شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

بهترین زمان برای کاشت مووقتی در مورد زمان کاشت مو صحبت می‌کنیم، موارد مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد. یک وقت، در مورد انتخاب زمان مناسب در طول سال صحبت می‌کنیم: بهترین زمان برای کاشت مو چه فصلی از سال است؟ آیا گرمای تابستان یا سرمای زمستان، در کاشت مو اثر دارند یا نه؟

بهترین زمان برای کاشت مو

یک وقت ممکن است در مورد زمان مناسب کاشت مو، برای یک فرد خاص صحبت کنیم، به عنوان مثال: آیا سی سالگی، سن خوبی برای کاشت مو است؟ در چه سنی، عمل کاشت مو، بهترین نتیجه را خواهد داد؟


اهمیت انتخاب زمان مناسب برای کاشت مو

انتخاب یک زمان مناسب برای عمل کاشت مو یک تصمیم مهم است و در کیفیت عمل و موی حاصل، می‌تواند بسیار تعیین کننده و تأثیرگذار باشد. به طور معمول هنگام مراجعه فرد به کلینیک‌های معتبر کاشت، پزشکان متخصص پوست و مو، با بررسی وضعیت سنی، میزان ریزش مو و علت‌هایی که ممکن است موجب ریزش مو شده باشند، و هم چنین زمان لازم برای طی کردن دوره نقاهت و مراقبت‌های پس از عمل، تلاش می‌کنند تا بهترین زمان کاشت مو را با دقت تعیین کرده و به فرد مراجعه کننده پیشنهاد دهند. برای این که بدانید آیا اساسا کاشت برای شما درمان مناسبی است و بهترین زمان برای انجام آن را تعیین کنید باید با یک پزشک متخصص پوست و موی با تجربه مشورت کنید.


از چه زمانی احساس نیاز برای کاشت آغاز می‌شود؟

ریزش مو بیشتر در مردان رخ می‌دهد و دلایل آن می‌تواند به تغییرات هورمونی و هم چنین موارد ژنتیکی و وراثت مربوط شود. به طور معمول طاس شدن یا عقب رفتن خط مو، می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، اما برای مردان در اوایل بیست سالگی این مسأله می‌تواند نگران کننده باشد و به یک درگیری فکری و ذهنی برای آنها تبدیل گردد؛ چرا که نتایج ریزش مو و کم شدن آن تأثیر انکار ناپذیری در زیبایی ظاهری هر فرد دارد. بنابراین مردان جوان‌تر که نگران تأثیرات احتمالی این شرایط در ظاهر و اعتماد به نفس خود هستند، به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای برطرف شدن این موضوع هستند. در این زمان است که فرد، نیاز به تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو، و در موارد خاصی کاشت مو را احساس می‌نماید.


چه زمانی بهترین سن برای کاشت است و پیوند مو مفیدتر خواهد بود؟

چه زمانی بهترین سن برای کاشت است و پیوند مو مفیدتر خواهد بود؟

اگرچه عمل کاشت مو در افراد بالای 18 سال قابل انجام است، اما توصیه می‌شود که تا 25 سالگی و یا حتی تا 35 سالگی این فرایند به تعویق بیفتد. کاشت برای برخی افراد که خیلی جوان هستند مناسب نیست؛ زیرا الگوی ریزش موی آنها ممکن است هنوز به طور کامل مشخص نشده باشد و احتمال این که با گذشت زمان ریزش مو شروع به پیشرفت کند بسیار زیاد خواهد بود. در واقع هنوز سن فرد آن قدر بالا نرفته که با اطمینان بتوان بهترین زمان کاشت مو را برای وی تعیین کرد و عمل را انجام داد. بنا بر این، در صورتی که فرد برای انجام فرایند کاشت اصرار داشته باشد، پس از گذشت زمان ممکن است نیاز به کاشت دوباره و درمان اضافه برای پرکردن قسمت های خالی شده و مرتب کردن خط موها داشته باشد که برای وی هزینه‌های اضافی به دنبال خواهد داشت.


از نظر مراحل ریزش مو، چه زمانی برای کاشت مناسب‌تر است؟

تعیین بهترین زمان کاشت بستگی به مطالعه روند پیشرفت ریزش موهای بیمار دارد. در موارد ریزش سریع مو، گاهی اوقات متخصص پوست و مو می‌تواند از بیمار بخواهد صبر کند تا کمی سرعت ریزش کند شده و الگو مشخص شود. در واقع متخصص باید بتواند الگوی رشد مو را تعیین و با در نظر گرفتن رشد آینده مو، یک خط مو برای فرد طراحی کند. بنابراین الگوی ریزش مو باید تا حدی پیشرفت کرده باشد. کاهش مو در مردان به طور معمول از قسمت مرکزی سر تا جلوی تاج سر پیشروی می‌کند و ممکن است تمامی سر را تحت تاثیر قرار بدهد. بهترین زمان کاشت مو معمولا زمانی انتخاب می‌شود که افراد هنوز موهایی در پشت و کناره‌های سر خود دارند؛ زیرا می‌توان قسمت جلویی و تاج را برای مطابقت با موقعیت، جهت گیری و زاویه دادن فولیکول‌های بومی مو بازسازی کرد.


نتایج کاشت در چه فاصله زمانی پس از کاشت به خوبی خود را نشان می‌دهد؟

نتایج کاشت در چه فاصله زمانی پس از کاشت به خوبی خود را نشان می‌دهد؟

به طور معمول، فولیکول های مو پس از 2 تا 4 هفته پس از پیوند به مرحله استراحت طبیعی می‌روند و موهای کوچک موجود در آنها شروع به ریزش می‌کند. بیدار شدن فولیکول‌ها حدود 3 ماه ممکن است طول بکشد و تا آن زمان فرد رشد موی جدیدی را مشاهده نخواهد کرد. فولیکول‌های جدید بعد از حدود 3 ماه بیدار می‌شوند و رشد موها شروع می‌شود. اما عمده تغییرات، اغلب ۹ ماه تا یک سال بعد از عمل مشاهده می‌شود. این بدان معناست که برای تکمیل مراحل رشد مو بعد از کاشت به حدود یک سال زمان احتیاج است و فرد باید صبور باشد.


نقش مراقبت‌های پس از عمل در انتخاب زمان بندی آن

عامل مهم دیگر برای تعیین بهترین زمان کاشت مو، طول دوره نقاهت و مخصوصاً مراقبت‌های این دوران است. البته برخی از افراد توانایی طبیعی بهبود سریع‌تری دارند. سن بیمار و موارد ژنتیکی نیز فاکتورهای مهمی هستند. علاوه بر این، ممکن است در اثر شرایط خاصی، حتی در برخی روش‌ها مثل کاشت مو به روش FIT، خود فرایند کاشت به دو جلسه احتیاج داشته باشد که باید زمان آن را نیز در نظر گرفت. خوب است که بعد از عمل، چند روز را به استراحت اختصاص دهید. بیماران معمولا مقداری تورم در ناحیه سر و صورت دارند که در طی چند روز خود به خود فروکش می‌کند. هم چنین ممکن است در نواحی اهدا کننده و گیرنده پوست سر نیز احساس کشیدگی کنند، اما به طور کلی، در بسیاری از موارد می‌توان فردای روز عمل کاشت مو و یا دو روز بعد، به کار و روال عادی زندگی برگشت. ولی هیچ گاه نباید مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو را فراموش کرد. استفاده از قلیان، سیگار، مشروبات الکلی، و یا وارد شدن ضربه به محل کاشت، رفتن به استخر، سونا یا جکوزی، به راحتی می‌توانند اثر نامطلوب در نتیجه‌ی کاشت مو داشته باشند.


در نظر گرفتن مدت زمان بهبودی پس از کاشت به روش‌های مختلف

در نظر گرفتن مدت زمان بهبودی پس از کاشت به روش های مختلف

اگرچه تراکم موی کاشته شده در روش FUT بیشتر از روش FIT است اما در این روش به دلیل برش پوست سر، طول دوره نقاهت بیشتر از روش‌های دیگر مثل FIT است. حتی با استفاده از FIT به شما توصیه می‌شود که برای ۳ تا ۵ روز از زمان بهبودی برنامه ریزی کنید. سر شما با نقاط ریز قرمز پوشیده شده و از آنجا که فولیکول‌های مو خارج و دوباره وارد می‌شوند، ممکن است تورم کمی وجود داشته باشد.


بیشترین تراکم در کوتاه‌ترین زمان

کاشت مو به روش BHT نسبت به روش‌های دیگر تراکم بیشتری را به ارمغان می‌آورد. در این روش از موهای قسمت‌های دیگر بدن مثل سینه نیز می‌توان برای کاشت استفاده کرد. اما تشخیص این که می‌توان از این روش برای یک فرد استفاده کرد یا خیر، بر عهده‌ی متخصص پوست و مو می‌باشد.


آیا فصل و تغییرات آب و هوا روی انتخاب زمان کاشت مهم هستند؟

به طور کلی، کاشت مو فصل خاصی ندارد و روش‌های نوین و علمی کاشت مو، طوری هستند که در تمام شرایط آب و هوایی، می‌توان بهترین نتیجه را از آنها گرفت. اما در تابستان، باید مراقب تعرق زیاد یا تابش شدید نور آفتاب باشید تا در نتیجه کاشت، اثری نداشته باشد.


مقیاس همیلتون-نوروود (Hamilton-Norwood scale) برای تعیین زمان مناسب کاشت

مقیاس همیلتون-نوروود برای تعیین زمان مناسب کاشت

پزشکان و متخصصان از مقیاس همیلتون-نوروود نیز برای تعیین مرحله ریزش مو و بهترین زمان کاشت مو استفاده می‌کنند. مقیاس همیلتون-نوروود نمایشی بصری از مراحل ریزش مو است و می‌تواند به تعیین پیشرفت در مواردی از افرادی که دچار الگوی طاسی هستند کمک کند. این مقیاس از 7 مرحله تشکیل شده است که براساس الگوهای رایج ریزش مو و طاسی در اغلب مردان به دست آمده است. در مرحله اول هیچ نشانه‌ای از ریزش مو یا عقب رفتن خط رویش مو وجود ندارد اما در مرحله دوم در اطراف شقیقه عقب رفتگی مختصری دیده می‌شود.پس از آن اولین نشانه‌های طاسی پدیدار می‌شوند. خط رویش مو در دو طرف شقیقه‌ها به شدت به سمت عقب می‌رود و به این ترتیب ریزش مو ادامه می‌یابد تا در مرحله هفتم فقط نوار باریکی مو در کناره‌های سر وجود دارد که جنس آن نیز بسیار نازک است.


تعیین زمان مناسب و توجه به محدودیت در موهای پیوندی

کاشت به مقدار زیادی به استفاده از موهای اهدا کننده از پشت سر شما متکی است. اگر فرایند کاشت را خیلی زود انجام دهید، ممکن است با گذشت زمان و پیشرفت ریزش مو، در مواقع مورد نیاز برای کاشت قسمت‌های دیگر، مقدار کمی موی مناسب برای پیوند باقی بماند. این موضوع به تراکم طبیعی موهای شما مربوط می‌شود. همان طور که در بالا ذکر شد، موهای اهدا کننده شما یا موهایی که از آنها برای پیوند استفاده می‌شود محدود است. خبر خوب این است که موهای اهدا کننده در ناحیه‌ای از سر قرار گرفته‌اند که مستعد ریزش نیستند. این بدان معناست که شما نباید خیلی نگران این موضوع باشید که زودتر کاشت را انجام دهید تا قبل از این که این موها ریزش کنند. اما آن چه که باید در مورد توجه باشد این است که از کدام قسمت سر به عنوان موهای پیوندی و اهداکننده استفاده شود.


دیر شدن زمان کاشت

دیر شدن زمان کاشت

از طرف دیگر، درمان موفقیت آمیز کاشت متکی بر این است که بیمار موهای اهدا کننده سالمی داشته باشد که می‌توانند با خیال راحت پیوند داده شوند. در طول مشاوره، سلامت و وضعیت مو و پوست سر شما از نزدیک توسط پزشکان متخصص و مشاوران پوست و موی با تجربه بررسی می‌شود. اگر ریزش مو تا حدی پیشرفت کرده باشد که دیگر فولیکول‌های دهنده موی سالم نداشته باشید، در این صورت ممکن است با یک چالش مهم برای درمان و کاشت رو به رو باشید.


هزینه و تخفیفات و تاثیر آن در تعیین زمان کاشت

کاشت مو ممکن است فرایند ارزانی نباشد، بنا بر این بهتر است با توجه به برخی نکات سعی کنید هزینه‌های موجود را تا حد امکان کاهش دهید. یکی از این راه‌ها توجه به تخفیف‌های برخی مراکز پزشکی و خدمات زیبایی است که در زمان‌های خاصی در سال ارائه می‌شود و بهتر است آن را با کیفیت و خدمات مراکز دیگر نیز مقایسه کنید. حتی برخی مراکز ممکن است برای دریافت هزینه شرایط و پیشنهادهایی را نیز به مشتریان ارائه بدهند.

منابع: nashvillehairdoctor، hairnsenses، birminghamdermatologyclinicشما نمی توانید نظری ثبت کنید.


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار