شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱


میکروپیگمنتیشن ابرو چیست؟

میکروپیگمنتیشن ابرو به عنوان آرایشی نیمه دائمی، فرآیندی است که به وسیله ی آن رنگدانه های معدنی توسط سوزن های میکرو به صورت کاملاً طبیعی در زیر اپیدرم (لایه سطحی پوست) در لایه پوستی (لایه دوم پوست) کاشته می شود.

این تکنیک به لحاظ پزشکی پیشرفته است و برای کاربرد نیمه دائمی و ایمن طراحی شده است. میکروپیگمنتیشن جایگزینی بی خطر و طبیعی برای آرایش روزانه است و در طول روز نیز نیاز به تجدید نخواهد داشت.

در واقع میکروپیگمنتیشن ابرو به نوعی، هنرمندی پزشک را می طلبد و در صورت اعمال صحیح توسط پزشک، پرستار یا تکنسین با تجربه، در مقایسه با لوازم آرایش، طبیعی تر و واقعی تر خواهد بود. امروزه رنگدانه های نوع پزشکی و دارویی برای این دسته از کاربرد ها عرضه می شوند.
میکروپیگمنتیشن موی سر برای پر کردن خط شکستگی

انواع میکروپیگمنتیشن


افرادی که به دنبال اصلاح ظاهر ابروهای خود هستند به دنبال روش های مختلفی از جمله کاشت ابرو، تاتوی ابرو و هاشور ابرو می روند. میکروپیگمنتیشن خود یکی از انواع هاشور ابروست. میکروپیگمنتیشن به جز ابرو برای کاربرد های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروپیگمنتیشن خط چشم و خط لب آرایش نیمه دائمی و زیبایی با ظاهر هرچه طبیعی تر ایجاد خواهد کرد.

از میکروپیگمنتیشن بعد از عمل جراحی سینه برای ایجاد بافت آرئولار (Areolar tissue) نیز استفاده می کنند.

همچنین از میکروپیگمنتیشن برای پر کردن خط شکستگی لابه لای موها و یا نواحی کچلی و نیز برای پوشاندن لک های ناشی از بیماری ویتیلیگو (Vitiligo) استفاده می شود.

پیسی، بَرَص، لک و پیس یا ویتیلیگو (Vitiligo) یک اختلال در تولید رنگدانه است که در آن، سلولهایی که رنگدانه تولید می‌کنند در قسمت‌هایی از پوست، صدمه دیده اند، در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

میکروپیگمنتیشن ابرو همان هاشور ابروست؟


میکروپیگمنتیشن ابرو همان هاشور ابروست؟
اصطلاحات هاشور ابرو، تاتو ابرو و میکروپیگمنتیشن اصطلاحات رایجی در بین سالن های زیبایی و کلینیک های پوست و مو است. هاشور ابرو به معنی طراحی و کشیدن خطوطی مانند مو در محل ابرو هاست که برای ترمیم نواحی کم پشت ابرو و یا قرینه سازی ابرو ها از آن کمک می گیرند. هاشور ابرو جایگزینی برای روش های قدیمی و خطرناک تاتو بوده است و ظاهر بهتری ایجاد می کند. هاشور ابرو به دو روش میکرو بلیدینگ و میکروپیگمنتیشن انجام می شود. پس در واقع می توان گفت میکروپیگمنتیشن نوعی از هاشور ابروست.

نحوه انجام میکروپیگمنتیشن ابرو


نحوه انجام میکروپیگمنتیشن ابرو
میکروپیگمنتیشن ابرو معمولاً در دو یا سه جلسه انجام می شود. ابتدا یک طرح اولیه روی صورت بیمار زده می شود تا در مورد مدل و رنگ آن برای رسیدن به ابروی نهایی از بیمار نظرخواهی شود. مرحله ترمیم که مرحله‌ی دوم است را با فاصله‌ی ۳۰ تا 45 روزه انجام می دهند و رنگ ابرو را بهبود می بخشند. معمولاً مراحل بعدی زمانی انجام می شود که بیمار، درخواست ابروی پر رنگ تری را داشته باشد.
˃ ˂
تفاوت میکروپیگمنتیشن ابرو با تاتو

تفاوت میکروپیگمنتیشن ابرو با تاتو


بسیاری از مردم میکروپیگمنتیشن ابرو را همان تاتوی بهداشتی می دانند. در واقع روند اعمال میکروپیگمنتیشن همانند تاتوی ابرو است به طوری که رنگدانه ها درون پوست جاسازی می شوند. اما، در نتایج این دو روش تفاوت هایی وجود دارد.

میکروپیگمنتیشن را نمی توان با رنگدانه های پایه فلزی انجام داد زیرا سمی هستند و مهاجرت رنگدانه بین لایه های پوستی را سبب می شوند و یا حتی ممکن است نقطه و لک ایجاد کنند. ضمناً ابزارهایی که برای تاتو و هاشور استفاده می شوند متفاوت است. مثلاً برای تاتو، سوزن ها وارد لایه های عمیق تری از پوست می شوند، در نتیجه رنگ های سردی مانند خاکستری، آبی یا خطوط بنفش را شاهد خواهیم بود. میکروپیگمنتیشن می تواند خطوطی مثل موی طبیعی داشته باشد و ابروی سه بعدی ایجاد کند.

مدت زمان دوام میکروپیگمنتیشن ابرو


میکروپیگمنتیشن بین 6 ماه تا 3 سال بر پوست ماندگاری دارد و البته طول مدت ماندگاری آن متأثر از عوامل مختلفی خواهد بود که بخشی از آنها مربوط به مرحله انجام و کیفیت کار است و بخشی از آن مربوط به مراقبت هایی است که از سوی خود فرد باید انجام گیرد. مساله‌ی مهمی که در انجام کلیه عمل های زیبایی مانند تاتو، کاشت مو و ... وجود دارد کیفیت کار و تخصص و تبحر فرد انجام دهنده است.

نوع اجرا، شرایط آب و هوایی محل زندگی، جنس پوست فرد و میزان چربی آن، نوع رنگدانه هایی که مورد استفاده قرار می گیرد و دور بودن از پرتو ماوراء بنفش خورشید از جمله عوامل موثر در ماندگاری میکروپیگمنتیشن هستند. جنس پوست بیمار از نظر چرب یا خشک بودن نیز در ماندگاری میکروپیگمنتیشن بسیار مهم است. در افراد با پوست چرب، گیرایی رنگ کمتر است. در یک میکروپیگمنتیشن خوب و حرفه ای، لازم است متخصصی که عمل را انجام می دهد، از پیگمنت (pigment، رنگدانه) های اصل و با کیفیت برای این کار استفاده نماید. محصولات کشورهای اسپانیا و امریکا، جزو محصولات خوب برای این عمل هستند.

مراقبت بعد از میکروپیگمنتیشن


انواع خدمات پوست و زیبایی تا مدتی پس از انجام نیازمند مراقبتهای ویژه هستند. میکروپیگمنتیشن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

آیکون تمیز نگه داشتن محل میکروپیگمنتیشن
پس از انجام میکروپیگمنتیشن لازم است محل را تمیز و مرطوب نگه دارید. این مراقبت ساده از ایجاد عفونت جلوگیری می کند.
آیکون رطوبت رسانی محل میکروپیگمنتیشن
دو تا سه بار در روز باید با صابون ملایم ضد باکتری محل را پاکسازی کنید و با مرطوب کننده ای که پزشک تجویز می کند، 4 تا 5 بار محل میکروپیگمنتیشن را رطوبت رسانی نمایید.
آیکون درو بودن از خورشید بعد از انجام میکروپیگمنتیشن
دور بودن از نور خورشد و تابش نور ماوراء بنفش نیز مسأله‌ی بسیار مهمی است. از کلاه نقاب دار و عینک آفتابی بزرگی که ابروها را بپوشاند استفاده کنید و پس از چند روز که جای میکروپیگمنتیشن ترمیم می شود همواره از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید. اینکار باعث عدم تغییر رنگ ابروی میکروپیگمنتیشن می شود.
آیکون استفاده از مواد آرایشی بعد از انجام میکروپیگمنتیشن
استفاده از مواد آرایشی سه روز پس از انجام میکروپیگمنتیشن مجاز خواهد بود. سعی کنید از لوازم آرایش نو استفاده کنید زیرا ممکن است در لوازم قدیمی باکتری وجود داشته باشد. تا زمان ترمیم شدن کامل استفاده از لوازم آرایش قدیمی ممنوع است.

میکروپیگمنتیشن ابرو برای چه افرادی مناسب است؟


میکروپیگمنتیشن ابرو برای افرادی که دارای ابروهای کم رنگ، پراکنده و کم پشت هستند مناسب است، به خوبی می توان با این روش ظاهر بسیار زیباتری را ایجاد کرد. ابرو ها بخش مهمی در صورت هستند و بخش زیادی از انتقال احساسات توسط ابرو ها انجام می شود. با داشتن ابرو های پر تر و بلند تر می توانید ظاهر جوان تری داشته باشید.

ضمناً با این نوع از آرایش نیمه دائمی، به راحتی می تواند شنا کنید، ورزش کنید و صورت خود را بدون نگرانی از دست رفتن آرایش ابرو، پاک کنید.

روش میکروپیگمنتیشن برای آقایانی که ابروهای کم پشت و کم‌رنگ دارند نیز مناسب است و ظاهری بسیار طبیعی ایجاد خواهد کرد. اگر میکروپیگمنتیشن به روش صحیح و با دقت انجام شود کسی نمی تواند تفاوت آن را با ابروی طبیعی روی صورت آقایان تشخیص دهد.


در چه مواردی میکروپیگمنتیشن انجام نشود؟

در چه مواردی میکروپیگمنتیشن انجام نشود


افرادی که دچار بیماری های مزمن آلرژیک و یا بیماری های خود ایمنی پوستی که منجر به واکنش های آلرژی می شود نباید از روش هایی استفاده کنند که در آن ماده ای خارجی وارد پوست شود.

پیش از انجام هر گونه خدمات زیبایی از جمله ميكروپيگمنتيشن از قبل در مورد سوابق بیماری های خود با متخصص صحبت کنید.


روش پاک کردن میکروپیگمنتیشن

روش پاك كردن ميكروپيگمنتيشن


گاهی پیش می آید که افراد تصمیم به پاک کردن تاتو یا ميكروپيگمنتيشن می گیرند. در مورد ميكروپيگمنتيشن باید گفت که به مرور زمان رنگ آن کمتر خواهد شد. به همین دلیل اگر به تازگی این کار را انجام داده اید، ممکن است با گذشت زمان از پاک کردن آن منصرف شوید.

برای پاک کردن ميكروپيگمنتيشن استفاده از محلول پاک کننده (remover) پیشنهاد می شود. پاک کردن و محلول پاک کننده مناسب، توسط کسی که ميكروپيگمنتيشن انجام می دهد، ارائه می شود.


آیا میکروپیگمنتیشن درد دارد

آیا میکرو پیگمنتیشن درد دارد؟


برای انجام میکروپیگمنتیشن ابرو حدود نیم ساعت پیش از شروع کار از کرم های بی حس کننده به صورت موضعی استفاده می شود و درد آزار دهنده ای برای بیمار ایجاد نخواهد شد.


آیا میکروپیگمنتیشن عوارض دارد؟


میکروپیگمنتیشن ابرو پس از اعمال، نیاز به مراقبت هایی دارد. برای دست یابی به بهترین نتیجه باید رعایت نکاتی را مورد توجه قرار داد. اگر مراقبت های پس از میکروپیگمنتیشن به دقت رعایت شود و درمان به خوبی صورت گیرد، نیاز به ترمیم در آینده بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

مدت درمان پس از میکروپیگمنتیشن بین 4 تا 7 روز طول می کشد. رنگدانه ها به صورت مایع وارد پوست شده و مثل پودر خشک می شوند. پس از گذشت این مدت، رنگ تا 40% روشن تر خواهد شد و نیاز به جلسه ی دیگری وجود دارد و در نهایت ظاهر بسیار طبیعی تر خواهد شد.
آرایش دائمی ابرو با روش میکروپیگمنتیشن

مزیت استفاده از میکروپیگمنتیشن


مقصود از انجام میکروپیگمنتیشن ابرو به عنوان آرایش دائمی، ایجاد ظاهری زیبا حتی پس از ساعت ها خواب طولانی و صرفه جویی در وقت و انرژی برای آراستگی است. در صورت انجام میکروپیگمنتیشن دیگر لازم نیست وقت زیادی از روز خود را صرف آرایش و ترمیم نواقص ابروها کنید.

اگر از مدل های ابروی خود خسته شده و به دنبال ایجاد تنوعی برای زیبایی بیشتر هستید،

میکروپیگمنتیشن گزینه ی بسیار خوبی برای شماست.

این روش برای افرادی که به دلیل بیماری یا تصادف و جراحت و یا به هر دلیل دیگری فرم طبیعی ابروی خود را از دست داده اند بسیار راهگشا خواهد بود.

قیمت میکروپیگمنتیشن ابرو


عوامل مختلفی از جمله کیفیت کار، تخصص و تجربه، نوع دستگاه، نوع رنگدانه های به کار گرفته شده، طراحی و غیره تعیین کننده ی قیمت میکروپیگمنتیشن است.

از آنجا که هدف مهم از انجام میکروپیگمنتیشن به دست آوردن زیبایی هر چه طبیعی تر است، لازم است که مراکز معتبر و افراد حرفه ای دارای مجوز های بهداشتی را برای این کار انتخاب کنید.

چه دیدگاهی دارید؟ آن را به اشتراک بگذارید


امتیاز این مطلب

2 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار