شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

بدون بانک مو می توان کاشت مو انجام داد؟طاسی الگوی مردانه (آندروژنیک) بیماری پیشرونده‌ای است که با افزایش سن شدیدتر می‌شود. درمان‌های زیبایی، پزشکی و جراحی طی چند سال گذشته بسیار پیشرفت کرده است. متأسفانه هنوز هیچ راه حل کاملی در درمان ریزش مو به صورت قطعی وجود ندارد

بدون بانک مو می توان کاشت مو انجام داد؟

و صرفاً می‌توان این پدیده را کنترل کرد. با این وجود، روش های کاشت و پیوند مو امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر ظاهری نیز بسیار طبیعی بوده و قابل تشخیص نیستند. اما متأسفانه، کاشت با محدودیت هایی نیز روبرو است. مهمترین محدودیت این است که هر بیمار فقط مقدار مشخصی از موهای ژنتیکی مناسب در کناره‌های سر و پشت سر دارد که برای انتقال به مناطق طاس مناسب هستند؛ بنا بر این باید دید در صورتی که این محدودیت برای برخی افراد وجود داشته باشد کاشت مو بدون نیاز به بانک مو چگونه انجام خواهد شد.


بانک مو چیست؟

در روش‌های متداول کاشت مو، از موهای کناره‌ها و پشت سر به عنوان بانک مو برای برداشتن فولیکول‌های مو و پیوند زدن به نواحی بدون مو که شامل جلو و میانه سر است استفاده می‌شود. اما در برخی افراد ممکن است الگوی ریزش مو کمی متفاوت بوده و آنها در کل سر خود دچار طاسی شده باشند و یا این که موهای باقی مانده برای پیوند مناسب و کافی نباشند. در این حالت باید برای کاشت از محل دیگری از بدن خود فرد، برای تأمین فولیکول مناسب و کافی استفاده شود. این روش، به نوعی، کاشت مو بدون نیاز به بانک مو است. تشخیص امکان این امر با پزشک متخصص پوست و مو می باشد.


نکات قابل توجه برای افراد دارای محدودیت در بانک مو

نکات قابل توجه برای افراد دارای محدودیت در بانک مو

در صورتی که هنوز مقداری موی مناسب در بانک موی فرد وجود داشته باشد باید کاشت و پیوند مو با احتیاط انجام شود که این موها نیز از دست نروند. در این حالت، پزشکان باید اطمینان حاصل کنند که بالاترین درصد پیوندها پس از روند عمل زنده مانده و به رشد خود ادامه خواهند داد. جراحان و متخصصان کاشت باید از تکنیک‌‍ها و فناوری‌هایی که باعث آسیب یا کاهش موهای مناسب در «بانک مو» می‌شوند، خودداری کنند. هنگام انجام کاشت و پیوند مو باید از موهای اهدا کننده که بسیار محدود هستند به طور معقول استفاده شود. بیشترین تمرکز باید استفاده از حداقل «بانک مو» در حین کاشت و پیوند مو باشد.


در صورت محدودیت در بانک مو کدام قسمت برای کاشت در اولویت است؟

از نظر زیبایی، مهمترین منطقه برای داشتن مو، قسمت پیشانی یا جلوی سر است. زیرا صورت بیمار را قاب می کند و ظاهر جوانی را به وی بر می گرداند. بنابراین در افرادی که دارای محدودیت در بانک مو هستند می توان در صورت تمایل فرد، فقط کاشت و پیوند مو را در ناحیه جلوی سر انجام داد. همان طور که می دانیم بهترین زمان کاشت مو زمانی است که الگوی ریزش و طاسی در فرد کامل شده است و در صورتی که زودتر این عمل انجام شود نتیجه بسیار خوبی در پی نخواهد داشت.


روش های جایگزین در صورت فقدان بانک موی مناسب

روش های جایگزین در صورت فقدان بانک موی مناسب

در صورتی که به هر دلیلی بانک موی سر، برای کاشت و پیوند مو در فرد، مناسب یا کافی نباشد، باید از محل دیگری از بدن، فولیکولهای لازم تأمین گردد و برای کاشت مو بدون نیاز به بانک مو استفاده شود. هم چنین، ممکن است فرد تمایل داشته باشد از روش های کاشت موی مصنوعی یا ترمیم مو و اکستنشن (extension) بهره ببرد.


کاشت با استفاده از موهای بدن (روش BHT)

اولین اولویت برای انجام کاشت مو بدون نیاز به بانک مو در فرد، استفاده از موهای مناسب در سایر قسمت‌های بدن از جمله ریش، زیر چانه و سینه است. به این روش کاشت، «BHT» گفته می‌شود. در ادامه به برخی از مواردی که در این نوع پیوند ممکن است وجود داشته باشد اشاره می‌شود.


تناسب موی پیوندی از بدن با موی سر

تناسب موی پیوندی از بدن با موی سر

همان طور که گفته شد در این روش موی پیوندی از بخش‌های مختلف بدن مثل سینه، ریش یا زیر چانه برداشته می شود. ممکن است پزشک از موهای سایر نقاط بدن نیز استفاده کند. اما در هر صورت باید توجه کرد که تناسب موهای پیوندی از نظر رنگ، جنس و ضخامت با موهای سر بسیار اهمیت دارد. بنا بر این، پیوند کمی با ریسک و محدودیت روبرو خواهد بود.


باقی ماندن جای زخم یا خالی شدن مو در ناحیه اهدا کننده

برخی آقایان ممکن است نگران این موضوع باشند که هنگام استفاده و پیوند از موهای برخی از نقاط بدن به ویژه ریش، ظاهر این نواحی با مشکل مواجه شود. اما باید توجه کرد که پزشکان با رعایت نکات زیبایی این پیوند را به نحوی انجام می دهند که جای زخم باقی نمانده و با پراکنده برداشتن مو از قسمت های مختلف مراقب هستند تا کمبود مو به صورت سکه ای روی ریش و یا سینه ایجاد نشود.


استفاده از بانک موی دیگران

باید توجه نمود که از نظر ژنتیکی، موهای هر فرد، منحصر به خود آن فرد بوده و در پوست و بدن فرد دیگر، رشد نمی‌کند. بنا بر این، نمی توان از بانک موی دیگران، برای کاشت مو بدون نیاز به بانک مو استفاده کرد.


کاشت و پیوند موهای مصنوعی

کاشت و پیوند موهای مصنوعی

در روش دیگر برای کاشت مو بدون نیاز به بانک مو از موها یا الیاف مصنوعی استفاده می شود. تارهای موی ساخته شده از الیاف پلی آمید با رنگ‌ها و طول‌های مختلفی می‌توانند به کار گرفته شوند. فرآیند پیوند با استفاده از قلم کاشت تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. در فرآیند کاشت، رشته موی مصنوعی را با بازکردن کانال هایی تا عمق حدود 3/0 میلی متر وارد پوست سر می کنند. این الیاف توسط گره ای که در زیر پوست سر قرار می گیرد و یا با استفاده از کراتینهای گیاهی تثبیت می شوند. پس از انجام پیوند، همان طور که بدن با رشد بافت جدید سعی در بستن زخم دارد، دور الیاف نیز پر می شود. در نتیجه، موهای مصنوعی در پوست سر محکمتر می شوند. ارزیابی مناسب بودن بیمار و انجام چندین آزمایش پزشکی و مشاهده واکنش بدن در برابر موهای مصنوعی برای شروع کار مهم است.


برخی پیامدهای کاشت و پیوند موهای مصنوعی

اگر قصد اقدام برای انجام این نوع از کاشت را دارید بهتر است با برخی از پیامدهای آن آشنا شوید:


ایجاد عفونت و التهاب

یکی از جنبه های مهم در مورد کاشت با استفاده از موهای مصنوعی، این واقعیت است که کانالی که موهای مصنوعی در آن قرار می گیرد ممکن است به طور کامل بهبود پیدا نکند. این بدان معنی است که این محل می تواند تبدیل به یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها و سایر میکروب ها شود. بنابراین بدن به طور مداوم یک واکنش ایمنی نشان داده که منجر به عفونت و التهاب در پوست سر می شود. گاهی نیز در ابتدا ممکن است به نظر برسد که بدن الیاف مصنوعی کاشته شده را پذیرفته است، اما پس از مدتی احتمال پس زدن آن وجود دارد. در چنین حالتی باید موهای مصنوعی پیوند شده برداشته شوند. رشته های مصنوعی مو که توسط بدن پس زده شده اند، می توانند به پوست آسیب دائمی برسانند، متأسفانه در این حالت دیگر انجام پیوند مو در همان ناحیه امکان پذیر نیست.


عدم امکان کاشت در همه قسمت های سر

عدم امکان کاشت در همه قسمت های سر

کاشت الیاف مصنوعی، در مناطقی از سر که دارای بافت پوستی بسیار نازکی هستند امکان پذیر نیست. این مناطق شامل شقیقه ها و برخی قسمت های دیگر سر می شود.


آیا کاشت الیاف مصنوعی ظاهری طبیعی به شما می دهد؟

ارائه یک پاسخ مشخص در واقع چالش برانگیز است. در واقع حتی اگر کاشت با الیاف مصنوعی بلافاصله بعد از انجام عمل ظاهری نسبتاً قابل قبول ایجاد کند، ممکن است با گذشت زمان این شکل ظاهری تغییر کند. موهای کاشته شده به عنوان موهای طبیعی دائمی و قابل رشد و رویش نیستند، بنا بر این باید با فواصل زمانی معین آن ها را ترمیم کرد. اگرچه به نظر می رسد کاشت مو با استفاده از الیاف مصنوعی برای افرادی که گزینه دیگری ندارند امیدوار کننده باشد، اما تأیید این واقعیت مهم است که اگر قصد انجام چنین عملیاتی را داشته باشید باید تمام خطرات مرتبط با آن را نیز بپذیرید.


استفاده از سلول های بنیادی برای کاشت و پیوند مو

استفاده از سلول های بنیادی برای کاشت و پیوند مو

یک روش برای انجام کاشت مو بدون نیاز به بانک مو که البته هنوز در مرحله آزمایشگاهی و تحقیقاتی قرار داشته و عملی نشده است استفاده از سلول های بنیادی برای کاشت است که مزایایی از جمله عدم نیاز به بانک مو و ترمیم سریع برای آن عنوان شده است.


روش ترمیم مو

ترمیم مو روشی است که در آن برای هر فرد، موهایی شبیه جنس و کیفیت موهای خودش را طراحی کرده و موهایی جدید را بر روی سر نصب می کنند.


آیا از روش های ترکیبی می توان استفاده کرد؟

آیا از روش های ترکیبی می توان استفاده کرد؟

زمانی که الگوی طاسی و ریزش مو بسیار شدید است و نواحی زیادی از سر را شامل می شود معمولا برای یک کاشت بهتر، از چند روش کاشت به صورت ترکیبی استفاده می شود که به آن کاشت مو به روش ترکیبی گفته می شود. در این نوع کاشت حجم موی پیوند زده شده و سرعت پیوند بیشتر و تراکم موها زیادتر خواهد بود.


روش های ترکیبی شامل کدام نوع روش های کاشت است؟

در روش های ترکیبی از کاشت مو به روش FUT و کاشت به روش FIT به صورت همزمان با هم بهره گرفته می شود. اما در حالتی که برای افراد دارای محدودیت در بانک مو، قرار است کاشت انجام شود به جای پشت سر از موهای بدن، فولیکول مو برداشته می شود. در واقع در کاشت با محدودیت استفاده از بانک مو از ترکیب FIT، FUT و BHT استفاده می شود که به آن روش سوپر ترکیبی گفته می شود.


آیا از روش SUT نیز در این حالت می توان استفاده کرد؟

برداشت گرفت در روش FIT، به صورت دستی انجام می گیرد. چندین سال پیش، دستگاه‌هایی در دنیا برای برداشت اتوماتیک گرفت FIT طراحی و به بازار عرضه شد. کاشت مو به روشSUT روشی است که در ایران، به عنوان نام تجاری استفاده از دستگاه‌های برداشت فولکیول و کاشت مو شناخته شده است. در واقع، این روش، همان روش FIT بوده که صرفاً برای برداشت گرفت در آن، از دستگاه استفاده می شود. بنا بر این، محدودیت هایی که در قوی نبودن و محدودیت بانک مو برای روش FIT وجود دارد، برای این روش نیز وجود خواهد داشت.


منابع: hairgrowthdoctor ،drserkanayginدیدگاه‌ها

(1) مهذبی 1400-02-29 21:22
امتیاز این نظر: +1

با سلام خواهشا جواب واضع بدین بدون بانک مو درصورت داشتن ریش کامل و پرپشت و سینه پراز مو میشه کاشت مو ایدال انچام داد اگه میشه هزینه اش چقدره...تشکر

(2) مدیر روابط عمومی 1400-02-29 21:57
امتیاز این نظر: 0

به نقل از مهذبی:
با سلام خواهشا جواب واضع بدین بدون بانک مو درصورت داشتن ریش کامل و پرپشت و سینه پراز مو میشه کاشت مو ایدال انچام داد اگه میشه هزینه اش چقدره...تشکر


با سلام و تشکر از تماس شما
خیر موهای بدن فقط به صورت ترکیب با بانک مو قابل استفاده هستند.
به هر ترتیب، با معاینه ی پزشک متخصص و بعد از مشاوره، می توان در مورد امکان استفاده از موهای ریش و سینه در کاشت موی سر، و هم چنین هزینه انجام عمل، تصمیم گیری نمود.
در صورت نیاز با شماره های ۰۲۱۴۱۴۰۹، ۰۹۹۰۱۲۹۷۵۱۲ و یا فرم درخواست مشاوره، در خدمت شما هستیم

(3) احمد 1400-12-17 08:02
امتیاز این نظر: +1

سلام.من قبلا کاست مو انجام داده ام اما بسیار کم‌پشت و به قول معروف نخ نماست.امکان داره از موی ریش و بدن برای پر پشت کردن قسمتهای کاشت شده استفاده کرد؟ با تشکر

(4) مدیر روابط عمومی 1400-12-20 22:36
امتیاز این نظر: -1

به نقل از احمد:
سلام.من قبلا کاست مو انجام داده ام اما بسیار کم‌پشت و به قول معروف نخ نماست.امکان داره از موی ریش و بدن برای پر پشت کردن قسمتهای کاشت شده استفاده کرد؟ با تشکر


با سلام و تشکر از تماس شما
بله
اما حتما باید حضوری در جلسه مشاوره بررسی شود.

شما نمی توانید نظری ثبت کنید.

امتیاز این مطلب

2 کاربر به این مطلب رأی داده (اند).
امتیاز داده شده به این مطلب تا کنون: ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال (5 از 5)


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار