شماره تماس: ۴۱۴۰۹-۰۲۱

کاشت مو به روشSUT چگونه است؟کاشت مو به روش SUT یکی از عناوینی است که نام آن زیاد شنیده می‌شود. می‌دانیم که در سال‌های اخیر، افراد بسیاری به کاشت مو روی آورده‌اند و تصمیم به استفاده از روشی دائم برای رهایی از کچلی و طاسی گرفته‌اند. در این مقاله مطالبی در مورد این روش کاشت مو آمده است.

کاشت مو به روش sut چگونه است؟

کاشت مو SUT چیست؟

می دانیم که برداشت گرفت در روش FIT، به صورت دستی انجام می گیرد. چندین سال قبل، دستگاه هایی در دنیا برای برداشت اتوماتیک گرفت FIT طراحی و به بازار عرضه شد. بدین ترتیب، امکان «برداشت سریعتر گرفت های مو»، «کمتر کردن هزینه ی تکنسین های اتاق عمل»، و «بیشتر شدن سرعت برداشت و کاشت گرفت» به وجود آمد که در کشور ما، روش SUT نام گرفت. با این امکان، مجموع هزینه های عمل کاشت مو، برای مراکز درمانی کمتر شده، و در مقابل، درآمد حاصل از عمل کاشت مو نیز افزایش یافت. با این توضیح، روشن است که برداشت گرفت مو، چه به صورت دستی و چه با دستگاه، به همان نام علمی «FIT»، نامیده می شود.


ایده ی کاشت و پیوند مو متعلق به چه کسی است؟

ایده ی کاشت و پیوند مو متعلق به چه کسی است؟

ایده و عمل کاشت و پیوند مو، اولین بار توسط پزشک آمریکایی، نرومن آرنترایک (Norman Orentreich 1922-2019) در سال ۱۹۵۹ به جهان علم پزشکی وارد شد. او پدر عمل کاشت مو نوین لقب گرفته است و تا به امروز افراد زیادی توانستند با استفاده از این روش برای همیشه از شر ریزش موها و یا موهای کم پشت خود رها شوند.


تاریخچه ی کاشت مو

نرومن آرنترایک، ابتدا روش FUE را برای کاشت مو مورد استفاده قرارداد. به این معنی که با دستگاه پانچ، یک یا چند فولیکول مو را، از ناحیه ی اهدا کننده (donor area)، مانند پشت سر، برداشت نموده (عملیات harvesting)، و سپس آنها را در محل طاسی کشت نمود. این روش، بعدها به دلیل آن که در برداشت مو، فولیکول ها به طور مستقل از ناحیه‌ی اهدا کننده برداشت می‌شوند، به FIT (Follicular Isolation Technique) شهرت یافت. البته شایان ذکر است که در اولین روش به کار رفته، یعنی FUE، به خاطر قطور بودن پانچ، محل مورد نظر نیاز به بخیه پیدا می کرد، اما در روش FIT، قطر پانچ طوری است که محل برداشت گرفت، بعد از مدتی از خون، انباشته شده و لخته‌ای که تشکیل می شود، جلوی ادامه خونریزی را می‌گیرد و دیگر نیاز به بخیه در محل برداشت گرفت نیست.


تفاوت روش BHT و FIT در چیست؟

تفاوت روش BHT و FIT در چیست؟

در روش BHT نیز، برداشت مو، در واقع با روش FIT صورت می‌گیرد، به این معنی که گرفت های مو توسط پانچ مخصوص، از محل اهدا کننده برداشته می شود. تنها نکته ای که این روش را با نام دیگری مورد اشاره قرار می دهند آن است که ناحیه اهدا کننده که از آن گرفت ها را برداشت می کنند، ممکن است پشت سر نباشد، بلکه قسمت دیگری از بدن، مانند سینه، ساق پا، ران پا یا حتی زیر بغل مورد استفاده قرار گیرد. جز این مورد، روش BHT فرق ماهیتی با کاشت مو به روش FIT ندارد.


رواج روش FUT در میان افراد

در زمانی نه چندان دور، پزشکانی چون دکتر هریس (James Harris) و والتر آنگر (Walter Unger) برای برداشت فولیکول های مو، به جای استفاده از سوزن پانچ و برداشت نقطه به نقطه، برداشت نوار پوست و سپس برش (cut) آن به واحد های کوچک تر مو (گرفت) را ارائه دادند و بدین ترتیب،کاشت مو به روش FUT (Follicular Unit Transplantation) نیز برای کاشت مو رونق گرفت.


استفاده از دستگاه برای عمل کاشت مو

استفاده از دستگاه در برداشت گرفت در عمل کاشت مو، مدت هاست که توسط وزارت بهداشت و درمان غیر مجاز اعلام شده، و توسط انجمن پوست و مو منسوخ شده است.


چرا دستگاه های کاشت مو دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند؟

چرا دستگاه های کاشت مو دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند؟

از جمله دلایلی که برای عدم استفاده از دستگاه در کاشت مو طرح شده، می‌توان این موارد را نام برد:

 • احتمال بالای انتقال بیماری های خونی، مانند هپاتیت و یا ایدز، به دلیل نبود امکان استریل و ضدعفونی کردن قسمت های مختلف دستگاه، مخصوصا لوله‌های انتقال گِرفت.
 • خراب شدن و از بین رفتن درصد زیادی از گرفت‌های برداشته شده.
 • صدمه دیدن بخش اهدا گرفت (بخشی که گرفت های مو از آن برداشته می شود) و بخشی که کاشت در آن صورت گرفته است.
 • باقی ماندن محسوس محل برداشت گرفت.
 • نارضایتی بیماران از نتیجه ی کاشت.

دستگاه کاشت مو به روش SUT

دستگاه این روش کاشت مو، یک بخش مکش (Suction) دارد که می‌تواند گرفت‌های برداشته شده را مکیده، و در ظرف خاص این دستگاه، جمع آوری نماید. یک لوله، پانچ دستگاه را که تکنسین، توسط آن، گرفت مو را از ناحیه اهدا کننده بر می دارد، به دستگاه مکنده متصل می‌کند. استفاده از این دستگاه ها برای کاشت مو در ایران، با نام تجاری «کاشت مو به روش SUT» شهرت یافت. به بیان دیگر، نام SUT نام علمی روش کاشت مو نبوده و در دیگر کشورهای دنیا، نامی ناشناخته در علم پزشکی پوست و مو نمی باشد. در واقع، نام علمی استفاده از دستگاه، برای برداشت گرفت، SAFER (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) است که گاهی به صورت S.A.F.E.R نیز نگاشته می شود. دستگاه های کاشت FIT، در نام های تجاری مختلفی به بازار عرضه شدند، مانند NeoGraft، Calvitron، ARTAS® System، OmnigraftTM و....


به طور کلی، کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که روش‌های دیگر، مانند مزوتراپی مو را انجام داده اند و برای تکمیل روش درمانی خود از کاشت مو استفاده می‌کنند.
 • افرادی که با وقوع حادثه دچار طاسی شده اند.
 • افرادی که به دلیل سوختگی دچار طاسی شده اند.
 • افرادی که نیاز به برطرف شدن اسکارهای حاصل از جراحی دارند.
 • افرادی که نیاز دارند بافت پوست سر آنها بازسازی شود.
 • افرادی که التهابات پوستی در آنها سبب طاسی شده است. این امر با معاینه پزشک متخصص پوست و مو و بررسی نوع التهاب، تصمیم گیری می‌شود.
 • مردانی که دچار آلوپسی (طاسی) آندروژنیک شده اند.

مراقبت های قبل از کاشت مو چگونه است؟

قبل از کاشت مو به هر روشی، نیاز است مراقبت هایی صورت پذیرد که این مراقبت ها عموما در تمامی کاشت‌ها یکسان می‌باشد :

 • لازم است حداقل از 24 ساعت قبل از این کاشت، از کشیدن سیگار و به طور کلی استعمال هر گونه دخانیاتی خودداری نمود.
 • نیاز است که از مصرف مشروبات الکی (هر نوع نوشیدنی که حاوی الکل باشد) از حداقل سه روز قبل خوداری نمود.
 • نیاز است که از مصرف برخی از داروها قبل از اقدام به این کاشت خودداری نمود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند لازم است به توصیه‌های زیر به عنوان مراقبت های کاشت مو توجه نمایند:

 • از مصرف دخانیات بعد از کاشت باید خودداری نمود.
 • از نوشیدن نوشیدنی هایی که حاوی الکل هستند باید خودداری کرد.
 • بعد از کاشت نباید شنا کرد یا به اتاق های بخار و سونا رفت.
 • فعالیت های فیزیکی مانند ورزش کردن باید پرهیز نمود.
 • در زمان رفت و آمد و مخصوصا سوار ماشین شدن، باید مراقب بود که محل کاشت، صدمه نخورد و به جای برخورد نکند. این امر در نتیجه عمل کاشت مو بسیار مهم است.
 • و ....

عمل کاشت مو، چگونه عملی است؟

عمل کاشت مو، یک عمل سرپایی به حساب می آید. عمل کاشت مو، بیهوشی ندارد و در طی عمل، بیمار کاملا هوشیار بوده و برای تغذیه و یا به دستشویی رفتن، مشکل خاصی ندارد.

عمل کاشت مو:

 • دارای دوران نقاهت کوتاهی می باشد.
 • بدون عمل جراحی می باشد.
 • به خاطر استفاده از بی حسی های موضعی، بدون درد بوده و عملا بدون خونریزی نیز می باشد.

در عمل کاشت مو:

 • محل برداشت فولیکول های مو با رشد موهای اطراف پوشانده می شود.
 • در کلینیک تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار، خط رویش طبیعی برای شما طراحی می‌شود.

از روش های مختلف کاشت مو، می توان برای کاشت ریش و سبیل و کاشت ابرو نیز استفاده کرد.


در عمل کاشت مو از کدام قسمت های بدن برای پیوند مو استفاده می شود؟

در عمل کاشت مو از کدام قسمت های بدن برای پیوند مو استفاده می شود؟

در این روش با برداشت فولیکول های مو از ناحیه ی پشت سر و یا کناره های گوش پیوند مو برای قسمت های دیگر سر و همچنین پیوند در ریش و سبیل و پیوند برای ابرو استفاده می شود.


آیا موهای منطقه اهدا کننده رشد می کند؟

باید توجه نمود که چون در فرآیند عمل کاشت مو، ریشه های مو از منطقه ای، به منطقه‌ی دیگر جابجا می شوند، دیگر در محل اهدا کننده، ریشه‌ی مو وجود نخواهد داشت تا در آن نقطه، رشد مو اتفاق بیفتد. اما برداشت ریشه های مو، با روش های دقیق و خاصی انجام می گیرد تا محل برداشت فولیکولهای مو، پراکنده بوده و بعد از رشد موهای اطراف، کاملا پوشانده شوند. در کاشت مو به روش FUT نیز، محل برداشت نوار پوست، بخیه شده و بعد از گذشت زمان، نوار باریک صورتی رنگی در جای آن باقی می ماند که آن نیز با رویش موهای اطراف، کاملا پوشانده می شود.

بنا بر این، در مورد ظاهر و آراستگی فرد، و رشد موها در پشت سر، نگرانی وجود ندارد.

آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است؟

آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است؟

بعد از عمل کاشت مو، طی مدت زمانی خاص، موهای پیوند داده شده در نواحی مورد نظر شروع به ریزش می‌نمایند. باید دانست که این ریزش‌ها طبیعی می باشد و نیازی به نگرانی در این خصوص وجود ندارد. بعد از ریزش اولیه شاهد رشد موها به صورت طبیعی خواهیم بود، در نتیجه لازم است که اندکی صبور بوده و منتظر رشد موها به صورت طبیعی باشیم. نتیجه نهایی کاشت مو، معمولا بعد از ۹ ماه تا یک سال مشاهده می شود و بعد از گذشت این مدت، می‌توان در مورد آن نظر داد.


کاشت مو برای چه افرادی مناسب نیست؟

کاشت مو برای افرادی که شرایط زیر را دارند توصیه نمی شود:

 • افرادی که حساسیت به مواد بی حسی موضعی دارند.
 • افرادی که دیابت پیشرفته دارند.
 • افرادی که زخم های التهابی دارند.
 • افرادی که مشکلات فشار خون دارند.
 • افرادی که اختلالات انعقاد خون برای آنها دردسر ساز شده است.
 • افرادی که دچار آنفارکتوس قلبی (Myocardial infarction) شده‌اند.

کاربردهای دیگر روش های کاشت مو

کاربردهای دیگر روش های کاشت مو

از مهم ترین کاربرد کاشت مو، می‌توان به کاشت ریش و سبیل برای آقایان در نواحی مانند چانه، پشت لب، خط ریش و... و هم چنین کاشت ابرو و حالت دادن به فرم ابروها اشاره نمود.


تعداد و زمان جلسات برای عمل کاشت مو

لازم به ذکر است که تعداد جلسات و زمان جلسات در عمل کاشت مو روش مورد استفاده، مساحت ناحیه طاسی، وضعیت بانک مو و عوامل دیگر در هر فرد بستگی دارد و می تواند فرد به فرد متفاوت باشد. در نتیجه شما می توانید در جلسه ی مشاوره در خصوص تعداد جلسات و زمان جلسات در این کاشت اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.


دوران نقاهت عمل کاشت مو

در عمل کاشت مو دوران نقاهت مانند عمل‌های دیگر نمی باشد و خوشبختانه بسیار کمتر بوده، فرد به سرعت می‌تواند به فعالیت‌های روزانه‌ی خود بازگردد. باید گفت که دوران نقاهت هر فرد با توجه به نظر پزشک متخصص و شرایط جسمانی افراد ممکن است متفاوت باشد اما عموما، بعد از ۱ یا دو روز، می‌توان به روال زندگی عادی برگشت.


مصرف چه داروهایی قبل از این عمل ممنوع است؟

مصرف چه داروهایی قبل از این عمل ممنوع است؟

برای افرادی که نیاز دارند برای درمان ریزش مو و طاسی از روش کاشت مو استفاده نمایند لازم است که از مصرف برخی از داروها خودداری نمایند. عموماً این داروها از آن دسته داروهایی هستند که سبب می شوند خونریزی فرد به هنگام کاشت افزایش یابد. برخی از این داروها عبارتند از:

 • آسپیرین ها.
 • وارفارین.
 • ماینوکسیدیل.
 • برخی از داروهای گیاهی.
 • و...

توصیه می‌شود پزشک متخصص را نسبت به داروهایی که به طور معمول مصرف می‌کنید آگاه سازید.


آیا انجام آزمایش قبل از کاشت مو لازم است؟

انجام برخی از آزمایش ها قبل از عمل کاشت ضروری است، این آزمایش ها باید توسط پزشک متخصص برای هر فرد در جلسه‌ی مشاوره مو در نظر گرفته شود. در نتیجه می توان گفت که این امکان وجود دارد که آزمایش های قبل از کاشت در افراد مختلف متغیر باشد. از مهم ترین این آزمایش ها می توان به تست HIVو تست های انعقاد خود اشاره کرد.


شما نمی توانید نظری ثبت کنید.


مقالات مشابه

برچسب‌ها

> اطلاعات کاشت مو (28 مقاله)

> کاشت مو (27 مقاله)

> خدمات زیبایی (20 مقاله)

> خدمات پوست و زیبایی (13 مقاله)

> بوتاکس (10 مقاله)

> مراقبت های کاشت مو (9 مقاله)

> تزریق ژل (9 مقاله)

> خدمات پوست (7 مقاله)

> بیماری های پوست و مو (4 مقاله)

> جوانسازی (4 مقاله)

وب سایت اختصاصی درمانگاه تخصصی پوست و مو جلوه ماندگار / تمامی حقوق برای مسؤولین درمانگاه محفوظ است / طراحی و توسعه: تیم IT درمانگاه
ارسال فرم مشاوره کلینیک جلوه ماندگار تماس با کلینیک جلوه ماندگار