزر تراپی یا درمان لیزری است. این روش درمانی، به دلیل همه کاره بودن، محبوبیت زیادی در موارد مربوط به پوست و زیبایی به دست آورده است و از طریق افزایش تولید کلاژن در پوست عمل می‌کند. استفاده از لیزر می‌تواند روی ظاهر منافذ تاثیر گذاشته و اندازه آنها را کاهش دهد و به ویژه در درمان منافذ ناشی از افزایش سن موثر است. این تکنیک از پالس‌های نور بسیار هدفمند برای تحریک تولید کلاژن، شادابی رنگ پوست و کاهش هایپرپیگمانتاسیون (تیره‌تر شدن پوست در برخی نواحی) استفاده می‌کند.


درمان لیزری چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه‌های لیزر با کاهش قرمزی، بهبود بافت پوست و افزایش استحکام، به کاهش انواع مشکلات پوستی که توجه به منافذ را جلب می‌کند، کمک می‌کنند. به این ترتیب این روش می‌تواند یکی از روش‌های موثر برای درمان قطعی منافذ باز پوست صورت به شمار رود. دستگاه‌های فتودینامیک تراپی به طور معمول، همراه با محلول‌های موضعی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها یک نور گرم و شدید به صورت می‌تابانند و سبب می‌شوند که محلول موضعی فعال شده و باعث کاهش اندازه غدد چربی پوست صورت شود و بدین ترتیب از تشکیل منافذ مسدود و برجسته جلوگیری می‌کند. این روش زمان کمی نیاز دارد و نسبتاً ملایم است، با این حال لازم است که پس از آن مراقبت‌های مورد نیاز پوست انجام شود.


لایه برداری شیمیایی (Chemical Peeling)

لایه برداری شیمیایی (Chemical Peeling)

مانند روش درمان لیزری، لایه برداری شیمیایی نیز به عنوان یکی از روش‌های درمان قطعی منافذ باز پوست صورت مورد توجه بسیاری از افراد است. لایه بردارهای شیمیایی به از بین بردن پوست مرده و پاکسازی سبوم کمک می‌کنند و باعث افزایش تولید کلاژن و سفت شدن پوست می‌شوند. لایه برداری شیمیایی یک لایه برداری عمیق است که می‌تواند همه آلودگی‌ها را از منافذ پوست پاک کرده، سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد و در نتیجه پوستی جوان‌تر، درخشان‌تر با چین و چروک کمتر و هم چنین با کاهش ظاهر منافذ بزرگ ایجاد کند.


نحوه استفاده از لایه بردارهای شیمیایی

بیشتر لایه بردارهای شیمیایی فقط یک یا دو بار در هفته استفاده می‌شوند، زیرا اگر از آنها بیشتر استفاده کنید، ممکن است پوست را خشک کنند. معمولا یک لایه نازک روی پوست کشیده می‌شود و پس از مدت زمان مشخصی، با آب گرم شسته شده و صورت با یک حوله یا دستمال تمیز خشک می‌شود. لایه برداری با اسید هیالورونیک می‌تواند به تنظیم تولید سبوم کمک کند و لایه برداری با اسید سالیسیلیک باعث رشد سلول‌های جدید پوست می‌شود تا جایگزین سلول‌های قدیمی و آسیب دیده شود. بهتر است از این لایه بردارها در حد اعتدال استفاده کنید، زیرا با گذشت زمان می‌توانند پوست شما را در برابر آفتاب سوختگی حساس‌تر کنند.


فواید کلی لایه برداری شیمیایی

فواید کلی لایه برداری شیمیایی

پیلینگ شیمیایی معمولی فواید بیشماری دارد. از آن جایی که این روش سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد، می‌تواند موجب تحریک رشد سلول‌های جدید و سالم شود تا پوست شما در بهترین حالت ظاهر شود. برخی از فواید دیگر لایه برداری شیمیایی عبارتند از:

 • خطوط و چین و چروک‌های ریز را کاهش می‌دهد.
 • ظاهر لکه‌های پیری را کاهش می‌دهد.
 • رنگ کلی پوست را بهبود می‌بخشد.
 • زبری را از بین می‌برد بنابراین پوست صاف‌تر می‌شود.
 • رنگ ناشی از آسیب نور خورشید را کاهش می‌دهد.
 • التهاب را کاهش می‌دهد.
 • با کاهش چربی و رفع انسداد منافذ به رفع آکنه کمک می‌کند.
 • ظاهر زخم‌ها را کاهش می‌دهد.

روش میکرونیدلینگ (Microneedling)

میکرونیدلینگ نیز یکی دیگر از درمان‌های پیشرفته است که به سرکوب سبوم کمک می‌کند و هم چنین ظاهر اندازه منافذ باز را کاهش می‌دهد و می‌تواند روش موثری برای درمان قطعی منافذ باز پوست صورت محسوب شود. این روش توسط ابزارهایی به نام درمارولر، درماپن و درما استمپ انجام می‌شود. به طور معمول استفاده از درمارولر رایج‌تر است. این وسیله حاوی سوزن‌های بسیار ریزی است که با چرخاندن آن روی پوست صورت فرو می‌روند. هر سوزن بسیار ظریف است و زخم ایجاد شده توسط آنها کوچک است و ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشود. درمان به چند جلسه تقسیم می‌شود که در طول یک ماه یا بیشتر انجام می‌شود. در مدت تقریباً شش هفته پس از شروع، پوست صاف و درخشان‌تر خواهد شد.

میکرونیدلینگ چگونه عمل می‌کند؟

میکرونیدلینگ چگونه عمل می کند؟

این روش، یک روش پوستی غیر تهاجمی است که به عنوان درمان القایی کلاژن نیز شناخته می‌شود. وقتی درمارولر روی پوست با منافذ غلتیده می‌شود، سوزن‌ها با ایجاد زخم‌های کوچک باعث آسیب و شکستن پوست می‌شوند که در نتیجه هجوم خون به این نواحی اتفاق افتاده و موجب می‌شود که مواد مغذی ضروری و عوامل محرک رشد به این نواحی رسانده شود. این اتفاق باعث شروع سیستم درمانی بدن و تولید پروتئین‌های ضروری پوست مانند کلاژن و الاستین می‌شود. سلول‌های قدیمی پوست از بین رفته و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شود و به این ترتیب پوست تولید شده صاف و بدون منافذ به نظر می‌رسد. تاثیر میکرونیدلینگ بر جای جوش نیز یکی از مواردی است که موجب می‌شود این روش بسیار پرکاربرد باشد.

روش میکرودرم (میکرودرم ابریژن Microdermabrasion)

میکرودرم یک روش درمانی غیرجراحی است که لایه‌های بالایی پوست صورت را به سطح رسانده و لایه برداری می‌کند. در این روش، پوست با استفاده از کریستال‌های ظریف و ریز به آرامی ماساژ داده می‌شود که باعث از بین رفتن سلول‌های آسیب دیده، کدر و مرده پوست می‌شود. این کریستال‌ها از جنس اکسید آلومینیوم بوده و بسیار در درمان تأثیر گذار است. در نتیجه، پوست جوان‌تر، صاف‌تر و درخشان‌تر خواهد شد و این بدان معناست که منافذ بزرگ کوچک‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسند. علاوه بر این، درمان‌های منظم می‌تواند گردش سلولی پوست را تقویت کند، که سبب می‌شود پوستی قوی‌تر و سفت‌تر ایجاد کند. این روش، علاوه بر کوچک شدن منافذ بزرگ شده می‌تواند برای درمان موارد زیر نیز مورد استفاده قرار گیرد:

 • آسیب ناشی از آفتاب
 • هایپرپیگمانتاسیون
 • بافت ناهموار پوست
 • چین و چروک
 • جای جوش

روش میکرودرم، یکی از روش‌های اصلی پاکسازی پوست نیز می‌باشد.


مراقبت‌های بعد از انجام میکرودرم

مراقبت های بعد از انجام میکرودرم

روش میکرودرم روش مناسبی برای پاکسازی پوست و لایه برداری می باشد. پس از انجام این روش، هنگام بیرون رفتن از خانه، حتماً از کرم ضد آفتاب و کلاه برای سایه انداختن روی پوست خود استفاده کنید، زیرا پوست پس از این درمان به اشعه ماوراء بنفش خورشید حساس‌تر خواهد شد.


استفاده از روش FRF یا آر اف فرکشنال (دستگاه ویواس)

ویواس یکی از جدیدترین دستگاه‌ها برای روش آر اف فرکشنال است. این دستگاه با استفاده از حسگر هوشمند، اطلاعات لازم برای تنظیم دستگاه را به دست می‌آورد و بر این اساس، سرعت، قدرت و عمق نفوذ را تشخیص می‌دهد. استفاده از این دستگاه باعث لیفت و بالا کشیده شدن پوست، بسته شدن منافذ پوست، روشن‌تر شدن پوست و جوانسازی پوست می‌گردد. آر اف فرکشنال از تابش‌های مقطعی نور لیزر، همراه فرو رفتن سوزن‌های بسیار ظریف (شبیه روش میکرونیدلینگ) بهره می‌برد. روش استفاده شده در این دستگاه، آخرین نسل از روش‌های میکرونیدلینگ ادغام شده با لیزر است که بسیار کارآمد بوده و «معجزه‌ی قرن» نام گرفته است. این روش نیز برای بستن منافذ پوست و جوانسازی بسیار تأثیر گذار و پرطرفدار است.


مراقبت‌های خانگی برای کاهش ظاهر منافذ

 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی میوه و سبزیجات کافی است.
 • از خوردن غذاهایی که شاخص قند خون بالایی دارند خودداری کنید.
 • برای تمیز نگه داشتن منافذ، دوبار در روز از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید.
 • با لایه برداری منظم، پوست مرده را از بین ببرید.
 • با پاکسازی عمیق منافذ، حداقل یک بار در ماه آنها را پاک نگه دارید.
 • همیشه به یاد داشته باشید که قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.
 • برای شستن صورت خود به جای آب گرم از آب ولرم استفاده کنید.
 • جوش‌ها را فشار ندهید.

منبع : healthline


دیدگاه‌ها

(1) Sevda Hosseini 1401-02-05 19:21
امتیاز این نظر: +2

خیلی توضیحات مختصر و جامع و مفیدی بود. استفاده کردم
ممنونمم

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

4 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار